Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 10 z 86 (záznamy 46 až 50 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Jana S.
    2014-11-25 09:47:24
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na očkování dospělé kočičky. Asi v 5 měsících byla jednou očkována vakcínou Biofel PCHR, poté jsme byli za panem doktorem až po roce. Nyní uplynul další rok a nechali jsme ji opět očkovat. Dočetla jsem se, že je ale nutné očkování provést 2x za sebou po 3 týdnech, je to pravda? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Jano,

    základní očkovací schéma je aplikace Biofelu PCH v 8-10 týdnech , přeočkování vakcínou Biofel PCHR po 3. měsíci věku. Následné přeočkování za 1 rok , dle výrobce s pravidelným přeočkováním po 1 roku.  U vaší kočičky nebylo dodrženo schéma vstupního očkování, ale vhledem k opakovanému očkování lze s vysokou pravděpodobností očekávat, že kočka je vakcínou chráněna (jistotu by jste získala vyšetřením krve na protilátky). S vaším lékařem zvažte epizootologická rizika chovu vaší kočky, pokud by byla vysoká, pak lze zvažovat i použití základního očkovacího schématu i u starší kočky.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Zuzana
    2014-10-29 11:06:49
    127.0.0.1
    Dobrý den. Naší kočičce (7 měsíců) asi dva týdny po kastraci se jí do toho dostal zánět. Má to celé nateklé, zhnisané a otevřené do masa. Pod ranou má velkou bouli. Dostala na veterině antibiotika. První dva dny měla kočka průjem, rána stále hnisala. Po třetím dnu už to nehnisá, a rána se hojí. Měníme obvazy, má stále antibiotika a ránu ještě mažeme desinfekční mastičkou, má límec. Věřím, že rána se zahojí. Mě spíš znepokojuje stále stejná velká boule v podbřišku. Četla jsem něco o nádorových onemocnění po kastraci a nebo často kýla po špatném hojení po kastraci. Na veterině při dostání antibiotik se doktorka k té bouli nevyjádřila. Zajímala jí jen ta rána. Kočka nyní normálně jí, kadí, a ráda by si hrála. Mohlo by to být nádorové onemocnění, kýla, nebo dokonce roztržené vnitřní stehy, či-li možné vnitřní krvácení? Jak to poznám něco z toho? Nemám znovu navštívit veterinu? Díky za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Zuzano,

    doporučuji vám obrátit se znovu na chirurga, který prováděl operaci.  V zásadě jste vyjmenovala všechny možnosti, které by mohly v souvislosti s kastrací nastat. Konkrétní pojmenování problému lze provést jen po důkladném vyšetření, případně při nové revizi rány v sedaci.  Pokud se nedomluvíte s kolegou , co kočku kastroval, požádejte o konzilium ještě dalšího kolegu. Dobré je, že většina postkastračních komplikací je dobře  řešitelná.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Martin
    2014-10-25 17:24:49
    127.0.0.1
    Dobrý den, dne 15 září letošního roku bylo našemu kocourovi kterému bylo 10.5 roku diagnostikováno selhaní ledvin. Výsledky urea 47, kreatinin 199. Dostal prášky a začali jsme mu dávat dietu. Pořád zvracel, byl apatický a týden před tím 15 říjnem už jsme do něho nic nedostali, ani vodu. Bylo vidět že mu nebylo dobře. Po měsíci jsme jeli na kontrolu, tedy 15 října a na další odběry kde bylo zjištěno že urea je už přes 50. Doktor mu udělal ultrazvuk a na něm zjistil že jedna ledvina je splasklá a je o 2.5 cm menší a tedy nefunkční. Kocourek dostal takové nervové tiky a napadal na jednu stranu. V puse se mu udělali takové bílé boláky. Doktor říkal že je to všechno od toho a že na tom je zle a dlouho nevydrží. Nabízel kapačky ale řekl že v tomto stavu a věku by to bylo jen trápení a prodloužení života jen o pár dní. 17 října jsme dali kocourka uspat. Chtěl bych se zeptat, myslíte že v tomto případě se dalo ještě něco dělat nebo by to bylo opravdu pro něho jen trápení? Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Kekelak,

    bohužel jsem kocoura nevyšetřoval a ani neuvádíte všechny údaje, na základě kterých bych mohl vyslovit hlubší názor, takže vám odpovídám jen obecně. Selhání ledvin z důvodů degenerativního ubývání funkční tkáně je záludné v tom, že dokud je více jak 30 % ledvinné tkáně funkční , nemusíte pozorovat žádné klinické změny. Pokud tedy přicházíte k lékaři s kocourem, který začíná chřadnout, má eroze v puse a jsou zjištěny zhoršené biochemické parametry v krvi, je většinou zničeno více jak 70% ledvinné funkční tkáně. Někdy je ještě možné tento proces na chvíli přibrzdit intenzivní infuzní terapií a následným podáváním příslušné diety, ale pokud po několika dnech infuzí nedojde k výraznému zlepšení krevních parametrů a kocour nezačne žrát, je prognóza velmi ponurá. Řešením by byla pravidelná dialýza či transplantace ledvin, ale obojí z mnoha praktických příčin většinou nepřichází do úvahy. 

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Pavlína
    2014-09-24 16:29:19
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně mé asi tříleté kočky. Už asi týden je nějaká divná, skoro celý den prospí za oknem, večer se přijde nažrat, začne vyvádět a pak zas usne. Ale ne v mé posteli jako vždy, spává ve vaně nebo na kotli. Bylo mi to divné, dnes jsem objevila ve vaně a na parapetu černé miniaturní červíky, aspoň to tak vypadá, ale nehýbou se. O co se jedná? Nevíte jaký šampon mám použít, nebo mám dojít k paní veterinářce pro prášky? Díky za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    letos sledujeme větší výskyt zevních parazitů u koček, takže co popisujete, mohou být jak vnitřní, tak vnější parazité, včetně larviček much. Proto je doporučitelné posbírat červíky, dát je do skleničky a dojít s kočkou za vaším veterinárním lékařem ( také je dobré přinést trus na parazitologické vyšetření ) , který vám pomůže určit typ parazitózy a navrhne adekvátní léčbu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Květa Divoká
    2014-08-23 18:31:47
    127.0.0.1
    Mám roční kočku, která přesně v roku svého věku vrhla tři koťata. Chtěli jsme si je nechat. Ovšem teď už je koťatům skoro 4 měsíce, váží kolem dvou kg, kočka je už 14 dnů kastrovaná a přesto tak jednou dvakrát za den si koťata sama svolá, lehne a ty s radostí sají. Není vidět, že by jí to vadilo. Naopak, když koťata odháním, vrčí. Připadá mi to nepřirozené a mám strach, že se kočce něco stane. Oddělit je je skoro nemožné, když matku zavřu, tak všichni nešťastně mňoukají - mám vydržet? Děkuji. Divoká Kv

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Divoká,

    pokud sající koťata nepoškodila kastrační ránu a ta se  už zahojila, pak bych celé situaci nechal volný průběh. Hlavně hlídejte, aby mléčná žláza nezatvrdla, aby ji koťata neporanila – s přibývající dospělostí vše postupně odezní.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky