Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Hypoalergenní krmivo

  • Marta
    2015-08-27 20:52:08
    87.249.156.199
    Dobrý den, máme dospělého psa s problémy se škrábáním a ušima. Veterinář doporučil zkusit hypoalergenní potravu jako možnost zjistit příčinu. Z důvodu stále se vracejících zánětů obou uší nedostává hovězí maso již několik let. Nepomáhá.... Můžete mi prosím poradit, jaké jsou hypoalergenní složky potravy? Z různých zdrojů: kuře, krůta, králík, jehně a vynechat obilniny včetně kukuřice (tedy brambory a rýže). Nyní již měsíc má granule kuře + brambory (lisované za studena). Jako další verzi zkusíme krůta + brambory + rýže (jiný výrobce). Ještě další dotaz: Je potřeba měnit granule po cca měsíci nebo psovi nevadí, když má stále tu samou značku granulí? Kromě granulí nemá jinou stravu, občas jen uvařené kuře nebo králíka. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    alergie na krmivo může být pouze jednou z mnoha příčin zdravotních problémů vašeho psa. Nelze říct, která složka krmiva je alergen a nebo není. Alergie u psa může vzniknout na téměř kteroukoliv obilninu a nebo druh masa, který je zkrmován po delší dobu než 6 týdnů. Pokud chceme zjistit, zda daný pacient je nebo není alergický na některou složku krmiva musíme zahájit eliminační dietu. Eliminační dieta spočívá ve vyloučení všech předchozích zdrojů bílkovin a uhlohydrátů a nahrazení  jich novými. V praxi to znamená najít takový druh masa a přílohy, kterými doposud pes nebyl krmený. Pokud je to nereálné pak lze použít speciální veterinární dietu, kde jsou bílkovinné a uhlohydrátové složky krmiva tzv. hydrolyzovány. Hydrolyzované bílkoviny (a uhlohydráty) jsou speciálně upravené („rozsekané“) na menší částice a nezpůsobují alergickou reakci. Tato dieta musí být striktně dodržovaná alespoň 6-8 týdnů a pokud dojde k vymizení příznaků, je možné potvrdit diagnózu alergie na krmivo. Pak by měla následovat tzv. provokační fáze, kdy se postupně každý týden přidávají jednotlivé složky předchozího krmiva a po které složce se objeví stejné klinické příznaky, to je udaného pacienta hlavní alergen. Pokud po eliminační dietě dojde pouze k mírnému zlepšení, tak kromě potravní alergie musíme hledat další příčinu a pokud dieta nemá žádný efekt, tak potravní alergie není příčinou popisovaných problémů. Každopádně plánování diety a následné kontroly klinického stavu je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem, aby terapii dal řád a systém.

    MVDr. Zlatka Hošková

  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky