Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 14 z 46 (záznamy 66 až 70 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Nikola Baumrukrová
    2013-02-28 19:13:55
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám dotaz ohledně otlaků od sedla. Mé kobylce A1/1 budou 4 roky a je skoro rok po obsednutí. Používám na ní své kvalitní drezurní sedlo, které mému druhému koni padne bez jakýkoliv otlaků. Nedávno jsem zjistila že na hřbetě má dvě malé bouličky přesně naproti sobě, které nejsou citlivé na dotek ani kartáč, pouze na hrubší zatlačení. Myslím si že jsou to otlaky. Chtěla bych se zeptat zda je to pouze od krátkého ježdění nebo budu muset vyměnit sedlo. Gelovku jsem jí začala dávat. Nikdy mi z bolesti nevyhazovala. Děkuji za pomoc.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Podle pouhého popisu nelze zjistit, jestli se jedná o otlaky, které by mohly způsobit pozdější komplikace nebo ztluštění a zhrubnutí kůže pod určitým místem sedla vlivem jeho tlaku, které by se dalo přirovnat k mozolu na ruce například po dlouhodobém používání určitého nástroje. Pokud by otlaky byly citlivé nebo došlo k poškození celistvosti kůže, je nejspíš nutno zvažovat výměnu či vypodložení sedla.

    MVDr. K. Daniel
  • Lenka
    2013-01-31 00:24:37
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám dvanáctiletou kobylku teplokrevného typu. Do svých deseti let žila u jednoho člověka doslova v izolaci od lidí. Když jsme pro ni jeli nenechala si dát ani ohlávku, kopyta vzhledem ke stavu jí nebyla dělaná nikdy a asi i očkování proti TAT nebylo zřejmě pravidelné. Když už si zvykla kontakt s lidmi (stal se z ní opravdu vlezlý kůň) nechali jsme ji připustit. Březost snášela bez problémů, bez zátěže. Chodila pouze do výběhu. Porod vyšel přesně mezi prvním a druhým termínem, zvládla to sama bez potíží. Hříbě se narodilo živé, bez přidušení, bylo aktivní, sálo, matka na ně agresivní nebyla. Po 24 hodinách hříbátko ulehlo a během několika málo hodin zemřelo. Pan doktor už mu nemohl pomoct. Bohužel mi nevyšli vstříc s uděláním pitvy, ani odebráním alespoň krve na lab. rozbor. Bylo mi řečeno že je to pravděpodobně tím, že to bylo její první hříbě a že v sobě měla málo protilátek které měla hříběti předat. Zajímalo by mě spíše jestli to nemohlo zapříčinit nepravidelné očkování v předchozích letech a případně za jak dlouho zkusit připustit při pravidelném očkování znovu? Mohla bych i kobyle nechat udělat nějaké genetické vyšetření, které by vyloučilo nějakou chybu v ní? Předem Vám děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Plnou a adekvátní imunitu lze u zvířete očekávat cca za měsíc až šest týdnů po ukončení vakcinačního schématu. Spíše než na zmiňované genetické vyšetření bych se soustředil na případné ověření dostatečné imunity, tedy sérologické odpovědi, na infekci EHV. Není ani nutně řečeno, že problém s prvním hříbětem (ať už byla příčina jeho uhynutí jakákoliv) se musí nutně opakovat u hříbat dalších.

    MVDr. K. Daniel
  • roman
    2013-01-21 09:41:47
    127.0.0.1
    Dobrý den, chci vás požádat o radu. Mám 4letého valacha celoročně venku. Před 3 měsíci jsem našel vetší množství asi 2mm červů v trusu zmiňovaného koně. Všechny jsem odčervil a převedl na čistou pastvinu. Teď jsem si všiml na pastvině ve sněhu, že jeden oranžové čůrá. Někdy je barva sytější, někdy min. jinak vypadá zdravě vesele, žere seno kvalitní, ale s obsahem třezalky a 2x 1/2 l máčeného ovse denně, nehubne, ostatně koně čůrají světle. zatěžováni jsou lehce a všichni stejně. Projížďka spíše krokem. Nevím jestli je to projev nemoci, reakce na toxiny od parazitu a následného odčervení, ani jsem neviděl jak vypadá černé močení. Nechci se plašit, ani nic zanedbat. Za radu moc děkuji. Roman.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Podle údajů, které uvádíte, lze s velkou pravděpodobností tvrdit, že by se nemělo jednat o příznaky "černého močení". Zbarvení moči mohou způsobovat samozřejmě i některá rostlinná barviva, ale není důvod, proč by tomu tak mělo být pouze u jednoho ze stejně krmených koní. Odpověď na otázku může dát buď jednoduché vyšetření vzorku moči veterinárním lékařem přímo na místě nebo podrobnější vyšetření vzorku moči v laboratoři.

    MVDr. K. Daniel
  • M. Landovská
    2013-01-14 20:18:16
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám dotaz ohledně svého hřebečka. Je mu rok a čtvrt a bylo mi řečeno, že to vypadá, že má měkčí spěnky. Mám ho pastevně ustájeného, k dispozici má neomezeně seno a krmím ho ještě granulemi Pavo Podo Grow. Známá mi radila, že by mohl pomoci pohyb po tvrdším povrchu a event. nějaký doplněk. Jinak má pravidelně dělanou korekturu kopyt. Tenhle týden přijede kopytář a chci se samozřejmě poradit i s ním, jak on to vidí. Ale zajímalo by mně, zda mi bylo zatím doporučované správné řešení a jestli by tedy byl vhodný nějaký výživová doplněk, př. Alavis nebo tak něco. Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Pro podporu růstu a vývoje kloubů, kloubních vazů, chrupavek či šlach existuje na trhu celá řada výborných preparátů. Ze strany webové poradny KVL není možné provádět propagaci jednoho určitého z nich. Pro zpevnění kloubních struktur je přirozený pohyb nezbytnou podmínkou.

    MVDr. K. Daniel
  • Gabriel Sýkora
    2013-01-13 15:35:27
    127.0.0.1
    Dobrý deň. Píšem Vám ohľadom informovania sa v oblasti chorôb žriebät, či mi viete v tomto poradiť zháňam ohľadom toho rôznu literatúru všetko čo sa týka tejto oblasti, a mám s tým trochu problém zohnať materiál. S pozdravom Ing. Sýkora Gabriel

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Zadáte-li do internetového vyhledávače CHOROBY HŘÍBAT (pro odkazy v češtině) nebo DISEASES OF FOALS (pro odkazy v angličtině), najdete velké množství informací o chorobách hříbat - z nich lze vybrat oblast speciálního zájmu. Jednou z možností je také např. odkaz:
    http://cehis.cz/publik_syst/files11/Ostatni%20nemoci%20hribat.pdf

    MVDr. Karel Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky