Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 144 z 461 (záznamy 716 až 720 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Veronika
    2012-12-12 21:00:44
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím o váš názor. V červnu jsme s naší fenkou ( rhod. ridgeback, 8 let) skončili na veterině, trpěla průjmy a zvracením. Po měsíční neúspěšné léčbě pomocí infuzí (během které klesnul albumin na kritické minimum), vzali fenku na operaci, aby se na střevo podívali, jestli tam není nějaký cizí předmět a vzali histologii. Cizí předmět nenašli a z histologie zjistili, že je ve střevě velký zánět a výskyt eosinofilů. Začali jsme tedy užívat kortikoidy a krmit hypoalergeními granulemi. Stav se zlepšil, průjmy a zvracení ustaly. Ale zřejmě díky nízké hladině albuminu se rána hodně špatně hojila a asi v říjnu jsme si všimli, že se pod zahojenou jizvou, kterou má přes celé břicho začala objevovat boulička. Tak jsme běželi na veterinu, tam nám potvrdili, že to kýla je, ale že to nic není. Před měsícem jsem na veterině byla znovu, že se kýla hodně zvětšuje, pan doktor jí prohmatal a řekl, že je to jen tuk a že to nic není. Teď je o necelý měsíc později, kýla už je velká řekněme "co by se do dvou dlaní vešlo" a stále se zvětšuje, začala mít i trochu nepravidelný tvar... Je možné s tímto něco dělat, aby se kýla zmenšila nebo úplně ztratila nebo se opravdu nedá dělat nic? Jak by se poznalo, že už to není jen tuk, ale např. střeva? Mimochodem, fenka je kost a kůže a k tomu má jen veliké břicho, které měla vždycky hubené a na něm tu kýlu jako dvě dlaně... Koupili jsme lidský bederní pás, kterým jí to stahujeme, když jdeme ven, aby si mohla bezpečně alespoň trochu popoběhnout, má to smysl? Moc děkuji za odpověď. Veronika H.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přečtete-li si pozorně záhlaví této poradny, jistě seznáte, že Váš celkem obsáhlý dotaz je nad jejím rámcem. A navíc, chcete aby někdo posoudil a zhodnotil práci veterinárního lékaře na základě Vaší interpretace. To však takto není možné. Máte- li k postupu veterinárního lékaře důvěru, řiďte se jeho doporučeními. Pokud chcete jeho postup nechat zrevidovat, upřesnit diagnózu, případně nechat provést hlubší diagnostiku, požádejte, aby vás referoval na jiné pracoviště. Samozřejmě se můžete na takové pracoviště obrátit i sama, ale je mnohem výhodnější, když to uděláte ve spolupráci s ošetřujícím veterinárním lékařem.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Veronika
    2012-12-11 21:41:08
    127.0.0.1
    Dobrý den chci se zeptat. Mám koreláka je ještě mládě máme ho už asi 4 týdny jenže on se nedá ochočit.tedy abych byla přesná: Pouštíme ho po pokoji a on lítá a pak se vrací zas do klece a píská, nepřipadá mi že by se nás bál. Jenže jakmile se k němu přiblížím tak mě začne zobákem zastrašovat a uletí - nedá se chovat. Nemůžete mi pomoct? Asi nebyl dobrý nápad ho pouštět z klece když ještě nebyl ochočen,že? :/ ´jak ho mám tedy ochočit? a mám ho ještě pouštět z klece než si zvykne? děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ľubica Nečasová

    Vážená Veroniko,

    s ochočováním mláďat papoušků se začíná již od 35. dne po vylíhnutí, má-li být výsledek uspokojivý. Nechci tím říct, že staršího papouška nelze ochočit, ale dá to mnohem víc práce a výsledky jsou málokdy tak dobré jako když se začne včas.

    Doporučuji Vám proto: vyhradit si min. 30 minut 2x denně, kdy se budete věnovat pouze papouškovi. Všechno musí být dobrovolné, papouška k ničemu nenuťte. Nejlepším prostředkem k pozitivní motivaci je krmení. Naučte papouška nejdříve, aby si vzal zrníčko z ruky, aniž byste na něj sahala. Postupně se přestane ruky bát.

    Protože na tomto místě nelze poskytnout podrobný návod, doporučuji obrátit se na odborníky anebo literaturu.

    S pozdravem
    MVDr. Ľubica Nečasová
  • lena
    2012-12-08 18:57:12
    127.0.0.1
    Dobrý den, chovám letošní dva beránky - rozhodně ne na maso, ale jako kamarády a živé sekačky. Poslední tři nebo čtyři týdny jeden z nich ztrácí energii. Často leží, nejí. Jen občas suché pečivo. Měl průjem, ale už ne. Už má zase tuhé bobky. Jak mu pomoci, jak mu vrátit energii? Pokud nepomůžou základní rady, obrátím se na veterináře, ale něco bych zkusila nejprve sama. Moc moc děkuji za radu.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Případné doporučení může zahrnovat širokou škálu zákroků od doplnění minerálií či vitamínů po odčervení zvířete či podporu jeho bachorové činnosti. Bohužel konkrétní doporučení lze vydat pouze na základě výsledku klinického vyšetření beránka praktickým veterinárním lékařem.

    MVDr. K. Daniel

  • Tomáš
    2012-12-05 07:20:38
    127.0.0.1
    Dobrý den, jsem nespokojen s prací svého veterináře a proto jsem se rozhodl přejít k jinému. Chtěl jsem si celou složku přenést k budoucímu veterináři, ale stávající na mě hnusně vystartoval, že na to nemám právo a že si nový veterinář musí písemně zažádat. Kočka prodělala vyšetření moči, proto jsem chtěl kopii výsledků, přičemž mi bylo řešeno, že je to interní informace (jsem majitel kočky a vyšetření jsem zaplatil). Zajímalo by mě, zda má na to veterinář právo, popřípadě jakou směrnicí se řídí přístup doktora k majiteli zvířete. Dále by mě zajímalo, zda je toto chování v pořádku, nebo s kým mám projednat tuto situaci kvůli odbornému posouzení. Děkuji za odpověď a přeji hezký den Tomáš

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    zdravotní dokumentace je ve vlastnictví veterinárního lékaře. Ten je povinen ji uchovávat a v případě požadavku ji musí předložit revizní komisi KVL ČR. Jako klient máte právo na veškeré informace a  v písemné formě na lékařskou zprávu. Vyhotovení zprávy bývá samostatným odborným úkonem.  Přístup veterinárního lékaře k chovateli, jakož i  předávání informací mezi veterinárními lékaři se řídí Profesním řádem KVL ČR.  Chcete-li si na chování veterinárního lékaře stěžovat, podejte stížnost k revizní komisi KVL ČR. Pro podání stížnosti navštivte https://old.vetkom.cz/content/showPage/doporuceny-postup-pri-nespokojenosti-s-veterinarnim-osetrenim-58

    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Petra
    2012-12-03 13:53:44
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám doma 1 týdenní štěně, je to kříženec velkého knírače (matka) a pravděpodobně labradora (otec). Štěně bylo ve špatných podmínkách. Krmeno jen těstovinami, v 10týdnech měl zhruba 4kg. Krmíme 3x denně kvalitními granulemi, podle výrobce by měl dostávat 250gr jako celou krmnou dávku. Pes vyluxuje misku během minuty, a stále se chová, jako že by měl hlad, jak poznám, jestli hlad má, nebo ne? je třeba ke granulím dodávat ještě něco jiného? Dá se přibližně odhadnout jak bude pes velký, a těžký? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den,

    jednotýdenní štěně bude asi omyl a vůbec je ve Vašem dotazu mnoho nejasností. Věk je celkem podstatný. U starších štěňat bych pokládal krmení 3x denně za zbytečné, možná ani jedno z krmení psa nezasytí. Velikost psa je dána hlavně geneticky. S rozumnou mírou pravděpodobnosti se na velikost štěněte v dospělosti dá usuzovat jen u čistokrevných zvířat. I když znáte oba rodiče (a Vy znáte pravděpodobně jen matku), kteří nemají prokazatelný průkaz původu, může být jejich potomek vzhledově zcela odlišný. I vzhledem k výše napsanému je otazné, zda je dané Vaše krmení vhodné. Podle čeho jste dospěla k názoru, že krmíte kvalitním krmením? Podle reklamy? Podle ceny? Podle kvality stolice? Já se ještě nesetkal s případem, kdy by sám prodejce tvrdil, že prodává šmejd. Nicméně, pokud Váš pes dobře prosperuje, tak se dá usuzovat, že ano. V opačném případě je zapotřebí intervence veterinárního lékaře, který stav posoudí a navrhne postup k nápravě.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky