Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Dotaz

  • Martin
    2009-10-31 00:09:13
    89.103.228.245
    Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se u malého hladkosrstého pinče, či jiného plemene psa občas vyskytuje vrozená krátkoocasost, či bezocasost, a jestli ano, jak lékař v dospělosti u psa pozná, že je to skutečně vrozené, a že pes nebyl třeba kupírován? Děkuji, s pozdravem Hegel.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    některé odborné knihy všechny tyto anomálie popisují, za svou praxi jsem se však nikdy s ničím takovým nesetkal. Teoreticky tedy ano, obecně je možné si představit jakoukoli vývojovou vadu. Relativně často se setkávám s nadpočetným počtem prstů, výjimečně i s menším počtem.
    Setkávám se s vývojovými vadami srdce, čelistí, kůže. Na cokoliv s ocasem si nevzpomínám. Pokud se narodí štěňata, která se nějak výrazně liší od předpokládaného exteriéru (včetně velikosti a tvaru ocasu), jsem přesvědčen, že se jedná téměř vždy o "chybičku" v plemenění, zkrátka do chovu "přilil krev" někdo jiný. Standardní ujišťování chovatelů o tom, že to není možné a že se musí jednat o nějakou vývojovou vadu pokládám za "historky starýho zbrojnoše", kterým oni sami upřímně věří. Zda pes byl, či nebyl kupírován se zpravidla pozná, ale jakým způsobem, zveřejňovat nebudu. Pro případné fixlátory by takové informace mohly být zbytečně užitečné.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky