Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 11 z 220 (záznamy 51 až 55 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Marta
    2015-08-27 20:52:08
    87.249.156.199
    Dobrý den, máme dospělého psa s problémy se škrábáním a ušima. Veterinář doporučil zkusit hypoalergenní potravu jako možnost zjistit příčinu. Z důvodu stále se vracejících zánětů obou uší nedostává hovězí maso již několik let. Nepomáhá.... Můžete mi prosím poradit, jaké jsou hypoalergenní složky potravy? Z různých zdrojů: kuře, krůta, králík, jehně a vynechat obilniny včetně kukuřice (tedy brambory a rýže). Nyní již měsíc má granule kuře + brambory (lisované za studena). Jako další verzi zkusíme krůta + brambory + rýže (jiný výrobce). Ještě další dotaz: Je potřeba měnit granule po cca měsíci nebo psovi nevadí, když má stále tu samou značku granulí? Kromě granulí nemá jinou stravu, občas jen uvařené kuře nebo králíka. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    alergie na krmivo může být pouze jednou z mnoha příčin zdravotních problémů vašeho psa. Nelze říct, která složka krmiva je alergen a nebo není. Alergie u psa může vzniknout na téměř kteroukoliv obilninu a nebo druh masa, který je zkrmován po delší dobu než 6 týdnů. Pokud chceme zjistit, zda daný pacient je nebo není alergický na některou složku krmiva musíme zahájit eliminační dietu. Eliminační dieta spočívá ve vyloučení všech předchozích zdrojů bílkovin a uhlohydrátů a nahrazení  jich novými. V praxi to znamená najít takový druh masa a přílohy, kterými doposud pes nebyl krmený. Pokud je to nereálné pak lze použít speciální veterinární dietu, kde jsou bílkovinné a uhlohydrátové složky krmiva tzv. hydrolyzovány. Hydrolyzované bílkoviny (a uhlohydráty) jsou speciálně upravené („rozsekané“) na menší částice a nezpůsobují alergickou reakci. Tato dieta musí být striktně dodržovaná alespoň 6-8 týdnů a pokud dojde k vymizení příznaků, je možné potvrdit diagnózu alergie na krmivo. Pak by měla následovat tzv. provokační fáze, kdy se postupně každý týden přidávají jednotlivé složky předchozího krmiva a po které složce se objeví stejné klinické příznaky, to je udaného pacienta hlavní alergen. Pokud po eliminační dietě dojde pouze k mírnému zlepšení, tak kromě potravní alergie musíme hledat další příčinu a pokud dieta nemá žádný efekt, tak potravní alergie není příčinou popisovaných problémů. Každopádně plánování diety a následné kontroly klinického stavu je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem, aby terapii dal řád a systém.

    MVDr. Zlatka Hošková

  • Picha
    2015-08-27 13:15:59
    88.100.39.145
    Dobrý den chci se zeptat co udělat, fenka porodila mrtvé štěně a teď jen hledá, kňourá, třese se nic jiného jí nezajímá ani jíst nechce. Jak se k ní mám chovat? Trvá to dlouho?

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Pícha,

    otázkou je, zda má více živých štěňat nebo toto bylo jediné.  Obecně platí, že fena neumí počítat a většinou není problém, když z vícečetného vrhu 1 štěně uhyne. Jestliže fena přijde o všechna štěňata, samozřejmě nastává vámi popisovaná situace.  Opatření jsou trošku drsná, ale jde o to, aby se fena dlouho netrápila. Je potřeba totálně zrušit celé porodní místo, nedávat žádné náhražky , připomínající mláďata a fenu velmi intenzivně zaměstnat. Dále je nutné velmi rychle zarazit laktaci, ideálně hladovkou alespoň na 24 hodin, někdy i omezením pití, někdy i použitím léků. Je potřeba kontrolovat mléčnou žlázu, aby nevznikl zánět, ale zároveň je naprosto nevhodné mléko odstřikovat !! Pokud se přestane tvořit mléko a fena je intenzivně zaměstnaná, během několika dní na štěňata zapomene.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Denisa
    2015-08-21 10:29:12
    2a00:1028:96d3:
    Dobrý den chtěla bych se zeptat co dělat s mlékem feny když po porodu štěňátka zemřeli že se udusili. Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Deniso,

    Pokud přišla fena o štěňata, jsou 2 možnosti

    a) Použít ji jako náhradní matku a v co nejkratší době jí dát osiřelá štěňata ( výjimečně i koťata či jiné živočišné druhy – feny jsou většinou skvělé náhradní matky )

    b) Zastavit laktaci – toto lze především organizačními opatřeními – většinou doporučuji 24-48 hodin hladovku, omezení pití, velkou fyzickou zátěž, likvidaci porodního boxu a všech hraček, připomínajících štěňata. Následuje strava chudá na energii, žádné mléčné výrobky a opět velký pohyb, ideálně v hlubokém sněhu. Pokud nepomohou tato organizační opatření, používají se preparáty, které cíleně blokují produkci prolaktinu. Je potřeba neustále kontrolovat mléčnou žlázu, musí být měkká a bez příznaků zánětu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Zuzana Halačková
    2015-08-18 14:14:04
    109.238.32.37
    Dobrý den, štěněti německého pinče z naší CHS nechal jeho majitel ve věku 2 měsíců kupírovat ocas za 3. obratlem. Podle našeho zjištění může kupírování ocasu provést pouze veterinární lékař, majitel nám však jméno lékaře nechce sdělit. Máme obavu, že amputace ocasu štěněte nebyla provedena odborně podle příslušných předpisů. Jednalo by se v takovém případě o týrání a jak nejlépe postupovat, abychom zjistili skutečný stav věcí? Velmi děkuji za odpověď. Zuzana Halačková

    Odpovídající: MVDr. Martin Grym

    Vážená paní Halačková.

    Dle § 7 odst. 3 písm. c) zákona č. 246/1992 Sb. o ochraně zvířat proti týrání lze (bez anestézie) provést zkrácení ocásku štěněti do věku 8 dní. Tento úkon může provést pouze veterinární lékař nebo dle § 18 vyhlášky č. 342/2012 Sb. i soukromý veterinární technik. Po tomto věku pak již nelze za výlučným účelem úpravy exteriéru psa tento zákrok provést (§ 4, odst. 1, písm g) zákona č. 246/1992 Sb.), protože to zákon považuje za týrání, a to i v případě použití anestézie.

    Ve věku nad 8 dní tedy musí být ke kupírování ocasu zdravotní (nikoli pouze kosmetický) důvod - typicky při devastujícím poranění ocasu, vážné infekci, vaskulitidě, apod. Tento zákrok pak může provést pouze veterinární lékař.

    Jestliže máte v této věci podezření na porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, lze uvědomit buďto policii nebo státní veterinární správu. Vzhledem k tomu, že jde o problém odborný (chirurgický zákrok a posouzení, zda došlo či nedošlo samotným výkonem k porušení zákona), doporučoval bych se obrátit na Vaši místně příslušnou krajskou veterinární správu.

    S pozdravem,

    MVDr. Martin Grym 

     

  • Lauri
    2015-08-10 11:40:11
    188.175.151.245
    Dobrý den, máme 8 let starou fenku křížence zlatého retrývra a německého špice, menšího až středního vzrůstu a dobrého zdravotního stavu, no a chtěli bychom štěňátka. Je to v tomto věku možné? Předem moc děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Jarošová,

    obecně doporučuji první krytí kolem 2. – 3. roku feny, nejpozději do 5. roku. Poté už je krytí nedoporučitelné a naopak často doporučuji v tomto období ( 5. -10. rok věku feny) provést ( pokud dosud chovatel uvažoval o krytí) kastraci. Z biologického pohledu je krytí v tomto věku natolik nedoporučené, že ho profesionálním chovatelům  zakazuje  vyhláška 21/2013 Sb., § 2, odst. b) - u fen, které ukončily osmý rok věku, je možné zabřeznutí pouze na základě potvrzení veterinárního lékaře o vyšetření zvířete na začátku říje s dobrozdáním, že zdravotní stav březost umožňuje bez nadměrných rizik,.

    MVDr. Lubomír Hošek 

 
Komora veterinárních lékařů České republiky