Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 121 z 461 (záznamy 601 až 605 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Eva H.
    2013-04-23 10:17:43
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím o radu. Již jsem vystřídala 2 veterináře. Můj králíček trpí dravčíkem. Máme za sebou 3x injekci 1ml biomectinu vždy po 10 dnech, pak 3 týdny pauzu a nyní zase léčíme Biomectinem (čeká nás druhá injekce). Prosím o radu, zda se dravčíka dá zbavit, injekce podle mě nezabírají, má asi na pěti místech rozkousaná zádíčka, vše ho svědí, dupe je neklidný, naštěstí baští, vypije skoro půl litr vody/24 hodin. Celý byt jsem řádně vyluxovala, vytepovala sedačku, postel, vše vydesinfikovala, vystříkala Bio killem. Králíčkovi nejméně 2x denně čistím a luxuji klec a pozor, luxuji i jeho, myslím, že je mu to příjemné drží a polehává. Můžete mi prosím poradit jak se toho malého parazita zbavit? Jsme zoufalí. Děkuji za pomoc.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní,

    vámi popisovaná léčba by měla být víc než dostačující, takže bych se asi vrátil na začátek a nechal opět provést důkladnou diagnostiku, zda se jedná skutečně o dravčíky a ne o svrab či jiného kožního parazita, případně zda se nejedná o úplně jiné kožní onemocnění. Pokud by diagnóza seděla, pak zvažte se svým veterinářem i použití jiných antiparazitik, ivermectiny nepatří mezi nejúčinnější léky.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Yveta Sýkorová
    2013-04-20 13:32:09
    127.0.0.1
    Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně HCM. Zajímalo by mne, v jakém věku se dá nejdříve diagnostikovat HCM, zda se dá ve věku 4,5 měsíců diagnostikovat tromboembolie a zda je možné, aby při této závažné chorobě mohla kočka přibrat během tří měsíců 2kg. Podle toho, co jsem si o HCM přečetla, je diagnostika u britských koček víc než sporná, sama jsem na to byla upozorněna lékařem na vaší klinice při vyšetření SONO před krytím kočky. O dědičnosti u britských koček se nedá mluvit vůbec. Pokud vím, u nás v ČR se tyto testy ani neprovádí. U sestry mého chovného kocoura byla tato nemoc údajně diagnostikována ve věku 4,5 měsíce. Příčinou vyšetření bylo ochrnutí zadních končetin. Z uvedeného však vyplývá, že nebylo provedeno neurologické vyšetření, ale rovnou určena diagnóza HCM. Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní,

    váš dotaz přesahuje objemově rámec poradny, odkážu vás na osobní konzultaci s kardiologem. HCM se většinou objeví klinicky ve vyšším věku, zda měl takto mladý kocour HCM a následnou tromboembolii, to většinou diagnostikuje až patolog, takže na dálku nelze tento případ vůbec komentovat. Genetické testy se dnes nabízí jen pro Ragdoly a Mainské mývalí, otázkou zůstává senzitivita těchto testů. Osobně bych doporučoval spíš kočky pravidelně sledovat klinicky a sonograficky, tak, aby se mohly včas medikovat a hlavně aby se mohlo předcházet fatálním komplikacím typu tromboembolie.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Jana
    2013-04-20 00:09:14
    127.0.0.1
    Dobrý den, ráno jsem nechala uspat kočičku, měla leukémii a už se trápila. Doktor ji píchl injekci po které trošku zvracela, potom si lehla a po opiátech bylo vidět, že jí je konečně dobře. Potom ji zavedl kanylu a kočičku uspal. Dovezla jsem ji domů, celou dobu měla otevřená očička a trošku vyplázlý jazýček, když jsem se ale vrátila z práce oči měla zavřené, pusinku zavřenou a pod nosem loužičku krve. Je možné že jí daly málo těch látek na uspání? Mohla se ještě probudit? Vezla jsem ji tam aby se přestala trápit, ale teď si vyčítám že jsem to jenom zhoršila. Prosím napište

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní,

    po eutanazii nastává krátkodobá relaxace všech svalů, mohlo také při změně tlaků dojít k přestupu krve do bronchů. Eutanazie začíná vždy hlubokou sedací a analgezií, teprve v hlubokém bezvědomí dochází k postupné zástavě i ostatních životních funkcí, takže ani vaše kočička se určitě na závěr netrápila.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Iveta
    2013-04-19 03:27:19
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat na ceník trhání zubu, jedná se o přední zub ve kterém je z boku dost velká díra a veterinář mi řekl že prý bude muset sekat až do kořenů a rengenovat celou čelist. Mé kobylce je 25 let je to nějak rizikové a jaká je přibližná cena tohoto zákroku? Děkuji

    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den Iveto,

    když si přečtete záhlaví této poradny zjistíte, že na tento dotaz Vám nemůže nikdo odpovědět. Ceny jsou smluvní.

    Bronislav Kozák
    administrátor
  • Petra Tomšejová
    2013-04-18 08:03:10
    127.0.0.1
    Dobrý den, mé fence bernského salašnického psa, 7 let, nekastrovaná, neměla štěňata a mívá často falešnou březost, se udělal cca před 2 týdny po falešce malý nádorek na mléčné žláze, velikost do 0,5 cm, ohraničený. Chtěla bych se zeptat, jestli je možná nějaká diagnostika jestli se nejedná o zhoubný nádor. Můj vetmi doporučil počkat a sledovat jestli neporoste, ale vzhledem k metastazování rakoviny. Děkuji Petra Tomšejová

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Tomšejová,

    nádory na mléčné žláze patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u psů a asi polovina z těchto nádorů bývá klasifikovaná jako zhoubné. Platí obecný uzus, že nádorky nad 0,5 cm už mohou mít metastatický potenciál a je doporučováno všechny nádorky v období velikosti 0,5 – 3 cm odstranit a diagnostikovat. Nádorky na 3 cm už jsou označované jako rizikové a jejich metastatický potenciál roste geometrickou řadou. Vzhledem k tomu, že pouhý odběr vzorku na histologii představuje asi 2/3 činnosti normálního solidního odstranění mléčné lišty, doporučuji svým klientům, abychom v tomto věku rovnou odstranili minimálně ¼ z mléčných oddílů, a poté posíláme z exstirpátu vzorek na histologii. Takto se při jedné narkóze provede jak ošetření, tak diagnostika a na základě histologického vyšetření lze solidně stanovit i prognózu.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky