Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 141 z 461 (záznamy 701 až 705 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Anežka
    2012-12-30 09:14:49
    127.0.0.1
    Dobrý den, uvažuju o pořízení dojné kravky. Ale nevím jaké jsou povinnosti ohledně chovu, veterinárních kontrol a očkování. Mléko chci jen pro vlastní potřebu. Jaké plemeno by jste mi doporučili? Kolik mléka průměrně nadojí denně? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Relativně nejméně náročné na zacházení, výživu atd. jsou klasické červené straky.

    Pro vlastní potřebu a jako koníček stačí také menší plemeno jako např. Jersey.

    Dojivost krávy závisí na stadiu laktace (doba po otelení) a způsobu krmení. Běžná (nikoliv špičková kráva v řízené výživě) nadojí cca 5 - 30 l mléka denně.

    Kráva musí být předepsaným způsobem identifikovaná (ušní známky) a registrovaná v databázi ČMSCH (Hradišťko).

    Veterinární požadavky (1x ročně odběr vzorku krve k labor. vyšetř., apod.) lze nalézt na webové stránce Státní veterinární správy www.svscr.cz v oddíle Metodika kontroly zdraví 2013.

    MVDr. K. Daniel
  • Patricie
    2012-12-28 20:20:14
    127.0.0.1
    Dobrý den, před měsícem jsme vykastrovali dvouletého hřebce, prvních 14 dní probíhalo vše normálně, koníka jsme vodili, z ran odtékal sekret. Pak ale šourek otekl, až mezi zadní nohy. Nechali jsme přepíchat antibiotika. Koník se chová normálně, žere, chodí. Otok není měkký, nehřeje, rány jsou zatažené. Poslední dva dny se otok posunuje směrem k pupku. Ale stále je velký. Vet který ho kastroval je klidný, říkal že máme zkusit homeopatika. Můžete mi prosím poradit co dělat? Nemám z toho dobrý pocit. Děkuji za odpověď. Patricie

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Bez klinického vyšetření zvířete i podrobného vyšetření rozsahu, lokalizace, konzistence a charakteru otoku není možné vydat jednoduché všeobecné doporučení. V řadě případů otok po kastraci samovolně mizí bez jakéhokoliv zásahu. Nicméně ne vždy; bez zmíněných - případně opakovaných - vyšetření nelze vydat v této věci racionální doporučení.

    MVDr. K. Daniel
  • steulálie
    2012-12-27 18:32:47
    127.0.0.1
    Dobrý den, moje morče hodně líná, ale nedrbe se ani mu ze srsti nepadá taková ta kůže co vypadá jako lupy nic takový ho prostě hrozně líná a po všem oblečení mám chlupy i na posteli prostě všude. Táta říká že se morčata nesmí koupat jenže mě nic jinýho nenapadlo a kvůli takoví blbosti nechci za veterinářem.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Steulálie,

    "kvůli takoví blbosti" jste už za veterinářem vyrazila, bohužel z vámi popsaných příznaků se nedá vyloučit, že netrpí parazitozou nebo nemá onemocnění plísněmi. Takže pokud se stav nespraví s kvalitním krmením a dobrou podestýlkou, pak asi budete muset skutečně vyhledat pomoc veterinárního lékaře.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Lucka
    2012-12-27 10:54:54
    127.0.0.1
    Dobrý den pane doktore! Asi před 3 měsíci měl náš čtyřletý vykastrovaný kocourek první akutní plicní edém. Od rána měl dušnost, skoro nejedl, nepil, byl unavený... Odjeli jsme s ním k veterináři, diagnostikoval plicní edém. Dostal dávku diuretik inj., na doma tbl. Po příjezdu se jeho stav zhoršil, začal se dusit, měl cyanotický jazyk i sliznici v tlamičce a u ní narůžovělou pěnu. Ihned jsme odjeli po telefonické konzultaci k veterináři. Okamžitě mu aplikoval adrenalin ve vysoké dávce a další dávku diuretik a řekl, že víc udělat nemůže, máme počkat do rána, jestli to přežije....Naštěstí přežil... Včera, tj. 26.12.2012 jsme opět sledovali dušnost, unavenost... Jeho stav se zhoršoval, jeli jsme opět k veterináři ve večerních hodinách, dg. plicní edém. Chtěla jsem se zeptat, proč a jak vzniká a je-li možná nějaká trvalá léčba nebo se léčí jen tyto akutní stavy, možná prognóza? Kocour s námi žije v domě, pouštíme ho ven, chodí na pravidelné kontroly a očkování, je hodně lekavý (šok?). Moc děkuji za odpověď. Přeji krásné prožití svátků a vše nejlepší do nového roku. Lucie L.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Procesy v dutině hrudní jsou u koček diagnostickým oříškem a velmi často jsou spojeny se závažnými diagnózami. Dušnost, unavitelnost, plicní edém aj. jsou bohužel pouze příznaky, nikoliv diagnózy. Asi by bylo vhodné se s vaším lékařem dohodnout na komplexním vyšetření v klidu a ne ve večerním stresu. Příčinou vašich potíží může být jak onemocnění plic, tak onemocnění srdce či samotné hrudní dutiny.

    Bez důkladného RTG, případně sonografického, biochemického vyšetření či diagnostické punkce se asi neobejdete. Většina stavů je ovlivnitelná léky, prognóza může být velmi dobrá ( u zánětlivých procesů ) i velmi špatná ( při nálezu vrozených vad srdce či nádorů ).

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Pavla
    2012-12-26 21:31:49
    127.0.0.1
    Mám křečka Syrského a včera jsem mu dala poprvé čínské zelí. Od dnešního večera křeček polehává mimo svůj pelíšek (domeček). Leží v jednom místě a je celkově divný. Nehýbe se a nic nedělá. Prosím o radu. Děkuji Pavla Veroňková (10 let).

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Čínské zelí je jedním z nejméně vhodných krmiv pro domácí hlodavce. Pokud by bylo zařazeno do potravy pro křečky, tak naprosto v malém množství a měl by si na ně postupně zvykat Pokud je ještě co řešit, navštivte nejbližšího veterinárního lékaře, který ho bude léčit a poradí vám, jak dobře krmit.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky