Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 138 z 461 (záznamy 686 až 690 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Jarmila
    2013-01-11 23:57:51
    127.0.0.1
    Dobrý den. Před několika měsíci jsem adoptovala pejska - křížence labradora s velkým kníračem.? Byl několik let v útulku, tudíž není známa jeho životní historie. Je oboustranně slepý. S touto skutečností jsem již smířena - vyčerpány všechny možnosti. Dokáže se výborně orientovat. Dle veterináře věk 7-10 let. Velkým problémem je jeho nadměrné pití, močení a navíc pití vlastní moči ihned po vymočení. Můj veterinář mu provedl odběry a vyloučil cukrovku, nemoc ledvin i jater... Nemůže být tento problém psychického rázu? Že byl třeba týrán, někde uzavřen a byl bez vody? A takto se proto chová? Vody má dostatek, mám ho v místnosti s francouzskými dveřmi - většinu času je uvnitř, ale jakmile dveře zavřu - teď kvůli zimě, tak začne vyvádět a vše pomočí a pak hned následně slíže. Předem děkuji za Vaši radu. Jarmila

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Jarmilo,

    pokud váš pejsek je skutečně důkladně vyšetřen, změřena denní dávka pití, vyloučeny obligátní nemoci spojené s nadměrným pitím (vedle cukrovky i onemocnění nadledvin, dále tzv. žíznivka - diabetes insipidus apod.), překontrolováno krmivo, pak skutečně může jít i o psychogenní problém. Zvláště u stárnoucích psů s postupující dysfunkcí mozku a v kombinaci se slepotou může docházet ke stavům zmatenosti psa, kdy ve chvílích aktivity někam vyrazí, pak ani neví kam a tak se jde aspoň napít. Bohužel řešení je téměř nemožné, spíš se bude jednat o kombinaci omezení pití (nabízet čaj), možnosti se kdykoli vymočit venku, podávání léků povzbuzujících mozkovou aktivitu a léků zklidňujících (např. na bázi kaseinu).

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Gábina
    2013-01-10 12:08:17
    127.0.0.1
    Dobrý den. Potřebovala bych poradit ohledně mého 11měsíčního hřebečka. Před dvěma měsíci měl tržnou ránu na spěnkovém kloubu na přední noze. Kvůli zánětu dostal ATB, ránu jsem 3x denně čistila betadinem a řepíkem. Rána se mu úplně zahojila, koník nekulhá, ale přetrvává otok těsně nad spěnkovým kloubem. Dle veterináře šlacha v pořádku, otok mažu 2x denně kostivalovým gelem. Koník je celý den ve výběhu, na noc v boxu. Otok trošku opadl, ale zdá se mi, že to trvá již dlouho a mám obavy, že by koník mohl mít následky. Dle našeho veterináře otok časem opadne úplně. Chtěla bych znát i Váš názor. Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Důvodem viditelné změny může být chronický zánět tkáně v místě, které popisujete, nebo pozánětlivá organizace (nejspíš fibrózní apod. tkáně) na tomto místě.

    K odpovědi na Vaši otázku je nutno rozlišit jedná-li se o jedno nebo druhé a posoudit rovněž přesnou lokalizaci zmiňovaného otoku vzhledem k okolním funkčním tkáním.

    To je bohužel nad rámec možností webové poradny Komory veterinárních lékařů a je nutné doporučit diskuzi a spolupráci v tomto směru s praktickým ošetřujícím veterinárním lékařem.

    MVDr. K. Daniel
  • Anna B.
    2013-01-10 11:59:11
    127.0.0.1
    Dobrý den, je pro kočky vhodný mucosolvan proti kašli? Kočka, tři roky žije v bytě i venku má vlhký kašel, jiné problémy nemá, žere, pije je aktivní. Je dobré jí dát něco na podporu vykašlávání, např. ten mucosolvan? Popřípadě, že ano, jaké by bylo dávkování pro 4 kg kočku a zde dát variantu mucosolvan junior. Děkuji předem za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    vážená paní B.,

    bohužel vám nemohu konkrétně odpovědět, protož vůbec nevím, zda vaše kočička má skutečně kašel, pokud je to kašel, jakého je původu (kardiální, zánětlivý, nezánětlivý ), zda nemá nějakou anatomickou odchylku ve stavbě dýchacích cest a tak dále. Takže při vědomí, že může mít onemocnění srdce a já bych s vámi diskutoval o dávce Mucosolvanu, vás bohužel musím poslat k nejbližšímu veterinárnímu lékaři, aby mohl provést solidní diagnostiku a nasadit adekvátní léčbu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Barbora
    2013-01-09 12:54:07
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla sem se zeptat, mám čtyřletého kastrovaného kocourka. Před týdnem sem chodila tři dny na injekce, zřejmě antibiotikum, jelikož kocourek začal velmi často chodit na toaletu a vždy jen pár kapiček, zakoupila sem i pastu Uro-Pet a tu mu podávám dvakrát denně, pán veterinář řekl, že už by to mělo být v pořádku, ale po týdnu se zase kocourek nemůže vyčurat a na toaletě je často a docela i dlouho. Jaké mám žádat vyšetření, aby byl opravdu léčen na příčinu? Již v minulosti sem podobným způsobem o jednoho kocourka takhle přišla a nechci, aby se to opakovalo! Moc děkuji za radu.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Zárubová,

    Mladý 4 letý kocour může být postižený častěji zánětem močového měchýře než starší kocour. Pokud se problém vrací, asi je vhodné zopakovat kompletní vyšetření, tj. kompletní klinické vyšetření včetně USG, vyšetření moči včetně sedimentu a bakteriologie, biochemické vyšetření krve . Po stanovení diagnózy lze stanovit, zda se jedná o vrozené či získané, případně zánětlivé onemocnění a na základě tohoto vést adekvátní léčbu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Irena Botková
    2013-01-09 08:18:53
    127.0.0.1
    Dobrý den, měla bych prosbu od veterináře jsem asi před rokem koupila průhlednou vodičku v injekční stříkačce na morčata, která měla malinkaté broučky. Zkusila jsem to skoro po roce aplikovat znovu, protože se u nich broučci zase objevili a zabralo to. Morčata přišli do styku i s křečky, je možné, že to mají i ti křečci? Škrabou se a už nevypadají tak pěkně. Chtěla jsem se zeptat, jestli tuto vodičku můžu použít i pro křečky a v jakém množství. U morčat to bylo z té úzké stříkačky 1 dílek pro mláďata a 3 dílky pro dospělé morče. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Botková,

    bohužel vám nemohu odpovědět konkrétně na váš velmi nekonkrétní dotaz. Obecně vám mohu odpovědět, že jakýkoli lék přes rok naředěný je spíš neúčinný, také neznám, co za parazita jste léčili ... Takže zpět k medicíně, se svým lékařem proveďte diagnostiku a zároveň vám poradí účinnou léčbu.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky