Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 130 z 461 (záznamy 646 až 650 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • martina
    2013-02-24 20:05:32
    127.0.0.1
    Dobrý den, naše koza je hubená a vypadává ji srst, odčervená byla v říjnu 2012, žere dobře, dostává na přilepšenou tvrdý chléb, jablka, řepu i trochu šrotu, přes to nepřibývá. Poraďte nám prosím, děkuji Tykvová

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Existuje celá řada humorných odkazů na téma hubená koza. Faktem je, že - podobně jako u lidí - je i u koz množství jedinců, kteří přes výtečnou výživu, preventivní doplňování vitamínů, pravidelné odčervení, atd. zůstávají konstitučně a vzhledově na straně zjednodušeně řečeno "hubených". Velmi často tyto hubené kusy jsou naopak nadprůměrné z hlediska produkce mléka. Při současné ztrátě srsti lze snad doporučit vhodný vitamínově minerální doplněk. Zde se ovšem nelze vyjádřit všeobecně, protože záležitost velmi často souvisí s obsahem stopových prvků v půdách a tedy v seně, či všeobecně v používaném objemném krmivu, pocházejícím z určitých geografických lokalit.

    MVDr. K. Daniel
  • Feben Marian
    2013-02-23 13:20:53
    127.0.0.1
    Mojej fenke má 13 rokov diagnostikovali cushingov syndrom, aká je prognoza a liečba ďakujem.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Cushing syndrom je označení komplexu příznaků, které vyvolává onemocnění nadledvinek spojené s nadprodukcí steroidních hormonů (tzv. hyperadrenokorticismus). Může ho vyvolat přímo onemocnění nadledvinek, nebo hypofýzy či hypotalamu. Od toho se také odvíjí léčba, která je buď založena na chirurgickém odstranění nemocné nadledvinky a/nebo na podávání léků, které omezují uplatnění se zvýšeného množství steroidů v krvi. Onemocnění má několik forem a fází, a teprve od přesně diagnostikovaného postižení se odvíjí návrh léčby a prognóza. Obecně je prognóza velmi opatrná. Bohužel musíte také počítat s určitou finanční náročností léčby a s pravidelným monitoringem pacienta.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Kocour Artur
    2013-02-22 10:48:52
    127.0.0.1
    Dobrý den, ještě k tomu kocourovi, co je popsané v předchozím dotaze. Kocourovi odebrali krev a má velmi malé hodnoty trombocytů. Jinak je pravidelně očkován na smrtelné nemoci koček. Chci se zeptat jak moc je to vážné, umírají na toto onemocnění? Dá se zvýšit počet trombocytů kortykoidama? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Trombocyty jsou nejméně stabilním a směrodatným ukazatelem ve vyšetření krevního obrazu koček. V některých (zvláště humánních) laboratořích mohou být zaměňovány s erytrocyty a podobně. Vzhledem k tomu, že interpretace nálezu z laboratoře je navýsost odborná činnost, doporučuji vám s vaším lékařem zopakovat vyšetření krve, možná i v jiné laboratoři.

    MVDr. Lubomír Hošek

  • Vlada Hocký
    2013-02-21 22:14:47
    127.0.0.1
    Dobrý den chci se vás optat že zvažuju dceři pořídit psa a chce dlouhosrstou kolii a volal jsem chovatelce i něco přečetl na internetu že kolie může trpět a nebo nemusí je to zkratka nevím jak se to jmenuje celé MDR1 a že když jde třeba kolie na operaci že veterinář musí jinou anestezii že jinak kolie může neprobrat narkózy a že ne každé preparáty na klíšťata a odčervovací prášky že to kolii může zabít tak se chci zeptat jak to teda je jestli je to tak nebo se to zveličuje a mám mít strach pořídit kolii aby člověk myslel co může co ne že jako jinej pes a ona to nemůže nebo jdou udělat testy že tohle nemá nebo můžete mě poradit děkuji moc.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Kolie skutečně patří mezi plemena, která mají mírně vyšší procento výskytu dědičných vad. mezi ně patří cyklická neutropenie šedých kolií, hluchota, slepota, mikroftalmus, diskový lupus erytematosus, EPI, karcinom žaludku. Hluchotou jsou více jsou zatížené tzv. blue merle (modré) kolie - vyšetření se provádí od 5 týdnů audiometrií. Vyšetření MDR1 je zjišťování mutace v psím MDR1 genu (multidrug resistence gene), tato mutace je spojována s přecitlivělostí na určité léky - a definuje náchylnost zvířete k potenciálně smrtelné neurotoxicitě některých léků. Při výběru léků pro psy s defektem MDR1 je nezbytné věnovat zvýšenou pozornost složení léčiv. Na tento gen je dnes možné psy nechat testovat, v naší republice toto vyšetření provádí několik laboratoří. Stále nové diagnostické přístupy odhalují stále více dědičných vad, ale to je i u ostatních plemen, takže stresu se zbavíte jen tehdy, pokud si žádného pejska nepořídíte. Nenechte se tedy odradit nadměrným tokem negativních informací, kupte psa od zodpovědného chovatele.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Eliška
    2013-02-21 14:49:41
    127.0.0.1

    Dobrý den, moc prosím o radu.. Mám 14letého křížence Pitbula se Stafordem, od včerejšího rána to prostě nebyl on. Pořád jen polehával a spal, měl takové povadlé oční víčka a zdálo se jako by v nich měl nějaký zánět. Ale říkala jsem si že to asi není ten hlavní problém proč je takový divný. Když jsem ho vzala ven, tak chodil hrozně pomalu a jen za mnou (vůbec nešel dopředu a nečmuchal si s chutí, jak to dělá vždycky). Vůbec tedy nežral, až na dvě takové ty pochoutkové tyčinky, jinak nic jiného nechtěl. Večer jsem přišla z práce a když jsem viděla že je na tom stále stejně, bylo mi jasné že ráno jedeme k veterináři.. Šla jsem tedy ulehnout do postele a on šel za mnou, nemohl ale usnout, tak jsem byla vzhůru dokud neusnul. Ve tři hodiny ráno, jsem ho ale našla, jak se zmatený motá v chodbě a nemůže najít směr. Jakoby oslepnul. Doslova jsem ho dotlačila zpět k posteli na místo. Tam si lehnul ale bylo vidět že je dezorientovaný, že slyší hlasy ale neví kde, kdo, je. Asi dvě hodiny dělal jen to že si na chvíli lehnul a pak si sednul. A takhle stále dokolečka až potom konečně usnul. Ráno jsme vyrazily na veterinu. Pan veterinář mu prohlédl oči a říkal že si myslí že těmi to nebude, že to vypadá na nějakou slabou mozkovou příhodu. Poslechnul si ho a říkal že srdíčko není už v takové kondici, ale že je to tím stářím, měřil ho, měl zvýšenou teplotu a pak prohmatával břicho a prý má zvětšená játra. A že vzhledem na to kolik mu je, to bude asi několik nemocí najednou. Píchnul mu tedy něco na podporu srdíčka a nějaké antibiotika. A řekl že ho mám celý den pozorovat a hlídat, a že máme zítra ráno přijít na kontrolu. A jestli se to prý nezlepší tak odběry krve a ještě nějaké další a nebo že si mám rozmyslet jestli to má ještě v tomhle věku cenu. Nevím co mám dělat. Přišly jsme domů a sežral asi půlku malé konzervy a vypil malou misku vody a teď jen spí. Nechci o nej přijít. Myslíte že mu mám nechat udělal odběry a podle výsledků se rozhodnout? Předem děkuji za radu a odpověď.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Eliško,

    život je jako řetěz - pokud drží všechny články pohromadě, tak trvá. Ve chvíli, kdy jeden článek zrezaví a praskne (a je jedno, který), život končí. A pokud má někdo to štěstí, že články jeho životního řetězu rezaví rovnoměrně, pak se dožije vysokého věku, stejně jako váš psík. Vše nasvědčuje, že někde mohlo dojít k narušení rovnováhy - ale co se děje, to vyžaduje skutečně podrobné vyšetření. Takže řešte stav se svým lékařem a nečekejte zázraky, ale pomoc a úlevu.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky