Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Portosystémový shunt

  • SJ
    2016-07-29 07:41:27
    194.213.209.195
    Dobrý den. Máme doma 14 měsíčního biewra. Po narkóze, při které mu byly odstraněny 3 zuby z důvodu špatného růstu, byl zjištěn Portosystémový shunt (narkóza proběhla v 6 měsících. 2x byly zaslány vzorky krve na vyšetření žlučových kyselin do Laborexu. První výsledky jsou následující: bez stimulace 5,58 a po stimulaci 66,19. Druhé výsledky jsou: bez stimulace 43,32 a po stimulaci 0,36. Tyto výsledky mi přijdou zaměněné, což mi nikdo nebyl schopen ani potvrdit ani vyvrátit. Přesto mi lékař sdělil, že výsledky odpovídají minimálnímu poškození a že pejsek nevykazuje typické příznaky zkratařů. Byl bohužel objeven ještě 1 mléčný zub, který je nutné odstranit, pod narkózou. Po zkušenostech z reakcí na narkózu mám však trochu obavy z reakce na ni. Můžete mi prosím poradit, jak se zachovat v této situaci? Je opravdu pro pejska nebezpečné, že ten mléčný zub má? Před samotným zákrokem by byl proveden ještě jeden test v Laborexu. Hladina ALT je pořád nad limitem. Děkuji za reakci

    Odpovídající: MVDr. Kateřina Slabá

    Dobrý den,

    nevím o který mléčný zub se jedná a celkově je takto nemožné se konkrétně vyjádřit k vašemu pejskovi, takže obecně: mléčné zuby pokud nevypadnou mohou do budoucna způsobovat obtíže v podobně parodontitidy (zánět dásní, jejich ústup, ústup kosti a ztráta zubu) a nebo může mléčný zub vadit v prořezávání trvalých zubů a nebo je odklánět špatným směrem a způsobovat vadný (potenciálně i bolestivý) skus. Takže obecně ano, nevypadlé mléčné zuby je třeba odstranit. Výjimkou mohou být zuby, které nemají trvalého následovníka (pozná se na zubním RTG), ty je potom možné nechat na místě a mohou místo chybějícího trvalého zubu svému majiteli sloužit. Laboratorní výsledky je třeba konzultovat s laboratoří, každá má jiné referenční hodnoty a poskytuje i interpretaci výsledků. V případě nejasností doporučuji se obrátit na jinou laboratoř nebo jiné veterinární pracoviště pro potvrzení výsledků. Riziko anestezie je také dáno způsobem, jakým je zvíře uspáváno- nejbezpečnější je inhalační anestezie, pokud s ní pracoviště rutinně pracuje- a také závisí, jak je průběh anestezie monitorován- EKG, dýchání saturace kyslíkem, měření krevního tlaku, teploty, vydechovaného CO2 atd... a jaká je péče o pacienta (infuze, ohřívání).

    S pozdravem,

    MVDr. Kateřina Slabá, rezident, veterinární stomatologie (EVDC)
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky