Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 122 z 461 (záznamy 606 až 610 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Sojkova
    2013-04-18 06:29:06
    127.0.0.1
    Dobrý den, je nutné registrovat petpas, když mám registrovaný čip? Děkuji za odpověď, Sojková

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Sojková,

    princip je následující - vy si můžete nechat označit psa čipem a zaregistrovat ho v některém z registrů čipovaných psů. Tyto registry jsou majetkem soukromých osob a fungují na komerčním základě. V rámci služby registrace nabízí někdy i další služby , jako je pojištění psa, aktivní hledání při jeho ztrátě apod. Výjimkou jsou některá měst ( např. České Budějovice ), která mohou čipování nařídit obecní vyhláškou. Jinou věcí je petpas, který slouží jako průkaz identity konkrétního psa a je povinný pro každého psa ( případně kočku a fretku ), který opouští Českou republiku. V něm je uvedeno číslo čipu, poslední vakcinace proti vzteklině a případně další zdravotní potvrzení. Tento petpas může vydat pouze veterinární lékař, který má povinnost všechny výše uvedené skutečnosti verifikovat a dále má povinnost zaregistrovat pas v registru pasů, který je povinný a jedinečný a ze zákona ho spravuje Komora veterinárních lékařů ČR.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Barbora Kotasová
    2013-04-16 22:25:47
    127.0.0.1
    Dobrý den, poslední dva týdny si na své kobylce začínám všímat, že nepřirozeně došlapuje na obě přední nohy v kroku u klusu, jakoby prošlapuje spěnku dolů níž než je obvyklé. (Na tvrdém povrchu i na měkkém). Obě zadní nohy jsou v pořádku. Letos jí bude 9 let, plemeno welsh pony B. Kobylka to na sobě nedává nijak znát, chodí sama i pod sedlem úplně normálně a s chutí bez známek bolesti. Čím to může být? Může to být počáteční znak nějaké nemoci nebo poškození, nebo to je výsledek špatného strouhání? Jak se v tomto případě zachovat? Kobylka teď nebyla delší dobu vystrouhaná, myslíte že se to spraví po vystrouhání? Nebo máme ihned zavolat veterináře? Vím, že mi přes internet nemůžete 100% poradit, ale aspoň pro můj vlastní klid, ať vím co a jak. Děkuji moc za odpověď Barbora Kotasová

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Ano. Doporučuji vyšetření končetin v klidu i v pohybu ošetřujícím veterinárním lékařem. Není vyloučeno, že bude nutné i doplňkové vyšetření zobrazovacími metodami.

    MVDr. K. Daniel
  • Luboš
    2013-04-16 12:30:04
    127.0.0.1
    Dobrý den, koupil jsem čistokrevné prase, chci ho mít na chov. Jaká očkování jsou povinná a jaká mi doporučíte?

    Odpovídající: MVDr. Jan Bernardy

    Záleží na tom, zda máte jen toto jedno prase doma, nebo více chovných, případně výkrmových kusů, zda se jedná o chovnou prasnici nebo kance...

    Předpokládám, že se jedná o izolovanou prasnici. Tradiční vakcinace prasnice spočívá v července spolu s parvovirózou v jedné vakcinaci ještě před připuštěním. Dále jde o spekulaci, kterou vyřeší až váš veterinární lékař, a to zda by bylo účelné vakcinovat PRRS (občas semeno kance může být zdrojem infekce, podobně jako u parvovirózy).

    Další méně pravděpodobná vakcinace je proti PCV2 - reprodukční poruchy spojené s cirkoviry, aktinobacilovou pleuropneumonii, mykoplazmovou enzootickou pneumonii (plicní infekce), případně pasteurely a streptokoky...

    Někdy se mylně označuje očkováním i injekční odčervení, což Vám také doporučuji pravidelně provádět. Každý sebedbalý veterinární lékař - specialista na nemoci prasat Vám poradí. Jejich seznam naleznete na stránkách KVL ČR pod zkratkou CPVS.

    MVDr. Jan Bernardy, Ph.D

  • petra slanska
    2013-04-15 16:54:16
    127.0.0.1
    Dobré odpoledne ráda bych vás požádala o radu. Máme u babičky pejska Rexe již delší dobu viděl na jedno oko během týdne přestal vidět i na druhé které má zarudlé takže už bohužel nevidí vůbec a to oko má červeně zarudlé je mu 15let stále dobře jí a výborně se pohyboval běhal skákal a teď díky tomu je chudák dezorientovaný a bojí se i ven jak nevidí tak by mne zajímalo jestli je možnost že ještě uvidí a může to být zánět nebo si svou daň vybralo staří jelikož se bojí do auta tak bysme museli veterináře zavolat k našim, děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Slánská,

    obávám se, že se návštěvě veterináře nevyhnete. Syndrom tzv. červeného oka zahrnuje několikero diagnóz, které většinou nelze stanovit bez komplexního vyšetření za použití přístrojů, které většinou nejsou přenosné. Takže se informujte na nejbližšího veterinárního oftalmologa a nechte pejska brzy vyšetřit, protože většina těchto onemocnění je velmi bolestivá a neléčený pes se trápí.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Zbyněk J.
    2013-04-15 16:01:54
    127.0.0.1
    Prosím o uvedení příznaků, metody dg dilatace pr. síně srdeční u psa, léčebný postup a opatření. Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Zbyněk,

    rád bych Vám podrobně odpověděl, ale bohužel rozsah poradny mi nedovoluje obšírnější odpověď. Odkazuji Vás tedy na Kirk´s Current of Veterinary therapy, dále na učebnici Svoboda - Nemoci psa a kočky. Zvláště povedené a nadčasové informace najdete také v učebnici Etinger - Veterinary internal medicine.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky