Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Umělé oplodnění

  • petr
    2010-02-07 20:03:31
    90.182.60.236
    Dobrý den, máme fenku středoasiatského pasteveckého psa a jelikož je trochu víc dominantní tak se nám nedaří ji spojit s jiným psem. Tak jsme se chtěli zeptat jestli je možnost umělého oplodnění. A popřípadě jak to probíhá když ženich je z druhé strany republiky. Děkuji za odpověď, s pozdravem Petr

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    U velkých psů bývá krytí někdy problém, protože tito psi nemají často ve svém okolí konkurenci a setkání se samcem může často vypadat jak setkání medvědů. Bohužel je velmi tenká hranice mezi brutálními námluvami, kdy se psi chtějí téměř zabít a nakonec dojde ke spojení, a mezi skutečnou nevraživostí, kdy fena na sebe skutečně nepustí žádného psa. To samozřejmě mluvím o situaci, že je fena v optimální říji a že neprobíhá pokus o krytí předčasně. Pokud jsou tyto podmínky splněny, a fena pořád odmítá vybraného psa, lze přistoupit k umělé inseminaci. Ta se děje buď čerstvým semenem odebraným přímo na místě nebo chlazeným semenem, kdy na jednom místě je fena v optimální říji, na jiném místě se pes odebere, semeno se naředí a zchladí, a chlazené se převáží ( vydrží až 12 dní a může cestovat prakticky po celém světě ). Na možnosti odběru psa a chlazení semene se informujte u svého veterináře.

    Dále je nutno respektovat názory některých, zvláště zahraničních chovatelů, kteří striktně odmítají jiné než přirozené krytí, a psa prostě k odběru pro inseminaci nepustí.

    V zásadě bych navrhoval následující postup:

    1 . Vyšetřit gynekologicky fenu nejpozději do 7. dne říje a s veterinářem domluvit další vyšetření ( celkové, cytologické a hormonální ) za účelem stanovení optimální doby ke krytí

    2. V období optimální říje organizovat přirozené krytí, nebo krytí s dopomocí veterinárního lékaře

    3. Pokud se nepodaří asistované krytí, provést inseminaci čerstvým semenem.

    4. Pokud je pes vzdálený a lze za ním nákladně cestovat, domluvit si odběr, chlazení a dopravu semene od chovatele psa ( toto je nutné domluvit ještě před háráním feny, chlazení semene neprovádí každá ambulance ). Je nutné počítat s tím, že v rámci republiky bude asi dražší příprava a transport semene než návštěva u psa, případně inseminace čerstvým semenem.
     
    MVDr. Lubomír Hošek
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky