Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Tekutina v loketním kloubu

  • Lucie Jiránková
    2009-02-08 11:22:34
    85.71.70.234
    Dobrý den Vlastním teď již 10 měsíční fenu Irského vlkodava a již 5 měsíc má na loktu obrovskou bouli, na omak je to měkké jakoby naplněné vodou. Nejdřív byla jak tenisák velká, teď už se mi to nevleze ani do dlaně. Veterinář mi řekl že je to tzv. burzitida na níž štěňata obřích plemen trpí a že to do dvou měsíců zmizí. No nemizí akorát to ještě víc narostlo. Vím už i od chovatelky že by to mělo zmizet a nejlepší je s tím nic nedělat, ale přijde mi že už to má dost dlouho, přece jen 5 měsíců? Tak sem se chtěla poptat jestli je možné že by to mohlo být i něco jiného s čím by se to dalo zaměnit, a zdali ta tekutina která je uvnitř té boule třeba nemůže nějak zničit kloub nebo poškodit když už to tam plní tak dlouho? a jestli má na to vliv třeba studené počasí kvůli kterému by ta tekutina třeba mohla mrznout? A ještě jsem se chtěla poptat, kdesi jsem zaslechla že obřím plemenům je vhodné mezi 9-12 měsícům udělat rentgen ohledně dysplazie? Tak jestli je to vážně nutné a jak se pohybuje cena u celkového vyšetření na dysplazii? Předem moc děkuji za vaší odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    u Vašeho psa se opravdu může jednat o tzv. "bouli loketní", jedná se o nehnisavý zánět loketního tihového váčku (bursa subcutanea olecrani). Tato burza je u gigantických plemen opakovaně drážděna při lehání zvířete. Dříve bylo doporučováno úplné odstranění takto postižené burzy. V současné době většina vet. chirurgů dává přednost dlouhodobému drenování s aplikací NSAID nebo steroidů v kombinaci s absolutním klidem postiženého kloubu a to zejména v případech dlouhodobého trvání onemocnění a při neúspěšné konzervativní léčbě. Při chronickém průběhu onemocnění a při extrémním zvětšení burzy se zvyšuje nebezpečí jejího poranění se zavlečením infekce.

    Konečnou diagnózu a léčbu však svěřte veterinárnímu lékaři - chirurgovi, který zhodnotí stav a doporučí léčbu.

    U velkých a gigantických plemen se doporučuje provést RTG vyšetření na DKK nebo DLK po ukončení růstu skeletu (ve stáří 12-18 měsíců-podle plemene) avšak u irského vlkodava bych doporučil provést toto vyšetření pouze při klinických potížích nebo na vyžádání klubu při plnění podmínek chovnosti.
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky