Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Leptospiroza

  • Petra
    2015-10-08 23:31:13
    213.220.239.10
    Dobrý den, chtěla bych vás poprosit opět o radu. Dne 28.8.2015 jsem napsala dotaz ohledně mé kobylky, které byly z krve zjištěny protilátky proti Leptospira interrogans sérovar grippotyphosa v titru 200, titr byl hodnocen jako dubiózní. Na konci září jsem nechala udělat kontrolní test. Kontrolní test je již pozitivní, výsledkem jsou protilátky proti Leptospiroza interrogans sérovar grippotyphosa v titru 400 a sérovar canicola v titru 400. Jaký bych měla nyní zvolit postup antibiotika nebo je titr v normě a nic nedělat? Jaká výše titru je riziková? Kobylka se zdá zdravá.Předem děkuji!

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Leptospiry jsou bakterie, které se vyskytují v teplejším období ve stojaté vodě, kalužích apod. Onemocnění leptospirózou má celou řadu forem.

    Zvyšující se titr protilátek znamená, že organismus zvířete se setkal s antigenem leptospiry a vytváří protilátky. Rozhodnutí jestli zahájit nebo nezahájit terapeutický zásah závisí na případných klinických příznacích onemocnění. Jestli zvíře neprojevuje žádné klinické příznaky onemocnění, znamená to ve většině případů, že bylo schopné se s infekcí vypořádat vlastními silami. Na otázku, jestli nasadit antibiotickou léčbu neexistuje jednoznačná odpověď, protože tato terapie má smysl v období tzv. bakteriémie; tj. v období, kdy jsou živé bakterie přítomny v organismu a případně se množí a jsou (v tomto případě zejména močí) vylučovány do vnějšího prostředí.

    MVDr. K. Daniel
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky