Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 149 z 461 (záznamy 741 až 745 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Blahova
    2012-11-06 10:06:45
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám čtyřletou samičku králíka, zhruba před 14 dny se ji udělala pod bradou boulička, která se mi zdá, že se zvětšuje. Četla jsem že by se mohlo jednat o abces a chci se zeptat, jestli může být léčen doma, popřípadě jaké léky by pomohli. Králík zatím normálně žere, ani když ji na to chytnu tak ji to nebolí. Může na abces umřít. Mám s léčbou abcesu u veterinářů negativní zkušenost, neboť po operaci mi vždy zvíře ze stresu uhynulo, tak nechci aby má samička také takto skončila. Děkuji za odpověď s pozdravem Blahová

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    boulička pod bradou absces být může, ale také nemusí. To zaprvé. Z venku se to dá více, či méně odhadnout, ale potvrdit diagnózu je třeba punkcí, nebo jiným speciálním vyšetřením. Za druhé. Absces je již částečným výsledkem organizace zánětlivého procesu. V závislosti na jeho rozsahu ( velikosti ) a intenzitě se dá zvažovat prognóza. Bohužel ano, proces může vést až k úhynu. Za třetí. Že zvířata uhynula že stresu je poměrně odvážné tvrzení. Jak to víte? Něco takového bych předpokládal např. u některých exotických ptáků, ale u 4 králíků?

    Léčbu doma nedoporučuji. Už z toho důvodu, že nevíte co léčit. Když už by se jednalo o absces, tak postupujte obdobně, jako byste měla takový absces Vy sama. Jen ještě upozorňuji, že králíčí hnis bývá mnohem hustší než u člověka.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Jana
    2012-11-04 16:56:29
    127.0.0.1
    Dobrý den, máme tříletého jorkšíra a jednou za čas se všemi čtyřmi tlapkami do široka rozkročí a začne hodně chrchlat, jako kdyby se z čumáčku snažil něco vyfoukat. Můžeme mu nějak pomoct? a čím se to způsobuje? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    chcete-li yorkovi pomoct, musíte navštívit veterinárního lékaře. Popisované příznaky mohou být z důvodu onemocnění dýchacích cest, ale také mohou signalizovat srdeční onemocnění.

    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Vlada
    2012-11-03 20:55:53
    127.0.0.1
    Dobrý den chci se zeptat jestli mě poradíte mám fenku jezevčíka je strašně hubená ale krmím granule co sežere Acanu občas uvařím maso dávám jí co sežere a je jako koncentračník odčervoval jsem jestli není začervená a nic ale jinak je veselá hravá běhá po lese děláme velké procházky ale před rokem se venku přiotrávila řekl veterinář fridexem nebo nemrznoucí směsí do aut ale pan doktor ji zachránil nemůže ta hubenost souviset s tou otravou které se zachránila chodili jsme denně na kapačky a moči měla krystaly a udělal odběr krve a ledviny měla pořádku když končila léčbu po té otravě nebo je to jako u lidi že některej člověk je štíhlej a má jen dobré spalovaní děkuji za radu

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    s problémy, které popisujete u Vaší fenky se veterináři setkávají často. Příčin, proč je velmi hubená může být mnoho a je potřeba s veterinárním lékařem je postupně vylučovat. Začátek máte skvělý. Je třeba zvážit zda je Vaše fenka opravdu patologicky vyhublá, anebo jen štíhlá. Možná stačí pro nápravu pouze změnit systém, způsob a druh krmení, určitě je vhodné ověřit účinnost odčervení a ve vašem případě i vyšetřit vnitřní orgány, zejména játra. Pokud budete trpělivý, úspěch se dostaví s vysokou pravděpodobností.

    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Monika
    2012-11-01 20:50:16
    127.0.0.1
    Dobrý den, tímto bych Vás chtěla poprosit o radu nebo alespoň o kontakt na odborníka zabývajícího se plísněmi. Cca před měsícem jsme se z chovné stanice přivezli kotě, které mě, přítele i našeho domácího psa nakazilo plísní, paní doktorkou určené jako microsporum canis. Kotě kromě plísně mělo i FIP, takže už s námi bohužel není a časem bychom si rádi pořídili další kočku. Je nám jasné, že musíme počkat, až se všichni plísně zbavíme, ale nevíme, co vše je potřeba udělat v bytě, aby zde plíseň nezůstala a znovu jsme jí my, nebo nově příchozí zvíře nechytili. Podle některých názorů stačí počkat cca měsíc a byt důkladně uklidit dezinfekcí, čalouněné věci ošetřit parou. Bodle jiných bychom zase měli použít speciální dýmovnici proti plísni, škrabadlo a další věci po kočce vyhodit a rok si žádnou nepořizovat... chtěla bych Vás požádat o radu jak to tedy je a ještě by mě zajímalo, zda my můžeme nakazit ostatní plísní a zda můžeme jít například na návštěvu k někomu, kdo má doma kočky. Předem moc děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    s plísněmi je to složité. Spory M. Canis opravdu přežívají až rok ve vnějším prostředí a jsou poměrně odolné. Konkrétní informace Vám podá veterinární dermatolog. Na druhou stranu jsou spory dermatofytních zoofilních plísní, včetně M. canis, v prostředí dost běžné a neznamená to, že každá kočka (ani jiné zvíře, či člověk) musí onemocnět. Onemocní především zvířata oslabená, malá koťata, staré kočky, zvířata začervená, nebo jinak imunitně oslabená. Léčit se samozřejmě musíte i Vy a Váš přitel. Léčení je odborná věc a přísluší dermatologovi. Ve Vašem případě humánnímu, v případě Vaší kočky a psa, veterinárnímu. Oba by měli spolupracovat.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Pavel Hozák
    2012-10-31 13:19:15
    127.0.0.1
    Dobrý den, řeším svého pejska, zvýšený odběr tekutin a časté močení. Na internetu čtu články a narazil jsem na podobnost v chronickém selhávání ledvin a nebo tzv. Cushingův syndrom. Je to jedno a totéž, nebo je v tom podstatný rozdíl, neboť příznaky jsou dost podobné. Zároveň je možné na obě diagnózy aplikovat lék Vetoryl, který prý je výborný na Cushingův syndrom, ale nevím, zda nemůže uškodit při selhávání ledvin. Děkuji a s pozdravem Pavel Hozák

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Vážený pane,

    čtením článků na internetu se diagnózy dosáhnout nedá a bohužel "Dr. Google" již má na svědomí hodně životů. Přípravek Vetoryl je lékem na Cushingův syndrom, nikoliv při selhávání ledvin. Tam je dokonce přímo kontraindikován. Účinnou látkou je trilostan a ten v žádném případě nepatří do rukou amatérům. I pro nasazení u pacientů s Cushingovým syndromem vyžaduje předchozí exaktní stanovení diagnózy. Zvýšený příjem tekutin a časté močení může mít i zcela jiné příčiny ( např. cukrovku ). Rozhodně nedoporučuji nasazovat jakékoliv léky. Doporučuji návštěvu veterinárního lékaře, který provede potřebná vyšetření a pokusí se stanovit diagnózu. Léčba by měla přijít na řadu až potom.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky