Poradna: Akutní vážný stav nebo ohrožení života
- Zuzana Starostová2009-07-15 22:08:27193.85.7.2Dobrý večer, ráda bych se zeptala, jak je po praktické i legislativní stránce řešena situace, když vet. lékař odmítne přijet k velkému zvířeti (např. kráva, kůň), které je v akutním vážném stavu nebo přímo v ohrožení života s tím, že má pacienty apod. a stejně reaguje i několik dalších jeho kolegů (ze stejných důvodů) a laická pomoc zvířeti není možná. Čeká se tedy v klidu, zda zvíře uhyne nebo zda se zmobilizují nějaké samoléčíci síly? Děkuji
Odpovídající: MVDr. Karel DanielVe vztahu k veterinárním lékařům je tato oblast legislativně řízena Zák. 381/91 Sb. (zejména par. 2), Profesním řádem Komory veterinárních lékařů (zejména par. 1,2 a 9) a Zák. 166/1999 Sb. ve znění pozdějších novel (zejména par. 58 a 62).
Hlavní vyplývající zásadou je, že veterinární lékař by neměl dopustit zbytečné utrpení zvířete.
V praktických situacích se samozřejmě může stát, že veterinární lékař (či další veterinární lékaři) může být ve chvíli požadované intervence geograficky vzdálen natolik, že očekávání zákazníka ve vztahu k rychlosti požadované intervence nemusí být reálná, může v době požadované intervence opravdu provádět operační nebo jiný zákrok, který nelze přerušit, nebo může mít svůj pracovní program pro následující časový úsek opravdu zaplněn požadavky na zákroky, které jsou - podle jeho názoru a posouzení - stejně nebo ještě více urgentní povahy.
Ve vztahu k chovateli je tato oblast řízena odpovídajícími ustanoveními Veterinárního zákona a Zákona na ochranu zvířat. I zde platí základní zásada, že majitel či držitel zvířete by neměl dopustit jeho zbytečné utrpení.
MVDr. Karel Daniel