Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Prasata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 1 z 2 (záznamy 1 až 5 z celkových 6)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • rozka
    2017-12-11 17:36:18
    89.103.172.53

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám doma prasátko, chovám první v životě, dozvěděla jsem se od lidí, že je třeba ho vykastrovat, prý proto, že by jeho maso po zabijačce páchlo, a nebo také proto aby byl klidnější při chovu, a proto bych se ráda zeptala co je na tom pravdy?  A je opravdu tolik na škodu, když ho vykastrovat nenechám? Je určeno k pozdější zabijačce, děkuji za odpověď, rozka


    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Kastrace kanečků, ze kterých se tímto stávají vepříci, se opravdu provádí kvůli "kančímu zápachu" masa a zejména tuku. Ne všechny evropské země kanečky kastrují; tam kde se kastrace neprovádí se prasata zpravidla poráží dříve (70-80 kg) než u nás (110-120 kg), ale i tak bývá například ve slanině "zápach" patrný. V některých zemích tento pach vepřového masa nevadí a jsou na něj spotřebitelé zvyklí.

    MVDr. K. Daniel
  • Pavel Pešák
    2015-11-15 21:18:27
    46.135.96.19
    Dobrý den, přes noc mi lehlo prase, cca 120 kg. Leží na boku bez síly. Bez předchozích příznaků. Krmím mlátem, protože tu máme pivovar a mláto přisoluji, nemůže to souviset? Krmím mlátem už delší dobu a bez problémů. Děkuji za odpověď. Pešák

    Odpovídající: MVDr. Jan Bernardy

    Zdravím!

    Obávám se, že akutní stavy přes poradnu nevyřešíme. Může jít o nedostatek stopových minerálních látek a vitamínu D, ale bylo by potřeba vyšetřit trávicí ústrojí, vyloučit infekční onemocnění a nemoci orgánů (např. ledviny nebo srdce) nebo pohybového ústrojí. Některá prvotní vyšetření provede poměrně jednoduše váš veterinární lékař, případně na stránkách http://cpvs.cz/clenove je seznam specialistů na nemoci prasat.

    S pozdravem
    MVDr. Jan Bernardy, Ph.D

  • Marek
    2015-06-30 21:59:09
    127.0.0.1
    Dobrý den rád bych poprosil o radu, po odstavení selat přeštické jsem snížil krmnou dávku a vodu u prasnice po cca 3-4 dny, kdy všechny struky se postupně vrátily do normálu, ale jeden zadní je stále jakoby plný mléka tvoří jakoby balónek tak velikosti do menší dlaně. Na pohmat struk není nijak horký ani nic nevytéká. Dá se prasnici něco aplikovat vet., nebo se zbytky mléka postupně vstřebají. Našel jsem, že se dá použít odvar ze šalvěje. Děkuji za rady.

    Odpovídající: MVDr. Jan Bernardy

    Vážený pane Marku,

    nejlépe by bylo, aby se na prasnici mohl podívat Váš obvodní veterinární lékař, aby posoudil, zda se jedná o změněnou tkáň, nebo fluktuující obsah a co je obsahem balonku - může to být mléko, nebo spíše zánětlivě změněný sekret, pokud se jedná o jediný takto vypadající struk. Pokud by šlo o zánětlivé změny, bylo by vhodné zahájit léčbu antimikrobiálními přípravky celkově a použít místní topickou terapii ať již mastmi na tišení zánětu v akutním případě, či naopak u chronického procesu podporující obnovení ozdravných sil organismu. Každopádně odvary šalvěje, heřmánku a řebříčkovou jsou dobrou alternativou. Macerovaný kořen proskurníku, sbíraný na podzim, nebo odvar z květů, obě formy jako zábal na zanícenou ml. žlázu je alternativa bylinné alternativy.

    MVDr. Jan Bernardy, Ph.D 

  • DRAHOSLAV KONYA
    2015-04-08 15:49:44
    127.0.0.1
    Dobrý den chtěl jsem se zeptat na cenu očkování miny prasátka proti prasečímu moru a případná kastrace kanečka. Jsem z Hrochova Týnce okres Chrudim. Děkuji za odpověď a ještě by mne zajímalo jestly pan veterinář-ka jezdí k lidem atak ještě jednou děkuji za odpověď Konya

    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den pane Konya,

    pokud si přečtete záhlaví této poradny, tak zjistíte, že vaše otázky nemůže nikdo odpovědět.

    Bronislav Kozák
    administrátor

  • Smolíková
    2015-02-09 22:43:26
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je již vakcinace na Aujezskyho chorobu. Předem moc děkuji za odpověď Smolíková

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Vakcinace Aujezskyho choroby u prasat se v některých zemích provádí, v jiných ne. Vakcína proti Aujezskyho chorobě u psů je ve vývoji - případný stav registrace v ČR je nejlépe ověřit na Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv.

    MVDr. K. Daniel

 
Komora veterinárních lékařů České republiky