Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 101 z 220 (záznamy 501 až 505 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Vlada
    2011-07-22 15:49:45
    90.179.109.198
    Děkuji pane doktore za pochvalu, pan doktor mě řekl že mám fence jezevčíka koupit na tu páteř Alavis a že to bude dobrý, že si už s páteří nehne, že to stačí já vím že nemůžete doporučit konkrétního lékaře ale můžete poradit kde hledat specialistu veterináře já nevím kde hledat děkuji moc za radu

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    nejlepší samozřejmě je, doporučí-li Vám nějaké pracoviště Váš veterinární lékař. Pokud to však z jakéhokoliv důvodu nelze, můžete se obrátit na jiného veterinárního lékaře. Chcete-li se co nejrychleji dostat ke specialistovi, postupujte úplně stejně jako byste hledal nějakého jiného odborníka z jakéhokoliv oboru. Buď na něj dostanete reference od spolehlivého člověka, anebo jej budete hledat třeba na internetu. Zkuste zadat do nějakého vyhledávače např. "veterinární chirurgie a neurochirurgie v Praze". Určitě dostanete nějaký výsledek. Hodně štěstí.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Zuzana Beránková
    2011-07-21 10:46:03
    85.71.144.98
    Dobrý den, mám pětiletou fenu podenga z útulku. První veterinář diagnostikoval zánět slinivky nabral krev, fena měla objemnou stolici a často se protahovala se zadkem zdviženým vysoko nahoru. Dostala antibiotika a speciální dietu na předpis, kterou měla asi 3měsíce. Vše se upravilo, přibrala 2kg, váží nyní 30kg. Dietu už nemusí mít. Po roce jsem se bavila s jiným veterinářem o jejím problému, řekl mi, že je to nesmysl, že na zánět slinivky pes umírá a musela by mít diabetes, že měla jistě zánět střev. Měla jsem spíše dojem, že je to nepřátelství k tomu prvnímu veterináři, neboť chtěl vědět jméno. Nedalo mi to a šla jsem se informovat na nejbližší veterinu a tam mě sdělili, že psu se zánětem slinivky, se napíchne infuze a je pak většinou celý život na dietě, že v pár případech to smrtelné může být. Tak nevím, jsem ráda, že se moje fena z toho dostala, ale jsem dost rozladěná z toho co jsem se vlastně nedozvěděla a že bych měla zbytečné finance, abych pokaždé problémy konzultovala s více veterináři... Prosím vás tedy o informace k tomuto problému, případně dodám více informací. Děkuji Beránková

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    na rozdíl od kolegů se nehodlám vůbec vyjadřovat k takové "tiché poště". K tomu tato poradna neslouží a i obecně platí, že takový přístup způsobuje víc škody než užitku. Vám zůstane v hlavě jen zmatek. Bohužel ne vždycky má podobný přístup dobrý konec jako ve Vašem případě. Přiznám se Vám, že já zásadně neberu nikdy za bernou minci jakékoliv interpretace názoru kolegyně, či kolegy, zprostředkované klientem. Není žádný důvod riskovat dezinterpretaci, když si mohu s kolegou promluvit přímo. Veterinární lékař by se nikdy neměl vyjadřovat ke konkrétnímu případu, který nezná, k diagnóze, na které se nepodílel a obecně k vyšetření a léčbě zvířete, které ani neviděl, natož aby jej vyšetřoval. Někdy rozhodují nuance, které laik nepostřehne, nebo je špatně pochopí, či vyhodnotí jinak. Zánět slinivky břišní je opravdu jiné onemocnění než cukrovka, byť se primárně obě týkají slinivky. Na druhé straně zcela jinak se projevuje akutní zánět slinivky a onemocnění, která se rovněž mohou slinivky dotýkat, ale probíhají chronicky, atp. Doporučuji Vám, ušetřete peníze za zbytečné konzultace, obraťte se na veterinárního lékaře, ke kterému máte důvěru a kterému svěříte Vaši fenu k ošetření. Jinak platí u veterinářů to samé, co u lékařů humánních, advokátů, kominíků, nebo jakýchkoliv jiných odborníků. Dva odborníci mají na stejnou věc alespoň tři názory.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Vlada
    2011-07-20 23:58:17
    90.179.109.198
    Dobrý den jdu sem za vámi s velkou prosbou o radu. Mám trpasličí fenku jezevčíka jsou ji 15 měsíců a z ničeho nic si hnul s páteří byl sem na veterině a dali ji injekci na bolesti a že je to dobrý, ale že se to může opakovat za 2 dny taky se to opakovalo znova dostala injekci na bolesti a když jsem se zeptal doktora co s tím řekl že nic, že stačí injekce a dobrý chtěl jsem se zeptat můžete poradit co s tím nebo poradit specialistu v Praze a potom bych chtěl poděkovat jednomu panu doktoru snad si to přečte moc mě pomohl radami a byl moc hodnej pan doktor Hošek děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    dávám Vám zcela za pravdu a chválím Vás, že se nechcete spokojit jen s "injekcí a dobrý". Je také otázkou, co se skrývá pod výrazem "hnul si s páteří". Příčin obtíží může být samozřejmě víc, ale já bych si pod tímto laickým termínem nejspíš představoval vyhřezávání meziobratlové ploténky. Takové onemocnění je u jezevčíků časté a kromě bolestivosti závisejí příznaky na poškození nervových struktur, které vyhřezávání způsobuje. Řešením takového stavu je operace, v případě menšího postižení striktní klidový režim. Pouhé podávání léků na odbolestnění může udělat nakonec víc škody než užitku. Základem je však přesná diagnostika. Přečtete-li si pozorně zadání poradny, seznáte, že Vám nemohu přímo doporučit konkrétního specialistu - veterinárního neurologa, anebo pracoviště. Doporučuji Vám, hledejte pracoviště, které provádí exaktní diagnostiku takovýchto onemocnění, tj., které je schopno rutinně provést myelografické vyšetření, případně MRI.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Lenka Toncrová
    2011-07-19 10:20:57
    80.90.131.196
    Dobrý den, obracím se na poradnu s dotazem. Můj 10 měsíční pes NO měl před týdnem problémy s trávením odmítal žrát asi 5 dnů a měl průjem. Po návštěvě veterinární lékaře byl aplikován Buscopan asi 5ml a dieta i/d od Hillsu. Stav se nelepšil naopak bych řekla že došlo ke zhoršení stavu. Následně byla nasazena ATB léčba. Chci se zeptat zda se na zažívací problémy (průjem) běžně aplikuje Buscopan. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    veterinární lékař podle platné legislativy nesmí hodnotit léčbu druhého veterinárního lékaře a už vůbec ne bez klinického vyšetření. Proto doporučuji opětovně navštívit vet. lékaře a promluvit si o klinickém stavu vašeho pacienta.
  • Marie Filipi
    2011-07-18 19:58:31
    85.70.173.247
    Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Náš rok a půl starý pejsek Biewer jorkšír má od malička problémy s průjmy. Jako tříměsíční byl opakovaně léčen pro vracející se průjem antibiotiky, později se potvrdily giardie a clostridie, ty se podařilo zlikvidovat Panacurem. Stolice se upravila, i když nikdy nebyla úplně ideální. Na konci května se objevil silný krvavý průjem a zvracení, tři dny byl hospitalizovaný na veterině, zachránili mu život. Od té doby je střídavě léčený antibiotiky, smectou, diarsanylem, probicanem a ranitalem. Nejprve jsme zkoušeli dietu i/d Hills, teď baští z/d Hills. Několikrát mu byla vyšetřena krev - vyloučeno onemocnění jater, slinivky, jen krevní obraz nasvědčoval infekci. Ve stolici se nenašli paraziti ani bakterie. Pan doktor řekl, že se jedná o dráždivý trakčník s možným bakteriálním přerůstáním a že nás ty průjmy budou v malé či větší míře trápit celý jeho život. Průjem přetrvává dál, kaká 3-4x denně, je to kaše s hlenem. Mluvili jsme i o biopsii, ale tu nakonec pan doktor zavrhl, že nám pravděpodobně nic neřekne. Nenapadá vás něco, co by našemu pejskovi i nám pomohlo od trápení? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    pro Vaše trápení mám porozumění a je dobře, že se nechcete s daným stavem smířit. Mě napadá spousta možností. Od čistě dietetických až po medikamentózní ovlivňování bloudivého nervu. Ale po internetu se léčit pacient opravdu nedá. Podle toho co píšete ve Vašem dotazu bych doporučoval znovu se zaměřit na diagnostiku. Vyšetření na giardie je třeba dělat opakovaně, protože ne stále se vylučují a negativní nález ještě neznamená, že už přítomny ve střevech nejsou. Klostridie bývají ve střevě přítomny běžně, pokud se však přemnoží, dělají opravdu drastické průjmy a Panacurem se nepostihnou. Ani biopsii bych nezavrhoval. Upozorňuji však, že to není běžně prováděné vyšetření, odběr bioptátu rozhodně není bez rizika a velkou erudici vyžaduje následné vyšetření bioptátu. Doporučuji Vám požádat svého veterinárního lékaře, aby Vás referoval s pacientem na nějaké jiné pracoviště, které má lepší diagnostické možnosti a třeba i víc zkušeností s léčením takovýchto náročných případů.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky