Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: EKTOPICKÝ URETER

  • Lucie
    2009-01-25 22:15:56
    78.102.253.211
    Dobrý den, koupila jsem si fenu Border colie s PP. Štěně - fena je z 10 štěňat. Když jsme si jí dovezli domů, všimli jsme si velmi častého pití vody a následně ukapávání, které se střídalo s počuráváním. Vyšetření moči nic neprokázalo, tak bylo feně uděláno sono kde se ukázalo, že asi jde o ektopický ureter. Kontrastní vyšetření to potvrdilo. Fena má pravou močovou trubici napojenou za svěrač a levou na rozhraní svěrače. Pravá trubice jí byla úspěšně operována a to posunuta dále od svěrače. Endoskopické vyšetření ukázalo, že nyní pravá moč. trubice ústí do moč. měchýře a plní správnou funkci. Fena se ale stále pomočuje. Byl jí nasazen sirup Propalin, ten ale nezabral. Nyní jí byl podán Incurin. Ten ale bohužel taky nezabral. Zřejmě to vypadá, že podstoupí operaci levé moč. trubice. Je možné, že ani to nezabere a fena se bude nadále pomočovat? Existuje ještě nějaká metoda jak problém vyřešit. A je prosím tato vada dědičná? Pokud není myslíte, že je vhodné použít fenu k chovu? Dali by se udělat genetické testy zda je či není vada přenosná na potomky? Kde by se testy daly udělat? Fena má kvalitní rodiče a ani u jednoho majitelé nic nezaznamenali. Velmi Vám děkuji za odpověď. L.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    po operaci - vyústění močovodu do močového měchýře je možné důvodně předpokládat, že problém ustane. Je-li sám svěrač funkční. Stoprocentně Vám však nemůže úspěch zaručit nikdo, neboť v některých případech se při hojení ektopický ureter opět otevře.Doporučuji Vám řídit se pokyny pracoviště, které problém řeší. Zdaleka ne každé pracoviště je schopno exakně diagnostikovat ektopický ureter.

    Na dětičně podmíněné onemocnění se usuzuje, není mně však známo, že by to bylo zcela prokázáno a nalezen gen, který je za toto onemocnění zodpovědný. Je velmi pravděpodobné, že žádný takový gen ani neexistuje a genetická podmíněnost, či lépe, vloha je dána kombinacemi mnoha genů. Téměř jistě se však jedná o onemocnění vrozené. Osobně se domnívám, že i v případech, kdy majitelé uvádějí močovou inkontinenci ne od samotného narození, byla tam. Pouze si majitel, stará-li se fena o štěně dobře, problému nevšiml.

    S pozdravem
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky