Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Králík - rosol místo bobku

  • Ing. Jan Malant
    2015-05-21 10:58:03
    127.0.0.1
    Dobrý den, jako každý rok, projevila se po přechodu na krmení trávou kokcidioza - králík se nafoukne, zhrbatí mu páteř, nežere, nekadí. Když se s ním zatřese je v něm slyšet tekutina ve střevech. Přípravek sulfadimin se neosvědčil, pokud králík onemocní, dám ho stranou, masíruji mu břicho a stříkačkou mu podávám vodu, nechám 1 den bez jídla, následně mu podám stříkačkou 3ml likéru (dostal jsem to jako typ jednoho dobrého a zkušeného veterináře, množství jsem vysledoval sám) jedné tuzemské likérky, po druhé dávce dostane průjem, splaskne, začne jíst a je zdravý. Při masírování břicha se mi občas povede, že králík odfoukne, pokadí se - pozitivní jev. Letos se mi ale už u dvou stalo, že místo odfouknutí začne kadit čirou gelovou hmotu - zapáchající čirý rosol, cca 5cm3 z jednoho dvouměsíčního králíka. Granule s antikokcidikem dávám jen když marodí, jinak krmím Vojtěškou, suchou Vojtěškou, čerstvými bodláky, jablky - vše doma vypěstované. Můj veterinář, ani jeho kolegyně z vedlejšího města rosol nikdy neviděli, co je to? jak je mohu léčit? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den pane Malant,

    začnu od zadu – vámi pozorovaná gelová hmota jsou s největší pravděpodobností tzv . měkké bobky – cékotrofy, které normálně králík vylučuje většinou ráno a večer a okamžitě je pojídá, takže je běžně chovatel vůbec nepozoruje. Králíci nepojídají  cékotrofy zpravidla z důvodů fyzických ( poruchy dentice, artróza apod. ), dále abnormálního utváření či zápachu. Ve vašem případě bych především doporučil, zvláště u králíčků při odstavu, zařadit větší množství sena a velmi opatrně a po delší dobu postupně přidávat zelené – opět bych raději doporučil trávu než vojtěšku. Velmi bych omezil jablka –většinou jsou velmi sladká a mohou se také podílet na vzniku vámi popisovaných problémů. Zároveň doporučuji s vaším veterinárním lékařem reálně dokončit diagnostiku, zda se u vás vyskytuje kokcidioza, v případě pozitivního nálezu pak jednoznačně léčit. Zároveň vám doporučuji s ním jednoznačně dořešit způsob krmení, neboť tam vidím potenciální hlavní příčinu vašich problémů.

    MVDr. Lubomír Hošek
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky