Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Pokousání člověka zvířetem a vyšetření na vzteklinu

  • Dominika Švehlová
    2015-07-17 20:34:22
    109.108.102.18
    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda a kde je zakotveno v zákonech či jiných právních normách, jak se má postupovat při pokousání člověka zvířetem jiným než psem, zda má chovatel povinnost nechat i takové zvíře vyšetřit klinicky na vzteklinu. Našla jsou pouze ve veterinárním zákoně povinnost chovatele "...zajistit, aby bylo neprodleně a v rozsahu nezbytně nutném pro vyloučení podezření z onemocnění vzteklinou veterinárně vyšetřeno zvíře, které poranilo člověka nebo s ním přišlo do přímého kontaktu způsobem nebo za okolností, které mohou vyvolávat podezření z onemocnění touto nákazou,...". Jak je to v případě pokousání například koněm, prasátkem apod., pokud situace rozhodně nevyvolávala podezření z nakažení touto nemocí? Pro objasnění situace: měli jsme případ náctileté slečny na výletě organizovaném střední školou u nejmenovaného chovatele, kde slečna i přes upozornění strkala prsty přes pletivo do ohrady s prasátky a jedno ji "ochutnalo" tak, že ji mírně kouslo (ranka trochu krvácela). Slečna byla na místě ošetřená a na žádost rodičů ještě odvezená na pohotovost a ošetřená odborně tam. Přesto rodiče konzultovali vše s její dětskou lékařkou, která trvala údajně na tom, že musí dostat veterinární vyšetření prasátka do 48 hodin, jinak budou muset slečnu odvézt na infekční, kde bude očkována proti vzteklině. Protože na této střední škole (střední veterina) studenti se zvířaty přicházejí do styku a tyto drobné úrazy se stanou, rádi bychom věděli, jaké povinnost mají chovatelé zvířat, lékaři, veterináři, kdo co hradí a co vlastně je nutné nebo naopak není nutné v takových případech dělat. Děkuji za radu Dominika Švehlová

    Odpovídající: MVDr. Martin Grym

    Vážená paní Švehlová,

    vzteklinou mohou teoreticky onemocnět všichni teplokrevní živočichové (výjimečně i ptáci). Pokud tedy dojde k pokousání člověka tímto zvířetem a je znám jeho majitel, vztahuje se na majitele povinnost, kterou jste objevila ve veterinárním zákoně. Jestliže pak tento pokousaný člověk vyhledá lékařské vyšetření, je od ošetřujícího lékaře oprávněný požadavek, aby u inkriminovaného zvířete byla (klinicky) vyloučena vzteklina. Majitel zvířete pak musí své zvíře nechat vyšetřit veterinárním lékařem a veterinární vyšetření hradí plně tento majitel. Vyšetření zvířat na vzteklinu provádějí podle veterinárního zákona veterinární lékaři schválení k této činnosti krajskou veterinární správou. Ošetření pokousaného hradí jeho zdravotní pojišťovna.

    Je vždy na zvážení zúčastněných osob, zda pokousání vyhodnotí jako "situaci, která nevyvolává podezření na vzteklinu", což je asi Váš příklad s prasetem. Nicméně je potřeba si uvědomit, že odpovědnost za nedodržení předepsaného postupu a případné následné problémy přebírá ten, kdo takto rozhodl (rodič dítěte, táborový vedoucí, učitel ve škole, lékař nevyžadující veterinární vyšetření zvířete, sám pokousaný, atd.).
     
    S pozdravem,

    MVDr. Martin Grym
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky