Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Kočka

  • Jana Lyckova
    2018-02-13 15:19:14
    217.196.220.161

    Dobrý den, kočka 8 let ani po týdenních návštěvách veteriny nežere, diagnostikován zapal plic, ale ten je už vyléčen antibiotiky. (Byla na rtg, sonu, infuzích, vyšetření krve - vše negativní) To vše minuly týden. Teď má už jen rýmu, chodí, ale 4 dny nežere. Jak mám do ní dostat aspoň nějaké jídlo? Zkoušela jsem ji dávat snad už vše. Děkuji


    Odpovídající: MVDr.,Mgr. Kateřina Návojová Horáčková

    Vážená paní Lycková,

    pokud jsem Váš text správně pochopila, kočka zatím ještě doléčená není (přítomnost "rýmy" pro mne není stav, kdy bych považovala kočku za vyléčenou) a k tomu již minimálně 4 dny nežere. Ptáte se na příjem krmiva - pokud kočka sama nechce žrát, lze jí krmivo "zchutnit" například ohřátím na cca 36°C, nabízet různé varianty (kapsičky, paštiky, granule, syrové maso - je to hodně o preferencích dané kočky), pokud ani toto nepomůže a kočka stále nechce přijímat krmivo, je pak nezbytný zásah veterinárního lékaře. Prakticky je v případech úplného nechutenství první volbou zavedení krmné sondy, v případech sníženého příjmu krmiva pak podání léků, které navozují zvýšení chuti k jídlu. V každém případě ale musí stav posoudit veterinární lékař, který také rozhodne, která varianta je pro danou kočku v danou chvíli optimální. Násilné dokrmování přes stříkačku přímo do tlamy kočky vhodné není, často může problém ještě zhoršit, protože kočka začne kontakt s majitelem odmítat a hrozí i riziko vdechnutí takto násilně podávaného krmiva.

    Pokud stav trvá již 4 dny, je nutné jej řešit ihned, dlouhé hladovění u koček je pro ně rizikové.

    S pozdravem

    MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková

  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky