Poradna: Druhy a typy čipů
- Kristina Wurstová2016-03-01 18:26:2790.182.60.69Dobrý den, jsme nezisková organizace, která pomáhá psům v nouzi. Po přijetí psa do naší péče mu poskytujeme veterinární péči a také je necháváme čipovat. Čipy nakupujeme přes internet, aplikaci provádí již samotný veterinář, my následně čip registrujeme v Národním registru zvířat. Tento postup praktikujeme už skoro rok. Před pár dny nám volal rozčilený veterinární lékař, jak si můžeme dovolit používat čipy, které nakupujeme kdoví kde. Můj dotaz - je nějaký seznam schválených druhů nebo typů čipů? Prý nejsou některé značky čipů dohledatelné např. v zahraničí, i když jsou u nás registrované. Děkuji
Odpovídající: MVDr. Martin GrymVážená paní Wurstová,
jestliže čip splňuje dvě ISO-normy (ISO 11784 a 11785), pak je technicky v pořádku a měl by být kompatibilní s čtečkou čipů kdekoli v Evropě. Údaj o splnění těchto dvou ISO-norem je uveden na originálním balení čipu.
Je pravdou, že kvalita čipů může být rozdílná (přestože všechny splňují ISO-normy). Ve Vašem případě je otázkou, kdo ručí chovateli zvířete za to, že čip bude funkční. Standardně je to tak, že veterinární lékař čipy sám nakoupí a aplikuje, a je tímto vůči chovateli "garantem" správné funkčnosti čipu. Jestliže je ale veterinární lékař nucen aplikovat čipy, které jste nakoupili Vy, mělo by pak být ve smlouvě mezi Vaší organizací a chovatelem uvedeno, že za funkčnost čipu ručí Vaše organizace.
Jestliže je čip psa (registrovaného v ČR) v zahraničí přečten a není v tamějších databázích dohledatelný, není to problém čipu, ale samotných registrů, které nejsou vzájemně mezi členskými státy EU propojeny. Určitým řešením je používat čipy, které mají před číslem zkratku CZE, z čehož je patrné, že jde o psa z ČR, resp. psa načipovaného českým čipem.
S pozdravem,
MVDr. Martin Grym