Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 128 z 461 (záznamy 636 až 640 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Daniela
    2013-03-15 12:25:54
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím Vás o radu mám 8-letou fenu jorkšíra a má několik bílých skvrn na čumáku. Co to může být? Čím to asi je? Jak tomu předejít, popřípadě nějaká indikace vitamínů. Děkuji moc za odpověď s pozdravem a přáním krásného dne Daniela

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    bílé skvrnky na čumáku (tzv. depigmentace) mohou být z různých příčin. Může to být jen projev stárnutí, jizvy po předchozích drobných zranění, plísňová nebo bakteriální infekce, autoimunitní nebo i nádorové onemocnění. Důležité je rozpoznat, jestli je zachovalá struktura nosní houby (čumáku). Zdravá nosní houba by na povrchu měla mít tzv. dlažební kostky (kočičí hlavy). Pokud tato povrchová struktura vymizí, znamená to, že problém je hlubší a je to stav, kdy by jsme měli pomýšlet na nějaké závažnější onemocnění a dále pokračovat v diagnostice, zejména je doporučena biopsie (vyříznutí kousku nosní houby a poslat to na histologii). Pokud je povrchová struktura zachovaná, jedná se jen o nějakou dočasnou nebo trvalou ztrátu pigmentu na povrchu a není třeba se znepokojovat. Změny mohou souviset také s počasím (tzv. zimní noc, ale to je známější u labradorů). Správnou diagnózu Vám nejlépe stanoví veterinární lékař.
  • Jitka Stará
    2013-03-14 16:08:22
    127.0.0.1
    Dobrý den, vypracovávám bakalářkou práci na téma Návrh manipulačního zařízení na koňské farmě. Část mé práce bude obsahovat výpočty, které se týkají působení různých druhů tlaků na boxy. Nikde se mi nepodařilo zjistit, jakou sílu má stisk koňské čelisti, proto se obracím s tímto dotazem na Vás. Tímto Vás prosím o radu, jakákoliv informace mi moc pomůže. Děkuji Jitka Stará

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Přesnou informaci o síle stisku koňských čelistí nemám. Jako jedinou možnost vidím obrátit se na Kliniku chorob koní na brněnské Veterinární a farmaceutické univerzitě s dotazem, jak tuto informaci obdržet či jakým způsobem relevantní měření provést.

    MVDr. K. Daniel
  • Lída
    2013-03-13 21:19:34
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, koupila jsem morčeti vitamíny NutriMix, nebo Roboran můžu tyto vitamíny smíchat s troškou vody a injekční stříkačkou mu stříknout dát do pusinky. Když je zamíchám do ovoce a zeleniny odmítá jíst. Děkuji za odpověď. Lída

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Milá slečno Lído,

    ano, váš postup je celkem doporučitelný, jen dávejte pozor, aby morče nějakou tekutinu nevdechlo, takže tekutinu podávejte opatrně a s kontrolou polykání. Jinak ještě můžete vyzkoušet minerální kamínek Vitafit nebo tabletky Vitabone, třeba je bude přijímat lépe. Pokud dáváte kvalitní granule a dobré seno, občas ovoce a zeleninu, tak to s vitamíny nemusíte nějak přehánět a když je občas vynecháte, také se nic nestane.

     MVDr. Lubomír Hošek
  • Dáša M.
    2013-03-13 09:12:32
    127.0.0.1
    Dobrý den, včera se moje korela lekla zvonku a rozletěla se proti oknu. Zůstala ležet na zemi převrácená dopředu s mírně roztaženými křídly. Ihned jsem vyrazila k veterináři, specialistovi na exoty. Ten tam bohužel nebyl a jeho kolegyně, veterinářka, se radila pouze přes telefon. Dali ho asi na půl hodiny do krabice, do které zavedli přívod kyslíku, dostal analgetikum a nějaká homeopatika na otřes mozku. RTG, ani fyzikální vyšetření nebylo provedeno, protože ptákům paní doktorka nerozuměla. Korelka se sice zlepšila. Dokonce už sama jí. Ale sedí na podlaze klece, při chůzi vrávorá a přepadává dopředu. Křídla roztahuje. Když jsem ji vyndala z klece, abych jí podala léky, byl tu i náznak vzlétnutí. Co se mi také nelíbí je její ocas. Přijde mi, jako by byla v kostrči prohnutá a ocasem neustále kýve nahoru a dolů. První noc jsme přežili, je druhý den po úrazu. Jak dlouho bych měla čekat na úplné zlepšení? Nebo mám vzít korelku znovu k veterináři, nyní ke specialistce? Bylo mi řečeno, že pokud se do dvou dnů zlepší, nemám chodit. Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ľubica Nečasová

    Vážená paní,

    Vaše korela pravděpodobně utrpěla otřes mozku a možná i poškození dalších tkání. Má už za sebou období těsně po úrazu, které pro ní bylo kritické. Vyšetření u odborníka by bylo jistě na místě. I v případě, že nedošlo k závažnému a trvalému poškození, bude rekonvalescence trvat několik týdnů.

    S pozdravem
    MVDr. Ľubica Nečasová
  • Helena Kovářová
    2013-03-10 23:45:56
    127.0.0.1
    Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu, případnou pomoc ohledně odstranění zubního kamene u našeho psíka (Pražský krysařík). Členem naší rodiny se bohužel stal až jako senior a vypadá to, že po celou dobu jeho života nebylo o chrup nijak pečováno. Před měsícem mu zjistili, že infekce se od zubů rozšiřuje dále do nosu. Jediné řešení je okamžité ošetření pod narkózou (pravděpodobně včetně extrakce některých zubů). Za normálních okolností bychom se zákrokem neváhali ani vteřinu, ale vzhledem níže uvedených skutečnostem teď řešíme velké dilema..: a) Věk (jen odhadovaný - jedná se o nalezence): 16-17 let, b) Šelest (větší srdce levá strana v systole i diastole, la zvětšené), rtg naštěstí čistý (dáváme Enap 2,5 mg 1/4 2x denně), c) Selhávání ledvin. Se psíkem už jsme dvakrát absolvovali třídenní infuz. terapii, přičemž ta druhá (v srpnu min. roku) už nebyla tolik efektivní a zdálo se nám, že jí i hůře snáší. Pro možnost obrázku o jeho stavu ledvin uvádím výsledky z posledních dvou biochemických vyšetření ( z 12.11.12 a z 4.3.13) GLU: 7,64 následně 7,13 mmol/L, UREA: 17,6 násl. 26,2 mmol/L, CREA: 118 násl. 141, BUN/CREA: 38 násl. 46, TP: 68 násl. 66 g/L, ALB: 26 násl. 25 g/L, GLOB: 42 násl. 41 g/L , ALB/GLOB: 0,6 (oba testy), ALT: 15 následně 10 U/L, ALKP: 53 násl. 62 U/L V současnosti (tak 14 dní) zánět zubů potlačujeme Stomorgylem. Netušíme však jak dlouho psík, vzhledem k jeho poškozeným ledvinám, může tuhle antibiotickou kůru ještě vydržet. Moc vás tedy prosíme, poraďte nám co by dle vašeho názoru pro něj bylo nejlepší. Pokračovat pouze v tlumení zánětu antibiotiky dokud to ledviny vydrží (obávám se ale že to bude otázka dní nebo týdnů) nebo ho nechat operovat. Přikláníme se k té operaci ale je reálná možnost, že ledviny a srdíčko tu inhalační anestezii zvládnou? Jen podotýkám, že hafík má stále chuť k životu!! Žere, pije, hlídá, Někdy při hře řádí takovým způsobem jako by mu snad ani nedocházelo, že už je to pán v letech a měl by se tedy aspoň trochu šetřit. Předem velice děkuji za odpověď!

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Kovářová,

    odcituji vám větu z jednoho našeho semináře - "věk zvířete v dnešní době by neměl být limitní pro vedení sedace ...". Ano, váš psík je rozhodně rizikový pacient, ale neošetřený chrup je další obrovskou zátěží jak pro srdce, tak pro ledviny a imunitní systém. Takže vyhledejte pracoviště s perfektním anesteziologem a zákrok nechte provést.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky