Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Hlodavci
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 10 z 48 (záznamy 46 až 50 z celkových 240)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Filip
    2014-03-08 19:27:39
    127.0.0.1

    Dobrý den, rád bych se zeptal jak je lepší očkovat králíčky proti myxomatóze. Je lepší dvojvpich do ucha nebo jen kombinovanou vakcínu mor+myxomatóza do kožíšku? Děkuji za dopověď


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Ditrt,

    samozřejmě, že vakcinace podkožní injekcí je jistější aplikací. Vakcinace dvojvpichem představuje spíš technologický ústupek pro vakcinaci velkochovů, který vychází z faktu, že myxomatóza se šíří pomocí bodavého hmyzu a tudíž kontakt i s malým množstvím očkovací látky vyvolá protilátkovou odezvu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Ing. Jan Malant
    2014-01-27 15:41:51
    127.0.0.1

    Dobrý den, rád bych se zeptal jak účinně desinfikovat venkovní výběh pro králíky cca 200m2 - od jara do podzimu zde žijí 3-4 králice vyššího věku, co již neplodí mladé. Vloni v září bohužel onemocněly mixomatozou a nevím jak tento výběh dezinfikovat pro další sezónu. Vypálení nelze, tráva je krátká, nechce hořet a nic jiného mě nenapadá. Stříkat louh, ocet, chloramin či MMS jako do králíkáren mi nepřijde vhodné, když na tom pak ty králice žijí a pasou se. Postačí jen mráz? Děkuji


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane ing. Malante,

    Leporipoxviridae jsou vázaní především na živočichy - přežívají v divoce žijících králících, je zmiňována i úloha blech. Velmi nebezpečné jsou králičí kožky, ve vlhku v nich může virus přežívat i 10 měsíců. Samotný virus ve vnějším prostředí velmi rychle hyne, přesto je doporučitelné zařadit alespoň 6 měsíční období bez králíků, ideálně bych doporučil právě ode dneška - aby v prostředí byl jak mráz, tak jarní slunce. Bohužel můžete provést sebelepší desinfekci, když bude mít soused myxomatózní králíky, určitě ti vaši bez vakcinace onemocní také.
    MVDr. Lubomír Hošek
  • Pavla Kubová
    2014-01-25 16:05:18
    127.0.0.1

    Dobrý den, máme morče, stáří tento leden již 5 let, na zadečku mu začaly vypadávat chlupy, má tam velkou lysinu přes celý zadeček, kůži nemá zarudlou, pod lysinou, kde má chlupy má na kůži odlupující se šupinky bíložluté barvy. Morče pije a jí, neodmítá stravu. Dáváme mu seno, krmnou směs, dále ovoce a zeleninu: paprika, hroznové víno, salát, mrkev, jablko, rajče, mandarinku nebo pomeranč, dále ho krmíme pamlsky DOPS s přídavkem vitamínu C, morče je chováno v kleci na podestýlce z peletek (lisované dřevěné válečky). Morče se nedrbe, akorát hodně líná a má tu lysinu na zadečku. Můžete mi prosím poradit co s ním? Děkuji


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Kubová,

    Vámi popisovaný kožní problém může být problémem pouze kožním - nelze vyloučit parazity, plísně, bakteriální zánět. S menší pravděpodobností se může také jednat o zevní projev nějakého interního onemocnění. Vzhledem k množství příčin, které mohou vyvolávat vypadávání srsti na zádi morčete vám proto doporučuji vyhledat ve svém okolí veterinárního lékaře, věnujícího se nemocem drobných savců a nechat ho pečlivě vyšetřit.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Anna Hamza
    2014-01-10 21:02:00
    127.0.0.1

    Dobrý den. Chci za 4 týdny přicestovat z Anglie do České republiky na dovolenou po dobu 12 dnů se svým domácím králíčkem. Králíčkovi je 7 měsíců a pravě byla 3 očkována. Chtěla bych se zeptat co dál potřebuji k tomu abych měla vše v pořádku a s králíčkem přicestovat. Předem děkuji za odpověď. Hamza


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážná paní Hamza,

    cestování králíků jako zvířat v zájmovém chovu v rámci EU a v neobchodním styku (do 5 převážených zvířat) není nijak omezeno. Je dobré, když je zvíře načipováno a prokazatelně vakcinováno proti myxomatóze a králičímu moru, ale není to povinnost.

    Pro konkrétní informace vás odkáži na stránky SVS - http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-psy-kockami-a-fretkami/cestovani/iv-cestovani-se-zviraty-cr-eu.html.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Eva Hromádková
    2014-01-09 19:57:36
    127.0.0.1

    Dobrý den pane doktore, mám doma zakrslého, tříkilového králíčka beránka, kluk, stáří 2,5 roku. Chován v bytě, v čistotě. Prosím Vás o názor co si myslíte o preventivním přeléčování proto kokcidóze přípravkem Sulfacox T. Veterinář mi doporučil každý čtvrt rok (v dávce obvyklé dle příbalového letáku), ale když vidím nežádoucí účinky - jako těžké poškození jater a ledvin, neublížím mu tím? Králíčka nepřeléčuji, ale před dvěma dny měl trochu měkčí bobky trvající 2 dny, nyní vše v pořádku, ale zdá se mi, že pohubnul i cítím "záda jako pilku. Králíček je velmi aktivní, jí i pije perfektně. Pravdou je, že kokcidozu měl 3x za sebou před třičtvrtě rokem a také je pravdou, že jsem o něj málem přišla. Srdečně děkuji za odpověď. Hromádková Eva


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Hromádková,

    kokcidioza je hlavně onemocnění králíků chovaných ve velkých skupinách, krmených čerstvou trávou a senem. Váš králíček, díky naprosto odlišnému způsobu chovu, je velmi málo ohrožen kokcidiozou. Doporučoval bych raději než preventivní podávání léků nechat třebas ve stejném intervalu vyšetřit koprologicky trus a léky podávat jen v případě nálezu kokcidií v trusu. Na váhu si dávejte pozor, králíci jsou chlupatí a často pozoruji, že lidé dlouho nevnímají, jak jim králík zhubnul. Na to je jednoduchý recept, občas (tak 1x za 14 dní) králíčka zvážit. Pokud by hubnul a hůř jedl, tak to je samozřejmě dobrý důvod k jeho vyšetření - a vyšetření trusu je jedním z dílků této mozaiky.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky