Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Zánět jater - strava

  • Eliška Turková
    2009-10-13 18:24:08
    89.102.213.238
    Prosím o radu. 6-letá kočička, nelezená venku jako kotě, od té doby žije jen v bytě s dalšími 4 kočkami (starší 9,12,12,14 let - žádná nejeví známky nemoci), které také žijí jen v bytě. Tato kočička má těžký zánět jater, je hodně žlutá. Dle veterináře možná FIP suchá forma (nevím zvracela jen asi 3x za poslední týden a pak jen nechutenství - žádný další popisovaný příznak uváděný u této infekce). Po 6 dnů infuze 2x denně dohromady nejméně 6 hodinové. Po krev. rozboru nasazena silná antibiotika (nevím jaká) + další injekce. Po druhém krev. rozboru - stav se příliš nezměnil. Kočička jí tak málo, že se ztrácí před očima. Odmítá dietní stravu od veterináře. Jde k misce, někdy nad ní vrčí a pak odejde k vodě a pije. Jediné co trochu jí (10-15 ks) jsou malé dietní granule. Močí několikrát denně a na stolici zatím byla každý den. Toto trvá od 6.10.09. Začala jsem jí krmit inj.stříkačkou tvaroh naředěný do tekutého stavu rýžovým odvarem, rozvařenou rýží nebo vločkami s vařeným kuřecím masem nebo vařeným bílkem. Prosím poraďte, jestli jí touto stravou mohu dále krmit (abych jí ještě více neublížila - nikde jsem nenašla jak krmit kočičku, když má žloutenku, vycházím z rad pro lidi), případně ještě čím dalším a po kolika hodinách. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý večer,

    z Vašeho dotazu je patrné, že kočička je v léčení a součástí léčby je i dieta. Způsob diety je závislý, mimo jiné, i na původu žloutenky. Amatérské zásahy do vedení léčby rozhodně nedoporučuji a vzhledem k tomu, že jsem pacienta neviděl, bylo by ode mě neprofesionální ladit dietu přes internet. Těžká jaterní onemocnění jsou velmi vážná. FIP se rozhodně nedá vyloučit, diagnostika tohoto onemocnění je však obtížná a jednoznačné prokázání FIP nastává bohužel až po smrti. Pokud dosavadní léčba - a znovu opakuji - krmení je její součástí, nevede k úspěchu, domluvte se se svým veterinárním lékařem na dalším postupu. V úvahu připadá referování na nemocniční pracoviště, které bude infúze podávat kontinuálně u hospitalizovaného pacienta a mezi tím se pokusí prohloubit diagnostiku ve smyslu objevení příčiny těžkého zánětu jater. V úvahu také bohužel připadá ukončení léčby a utracení kočičky s následným vyšetřením, zejména s ohledem na zbývající kočky v bytě. V každém případě by se i u nich mělo udělat alespoň základní klinické vyšetření s vyšetřením biochemickým a hematologickým.

    Hodně štěstí přeje
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky