Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Vakcinace

  • Jana Ježková
    2009-01-22 12:45:32
    193.84.186.81
    Dobrý den, chovám plemeno, které má dědičné dispozice k autoimunitním chorobám (Addison, AIHA, SLO) a proto se snažím vakcinovat co nejméně a využívám možnosti přeočkovávat vzteklinu v 3 letých intervalech. Přečetla jsem si dokument WSAVA z roku 2007 GUIDELINES FOR THE VACCINATION OF DOGS AND CATS, který mimo jiné říká, že "core vaccines" jsou jen proti CDV CAV a CPV a že by v žádném případě neměly být přeočkovávány častěji než jednou za 3 roky a déle. Zjistila jsem, že v ČR je k dispozici vakcína Duramune DAPPi + L s dobou trvaní imunity proti DAP nejméně 3 roky. Tuto informaci jsem sdělila svému veterináři a byla jsem překvapena, že o této problematice vůbec nic neví a asi ani nechce vědět a trvá na tom, aby se vše přeočkovávalo každý rok. Ráda bych se zeptala, zda je někde k dispozici překlad tohoto výše zmíněného dokumentu a zda informace z něho byly nějakým způsobem veterinářům distribuovány a zda se této problematice v ČR někdo věnuje? Je nějaká šance, že se do budoucna například změní propozice akci, které schvalují veterinární správy, v tom smyslu, že budou obsahovat aktuální formulaci zákona a umožní tak účast i psům, který nejsou očkovaní proti DHPPi+LR každoročně, ale ve lhůtě, kterou uvádí výrobce? Děkuji ta odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Vaše dotazy zaobírají poměrně široké spektrum specifických problematik, od autoimunitních chorob až po vakcinační programy a rozdíly mezi jednotlivými vakcínami. Jejich zodpovězení a vysvětlení by zabralo dost času. Máte-li o podrobnější vysvětlení zájem, obraťte se na veterinárního lékaře, či celé veterinární pracoviště, které se této problematice věnuje a požádejte o konzultaci. Ale abych Vás neodbyl jen s výše uvedenou radou. Na některé otázky lze jednoduše odpovědět.


    1. Obecně závazné právní předpisy se věnují pouze vakcinaci proti vzteklině. Vakcinace proti jiným onemocněním, jako je parvoviróza, psinka, infekční hepatitida, parainfluenza a leptospiróza, o kterých se zmiňujete, zákon neřeší. Propozice akcí jsou dány organizátory akce a veterinární podmínky těchto akcí dává příslušná Krajská veterinární správa, zpravidla na návrh organizátora. Rozhodným faktorem pro požadavky na vakcinace by měla být nákazová situace. Dle současné právní úpravy se řídí perioda vakcinací proti vzteklině registračním rozhodnutím u té, které vakcíny.


    2. "CORE VACCINES" je výraz, který se v odborné (americké) literatuře používá pro jakýsi základ, nebo "kmen" antigenů, zpravidla sdružených pro jednotlivé druhy. Ve Vašem případě tedy kromě vzteklinového rabdoviru (VRI) ještě CPV(, CAV2(HCC, resp. LCC) a CDV (FCC). Někde je míněna pouze vzteklina.


    3. Dokumenty, přednášky, diskuse atp. z WSAVA jsou veterinářům distribuovány prostřednictvím jejího člena ČAVLMZ členům ČAVLMZ. Písemností je celá řada, zpravidla se nepřekládají. ČAVLMZ pořádá pro své členy odborné přednášky, školení, work shopy, atp.


    4. Některé prameny ( minoritní) opravdu doporučují další revakcinace, tzv booster po 3 letech, nejdříve však až po 4. revakcinaci.. Tyto informace jsou však dávány spíš k diskusi a vychází ze statistického sledování hladiny protilátek proti těm kterým antigenům.  Máte-li závažný důvod omezit počet vakcinací, či nevakcinovat doporučuji sledovat analyticky titr protilátek proti jednotlivým antigenům a případný booster stanovit na základě exaktních měření.


    5. Vakcína  Duramune LAPPi + LC má v příbalové informaci toto: "Imunita nastupuje v průběhu dvou týdnů po druhé vakcinaci psů. Délka imunity je nejméně jeden rok proti všem antigenům obsaženým ve vakcíně, kromě složky viru parainfluensis canis, kde se předpokládá imunita kratší než jeden rok." O 3 letech tedy není žádná zmínka.

    Zdraví MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky