Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Černé močení

  • Hanka
    2010-07-09 11:36:01
    84.152.219.38
    Dobrý den ráda bych vás poprosila o přesné vysvětlení černého močení hlavně pak, proč k němu dochází. Dostala jsem se s kamarádem do sporu, že černé močení a tzv. svatecka a tzv. svalovice (přetažení svalu a v důsledku toho velký výdej kyseliny mléčné, která způsobí narušení svalu a tím se dostane mioglobin do ledvin a posléze do moči) je každé něco jiného. Já tvrdím, že je to jedno a to samé. Žiji v Německu a zde se také tzv. "keuzverschlag" hodnotí jako začátek nemoci černého močení. Projevuje se zhoršenou chůzí zadních končetin i úplně odmítnutí chůze, hlavně při zastavení je rozejití se prakticky nemožné. Nastává hlavně po práci a pouze v oblasti beder a velká citlivost v okolí páteře. Při stálém pohybu a udržením hřbetu v teple to z 80% zase samo odezní. Podle mého názoru, to s černým močením nemá, až tak moc společného, i když vím, že černé močení se tak může projevovat. Zde se černé močení zatím málo kdy objevilo. Myslím si, že v tomhle případě se jedná spíš o jak se v lidské terminologii říká "houser", isijas... Prostě uskřinutí nervu, nebo křečovitému zatuhnutí svalu v oblasti beder. Myslím si, že černé močení může způsobit onemocnění ledvin, nebo poškození svalu neúměrnou zátěží, kdy se díky to mu dostane do očí větší množství barviva. Jsem u koní již 16 let, a když jsem se setkala s "kreuzverschlagem" nikdy tam nebylo černé močení. Pokud sám neodezněl veterinář naordinoval injekce na uvolnění svalu, po případě přijel osteopat, který koně napravil. Prostě ráda bych jen, aby jste mi vysvětlili tyto pojmy. Protože si myslím, že můj kamarád míchá jabka se švestkama. Velice vám dekuji Hanka

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Jedná se o dva klinické pojmy. Jedním z nich je "černé močení, pondělní nemoc ...", s biochemickou příčinou (nahromadění kyseliny mléčné ve svalovině atd.) a druhým je široký komplex mechanicko - ortopedických změn včetně možného vertebrogenního syndromu, drobného mechanického poškození svalů či svalových úponů. Není samozřejmě vyloučeno, ale není ani běžné, aby se tato "onemocnění" vyskytovala paralelně u jednoho koně.

    MVDr. K. Daniel
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky