Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 107 z 461 (záznamy 531 až 535 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • alice
    2013-07-16 12:08:43
    127.0.0.1

    Dobrý den. Potřebujeme přepravit jalovici. Jelikož je jalovice ze stáda z volné pastvy (a tedy značně divoká) a povezeme ji 150km, tak se chci zeptat, jestli ji můžu dát nějaká sedativa (jaká). Koním které mají problémy s přepravou dáváme Sedalin gel, ale ten pro krávy není že? Předem děkuji za odpověď Alice


    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Pokud by z předpokládaného chování jalovice při nakládání a transportu vyplývalo nebezpečí ohrožení zdraví personálu, zdraví jalovice samotné nebo škody na majetku, lze zvažovat použití zklidňujícího léčiva. Všechna podobná léčiva jsou klasifikována "na předpis veterinárního lékaře", měla by tedy být aplikována veterinárním lékařem nebo jinou osobou odborně způsobilou pod jeho vedením. Z praktického hlediska je však nutno zajistit fixaci jalovice, než jí bude takové léčivo aplikováno. Je-li zajištěna fixace jalovice, stačí někdy k nakládce nasazení ohlávky a fixace jalovice pomocí ohlávky. Nepodaří-li se fixace jalovice vůbec, lze použít distanční anestezie (foukačkou apod.). Ve všech těchto případech však hrozí ulehnutí jalovice s nemožností s ní dále manipulovat - ať již před nakládkou nebo na dopravním prostředku.

    MVDr. K. Daniel
  • Petr
    2013-07-15 20:27:15
    127.0.0.1

    Dobrý večer, máme asi 6 let starého (samce) zakrslého králíka (tříslový černý). Máme ho doma, ven nechodíme. Dnes k večeru jsme slyšeli hrozné rány z kotce, kde ho máme umístěného. Při příchodu se mi naskytl hrozný pohled: králíček na zádech, evidentně v křeči, přivíral očička, pusinku měl otevřenou, po chvíli začal zmateně běhat v kotci, pak opět sebou seknul na záda a jakoby si chtěl vytrhnout chlupy. To vše trvalo něco kolem jedné minuty. Vypadalo to jako by byl v posledním tažení. Nyní se jeví v pohodě. Že by epilepsie nebo co by to mohlo být? A co s tím? Ještě bych chtěl podotknout, že minulé pondělí jsme s ním byli u zvěrolékaře, měl (má) parazity, byl oholen a je léčen kožním sprejem Arpalit NEO. Včera navečer jsme mu udělali druhý "obstřik". Prosím o radu, mooooc děkuji


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Petr,

    skutečně popisujete epilepsii podobný záchvat, který mohl mít mnoho příčin. Počínaje stresem, velkou bolestí, zánětem středního ucha, interními onemocněními a vnitřními parazitárními onemocněními konče. Preparát s permetrinem (Arpalit neo) by měl být u králíků neškodný. Sledujte výskyt případných dalších záchvatů, jejich intenzitu, délku a průběh. Pokud se budou opakovat, je samozřejmě nutné pokračovat v další diagnostice.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Lenka Filipová
    2013-07-15 08:34:19
    127.0.0.1
    Dobrý den, u chovatelky bylo zjištěno, že svá štěňata nechala očipovat ještě před vydáním čísel zápisu PK ČMKU s tím, že jí veterinář dodatečně potvrdí na přihlášce vrhu (k vyřízení PP), že tato štěňata načipoval. Můj dotaz zní, zda je to v souladu s vašimi předpisy. Minimálně nemůže souhlasit datum s přidělením zápisových čísel s datem čipování. Tento postup je velmi zarážející a nekorektní. K čemu pak slouží toto potvrzení, když veterinář ani netuší, zda se jedná o skutečně očipovaná štěňata. Ze strany klubu se chovatelka dopouští porušování jeho řádů. Děkuji za odpověď. Lenka Filipová

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Filipová,

    veterinární lékař není policie a nemá zákonnou možnost a povinnost prověřovat totožnost majitele ani štěňat. Praxe je jednoduchá - do ordinace přijde chovatel (= osoba doprovázející zvíře a platící úkon) , předvede X štěňat, oznámí, že se nějak jmenují či mají nebo nemají nějaké číslo zápisu a na základě informací od chovatele provede lékař čipování. Ano, je logické a správné, aby veterinář zároveň s čipováním toto certifikoval na potvrzení o čipování, ale vzhledem k nemožnosti identifikace štěňat před čipováním je úplně jedno, že je načipuje a třeba za týden potvrdí, že štěně s čipem XY je totožné se štěnětem s konkrétním přiděleným číslem zápisu v plemenné knize. Veterinární lékař má v záznamech, že např. očipoval 5 kokrů a že toto potvrdí někam hned nebo za týden, je jedno. Vždy nese zodpovědnost pouze za to, že kvalitně očipoval předvedené zvíře a toto certifikuje do předložených dokladů. Dokud nebudou povinné testy paternity, je celý akt čipování především založen na serióznosti chovatele. Stavovské předpisy upravují pouze správný postup úkonu čipování a povinnost pravdivé certifikace, časové detaily neřeší.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • jindriska
    2013-07-14 19:26:05
    127.0.0.1

    Dobrý den, mám doma druhý den štěňátko a z ničeho nic mě začal zvracet, jí jenom granule a nic víc, nevíte čím to může být, děkuji za odpověď.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Jindřiško,

    každé štěně je u nového majitele ve velkém stresu - odloučeno od matky, sourozenců, důvěrného prostředí. Může reagovat i zažívacími potížemi - někdy nežere, někdy má průjem či zvracení. Důležité je snažit se pokračovat v krmení, jaké mělo u chovatele. Pokud problém během pár dnů nezmizí, nebo se naopak stupňuje, je potřeba navštívit lékaře a hledat řešení.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Adriana
    2013-07-14 16:33:19
    127.0.0.1

    Dobrý den nevím na koho se můžu obrátit o radu co bych mněla dělat s tím problémem. Měla jsem fenku která čekala malé štěňátka ale nemohla to sama porodit tak jsem volala veterinářovi a on nebyl schopen přijet a zachránit ji tak prosím co mám dělat četla jsem na internetu že má povinnost přijet i o půlnoci když má fenka potíže s porodem Děkuji Adriana Polakova


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Poláková,

    musím vás zklamat, ale zodpovědnost za vaši fenku nesete vy, ne váš veterinář. Jeho povinností je pomoci vám nebo vašemu pejskovi pouze při bezprostředním ohrožení života. Vaší povinností (vůči pejskovi) je si včas před porodem zajistit dosažitelnou pomoc. Pokud pohotovostní lékař nemůže přijet (onemocněl, řeší jiný případ, má rozbité auto apod.), je jeho povinností vám poradit jiné pracoviště, a vaší povinností je tam pejska dopravit. Také může nastat situace, že případ vyhodnotí jako vyžadující přístrojové vybavení kliniky, pak také může odmítnout vyjet a je opět vaší povinností za ním pejska dopravit.
    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky