Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Tetování

  • Sylvie Dlouhá
    2015-09-30 17:36:37
    89.239.31.226
    Dobrý den, mám AST fenu s PP. Byla tetovaná na třísle a tetování téměř zmizelo, je nečitelné, čip nemá. U bonitace tím pádem neuznali že jí nemůžou identifikovat. Fence jsou 2roky a chtějí po mě testy DNA. Dotaz zní zda mohu poplatek 3tis za DNA testy požadovat po veterinářce co tetování prováděla jako reklamaci nebo na to nemám nárok? Děkuji za včasnou odpověď, S. Dlouhá.

    Odpovídající: MVDr. Katka Sviták Novozámská

    Dobrý den paní Dlouhá, 

    tetování není zcela spolehlivé, tetovací barva se vpravuje do živého organismu. I dobře odvedená práce ze strany veterináře může skončit fiaskem, není-li barva, a z vlastní zkušenosti to mohu potvrdit, dostatečně kvalitní.

    Nehody se stávají i u lidí, modré obočí mnoha majitelek permanentního makeupu nebylo původně  míněno jako známka punku. Pokud byste chtěla tetování reklamovat, veterinární lékař by se určitě obrátil na pojišťovnu a ta by provedla šetření, ale obávám se, že výsledek by byl nejistý. Asi nezbude než zatnout zuby, provést testy DNA a příště zvážit, zda psa nenačipovat i když je tetovaný. Tuto možnost bohužel chovatelé stále málo využívají, přitom v každém průkazu původu psa je kolonka , kde veterinární lékař číslo mikročipu může zaznamenat. Mikročip umožňuje rychlejší návrat k majiteli v případě ztráty, je podmínkou pro vystavení  pasu pro cestování a v případě malé čitelnosti tetování Vám ušetří výdaje.

    Zdraví 

    MVDr. Katka Sviták Novozámská

     

  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky