Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Wobblerův syndrom

  • Libuše Čížková
    2009-07-11 08:52:17
    78.108.97.61
    Dobrý den, u naší vlkodavky byl zjištěn, (z CT), zmineralizovaný disk mezi 6 a 7 krčním obratlem, který v určitých polohách tlačí na míchu, nejspíše Wobblerův snydrom? Máte zkušenosti s tímto syndromem u Irských vlkodavů? Zatím bereme léky, ale operaci se asi nevyhneme. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli je lepší fenu držet bez pohybu nebo pracovat s ohledem na její momentální stav? Má radost a chce si hrát se štěňaty, sama si přizpůsobuje zátěž na krk. Nevím jestli úplný klid není horší. Děkuji za odpověď. S pozdravem Čížková

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Wobblerův syndrom (WS) je onemocnění, které postihuje velká plemena, tedy občas i Irské vlkodavy. Nemyslím, že je u nich tato diagnóza četnější než u jiných plemen, například německých ovčáků, nebo dobrmanů. Na druhou stranu je vlkodavů prostě méně. WS může mít několik příčin, ve Vašem případě se asi jedná o následek fibrinoidní degenerace meziobratlové ploténky a stlačení míchy ze spodní strany. V těchto případech zpravidla mnohem bolestivěji působí natažení krku, než jeho ohnutí. Ale může to být i jinak. A právě na tom je závislá léčba. Jak konzervativní, tak hlavně chirurgická. Bohužel je mezi chovateli často diskutován WS jako onemocnění (nozologická jednotka) a nikoliv jako syndrom (soubor společných příznaků). Různé rady a porady v této věci pak způsobují nebývalý zmatek, neboť jeden chovatel vychvaluje takový postup a jiný onaký a vůbec nepomyslí na to, že se mohlo jednat o zcela odlišnou nozologickou jednotku v rámci WS. Předpokládám, když již máte za sebou i CT vyšetření, že již máte ze sebou neurologické vyšetření u specialisty a jistě Vám veterinární lékař, který naordinoval léky doporučil zacházení s pacientem i ve smyslu jak zatěžovat, jak krmit atp. Máte možnost v případě pochyb samozřejmě vyhledat jiného specialistu, nechat si ověřit diagnózu atp. Rozhodně Vám však nedoporučuji upravovat režim, či dokonce medikaci na základě různých konzultací, či internetových poraden. Tím můžete své vlkodavce jen přihoršit.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky