Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Škrkavky

  • Jana Šedová
    2010-06-06 23:40:43
    89.24.75.145
    Dobrý den, máme 7 mi týdenní štěňátka, chodíme pravidelně k veterináři a řídíme se podle jeho rad. Za celých 7 týdnů nebylo podáno naším štěňatům nic na odčervení, pouze byl vyšetřován trus. Nyní v šestém týdnu (kdy mělo být provedeno očkování) bylo zjištěno, že mají škrkavky. Jak nyní co nejúčinněji sladit očkování, odčervování atd. Co je vůbec v této situaci nejlepší? Jedná se o pochybení lékaře, nebo běžnou praxi? Děkuji za odpověď Jana Šedová

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    předpokládám, že byl vyšetřován trus právě proto, aby se zjistila případná přítomnost parazitů, respektive jejich vajíček. To je naprosto v pořádku a z odborného hlediska takovému postupu není možné nic vytknout. Důležité také bylo vyšetření trusu matky. Na našem pracovišti standardně trus u mladých štěňat nevyšetřujeme a odčervujeme preventivně všechna zvířata v chovu. A to opakovaně. Nemohu komentovat žádné nálezy, či nenálezy, ale pokud byly nalezeny škrkavky, je třeba všechna zvířata odčervit. Doba první vakcinace není nijak striktně dána. Záleží na mnoha okolnostech, zejména na nákazové situaci a vakcinační historii matky. Pokud byla matka (fena) očkována, a to dokonce mnohokrát, nebo dokonce v době gravidity, je očkování štěňat v šestém týdnu zbytečné. Ve Vašem případě doporučuji odčervit a pak vakcinovat. Protože však neznám situaci v chovu, neznám kvantitativní nález škrkavek a ani vakcinační historii, berte moji radu s rezervou.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky