Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Kousnuti psem

  • Ing. Jan Malinsky
    2016-09-04 08:26:41
    37.48.35.36
    Dobrý den, ve středu 31.8.16 jsem byl kousnut známým psem. Následoval odvoz na urgentní příjem FN Olomouc a ošetření. Byl jsem poučen, že pes musí ihned na vyšetření a na další vyšetření po 5-ti dnech. První vyšetření proběhlo v pořádku, od majitelky jsem obdržel první zprávu. Zarazila mne ale informace, že se má dostavit na další kontrolu již za 2 dny, jelikož pan doktor má potom dovolenou. Včera, tj. 3.9.16 jsem projížděl Olomoucí a zastavil jsem se za majitelkou psa. Sdělila mne, že už má druhou zprávu, ale, že mne ji může dát až v pondělí 5.9.16. Ošetřující lékař je členem Vaší komory, žádám proto o vyjádření a sdělení, jak mám dále postupovat. Předpokládám, že stanovena doba 5-ti denního pozorování má své odůvodnění. Pochopil bych, kdyby nechal psa vyšetřit u jiného, zastupujícího doktora. S pozdravem Jan Malinsky

    Odpovídající: MVDr. Veronika Grymová

    Dobrý den,

    veterinární zákon 166/1999 Sb. stanovuje v §4 odst. 1 písm. g) povinnost chovatele "zajistit, aby bylo neprodleně a v rozsahu nezbytně nutném pro vyloučení podezření z onemocnění vzteklinou veterinárně vyšetřeno zvíře, které poranilo člověka nebo s ním přišlo do přímého kontaktu způsobem nebo za okolností, které mohou vyvolávat podezření z onemocnění touto nákazou".

    Termín opakovaného vyšetření na vzteklinu 5 dnů po pokousání vychází z inkubační doby vztekliny (virus se vylučuje slinami 3-5 dnů před prvními klinickými příznaky vztekliny). Tento termín proto je zakotven v Metodice kontroly zdraví zvířat, kterou každoročně vydává Ministerstvo zemědělství na návrh Státní veterinární správy, a pro soukromé veterinární lékaře schválené SVS pro tuto činnost je metodika závazná. Při nedodržení metodiky může KVS toto schválení veterinárnímu lékaři odejmout.

    Lhůta 5 dnů se počítá od poranění (den poranění se považuje za den 0), ne od prvního vyšetření. Může být tedy zkrácena v případě, že bylo zvíře poprvé vyšetřeno později než v den pokousání (podle vašeho dotazu se Vás tato situace ale pravděpodobně netýká).

    Zdravotnická zařízení v ČR při hodnocení rizika onemocnění vzteklinou často zvažují i jiné okolnosti, např.

    1. skutečnost, že Česká republika je považována oficiálně za zemi vztekliny prostou, neboť od roku 2002 se na území ČR žádný případ vztekliny u terestriálních obratlovců nevyskytl (viz též oficiální informace SVS na stránce http://eagri.cz/public/web/svs/portal-new/informace-pro-odbornou-verejnost-1/zdravi-zvirat/vzteklina/)

    2. skutečnost, že zvíře bylo prokazatelně, pravidelně a lege artis očkováno proti vzteklině

    3. zvíře v den pokousání nevykazovalo klinické příznaky vztekliny

    4. nejsou vyhlášena mimořádná opatření Státní veterinární správy týkající se vztekliny.

    Některá zdravotnická zařízení v ČR proto vyšetření na vzteklinu u zvířat, která poranila člověka, nevyžadují vůbec, případně se spokojí s předložením očkovacího průkazu zvířete potvrzujícím platnou vakcinaci proti vzteklině.

    Pokud si ve Vašem případě zdravotnické zařízení vyžádalo vyšetření psa, bylo povinností schváleného veterinárního lékaře postupovat v souladu s Metodikou kontroly zdraví. Veterinární lékař navíc nesmí vystavit jakékoli nepravdivé veterinární potvrzení, včetně vystavení potvrzení o zdravotním stavu zvířete "předem". V takovém případě se lékař dopouští i porušení Profesního řádu KVL.

    MVDr. Veronika Grymová
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky