Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Postvakcinační sarkom

  • Markéta H.
    2009-11-23 15:21:29
    160.218.10.251
    Dobrý den, ani tak nemám dotaz, jako si spíše chci postesknout nad tím, proč někteří veterináři stále očkují kočičky do přední části těla, nikoliv do zadního svalu. U naší kočičky se zřejmě v důsledku těchto postupů rozvinul na boku hrudního koše postvakcinační sarkom - v pátek jdeme na operaci a histologii - moc si přeju aby to dopadlo dobře. Chtělo by to v této oblasti mezi veterináři větší osvětu, protože pokud vím, tak při aplikaci očkování do zadního svalu je pravděpodobnost vzniku sarkomu menší (a sarkom je lépe operovatelný).

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    vakcíny, pominu-li vyjímky, se standardně do svalu neaplikují vůbec, ale aplikují se pod kůži, zpravidla do krajiny za lopatkou. Způsob aplikace stanoví výrobce vakcíny a pokud jej veterinární lékař upraví, měl by k tomu mít nějaký důvod. Pokud se jedná o sarkom, máte velkou smůlu, ale bez histologického vyšetření to ještě není jasné. Postvakcinační sarkomy se u koček vyskytují, ale z mých zkušeností opravdu málo. Různé lokální reakce po vakcinaci, zpravidla zánětlivé, jsou o mnoho četnější. Nemyslím, že aplikace vakcíny do gluteální svaloviny by byla lepší. Naopak. Vznik sarkomu není vázán na přední, či zadní část těla a pokud se vakcína aplikuje pod kůži, jsou případné nežádoucí změny brzy vidět a to je dobře. U sarkomu zejména pro případný rozvoj metastáz má včasná diagnostika velký význam. Pokud by se nádor rozvíjel skrytě, diagnóza by byla stanovena pozdě a prognóza by byla ovšem horší.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky