Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Ledvinové kameny

  • Petra Kořená
    2009-02-16 11:30:41
    78.108.152.130
    Dobrý den, mám dotaz ohledně léčby ledvinových kamenů. Mé fence jorkšírského teriéra byly minulý týden diagnostikovány ledvinové kameny v obou ledvinách a to v pokročilém stádiu. Momentálně ještě budeme posílat moč fenky na rozbor. Každopádně dle veterinářů je prognóza dosti nepříznivá. Bylo mi sděleno, že pokud se bude jednat o kameny nerozpustné, je možné pouze chirurgické řešení, které je ovšem příliš riskantní a poměrně složité. Jaký je Váš názor, popř. existuje v ČR pracoviště, které by mělo zkušenosti s léčbou tohoto charakteru? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    ledvinové kameny (nefrolity) jsou onemocněním, které může vzniknout z různých příčin, může mít různé příznaky a různé důsledky. Není možné v rámci této poradny široce rozebírat Váš problém, či dokonce jejím prostřednictvím polemizovat s pracovištěm, které diagnózu stanovilo a navrhlo i řešení. Ale abych Vás neodbyl, pár obecných informací, kreré jste asi již dostala i u svého veterináře zopakuji.

    Nefrolity ( i další urolity) se klasifikují podle svého chemického složení. Nejčastěji se vyskytují kalciumoxalátové (ze šťavelanů), xantinové a urátové (vznikající ze solí kyseliny močové) a struvitové (tvořené fosforečnaném hořečnatoamonným). Právě složení každého konkrementu je důležitá informace pro stanovaní pravděpodobnosti "rozpustnosti" urolitů. Velikost konkrementů kolísá od sotva viditelného písku až k odlitkovým kamenům. Ledvinové kameny mohou být často objeveny pouze náhodou, např. při sonografickém vyšetření, prováděném třeba i z úplně jiných důvodů a jejich existence nemusí nutně vyvolat klinické onemocnění. Vždy se však jedná o riziko, že se tak může dříve, či později stát. Patogeneze se zpravidla rozvíjí tak, že nad konkrementem se městná moč, rozšiřuje se ledvinná pánvička a močovod až vznikne obraz hydronefrózy. V důsledku stagnace moči vzniká prostředí pro záněty v močových cestách. Někdy se konkrement uvolní a putuje vývodnými cestami močovými. Dojde-li k jeho zaklínění, nastane v místě zaklínění akutní zánět, většinou doprovázen křečemi hladké svaloviny močovodu. Stav bývá bolestivý.

    Z výše uvedeného vyplývá, že bez znalosti konkrétních údajů a jejich důkladného zhodnocení (klinické příznaky, věk pacienta, ostatní možá onemocnění, atp.), není možné navádět k nějakým pevně daným postupům. Je na Vás, abyste zvážila, zda máte důvěru k pracovišti, které Vaši fenku ošetřuje, zda jsou schopni a ochotni případnou operaci provést, či zda Vás i s Vaší pacientkou budou referovat na jiné pracoviště. V každém případě Vám přeji hodně štěstí.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky