Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 174 z 461 (záznamy 866 až 870 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Monika
    2012-06-07 17:51:35
    127.0.0.1
    Dobrý den, kdy je vhodné odstavit koťata od matky? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    v průměru se koťata odstavují v sedmi týdnech. Běžně se začínají přikrmovat už ve čtvrtém týdnu života. Některá koťata sají mléko od mámy ještě dlouho po osmém týdnu, ale to rozhodně není standardní, kočka zpravidla koťata začne odmítat včas sama.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Michaela
    2012-06-07 13:25:51
    127.0.0.1
    Dobrý den, náš kocourek (sphynx, 1rok, vykastrovaný) začal kálet mimo toaletu. Zpočátku jsme mysleli, že je to ze zdravotních důvodů, tak jsme navštívili veterináře (jeho stolice nebyla úplně dobrá a obsahovala krev.) Ten nám však příliš nepomohl a kocourek pokračuje ve vyprazdňování na podlahu dál. Pokud je na hlídání, nebo v cizím prostředí, tak kálí pouze do toalety. Takže z toho vyvozuji, že je nespokojený s něčím psychicky, doma. Ale nevíme si už rady, co změnit. Kocourek je minimum času sám doma, v noci spí s námi v posteli (původně jsem měla pocit, že to dělá,protože neměl v noci vstup do ložnice povolený). Nenapadá Vás prosím něco, co by jsme ještě mohli vyzkoušet? Nebo radíte zajít k jinému veterináři? Děkuji mnohokrát za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    porucha v již zavedené rutinní čistotě ve vyprazdňování u koček nejčastěji vyplývá ze dvou zásadních problémů. Za prvé se může jednat o onemocnění nejen zažívacího traktu zvířete a z toho vyplývající diskomfort při vyprazdňování. Další příčiny můžeme hledat pouze v psychice zvířete, kdy dochází k opakovanému blíže nespecifikovanému stresu, který kočka řeší po svém- začne svými vyjadřovacími a komunikačními schopnostmi upozorňovat na svůj problém. Proto Vám doporučuji navštívit veterinárního lékaře, který po řadě vyšetření může potvrdit nebo vyloučit onemocnění zvířete a stanovit další postup nápravy.
  • Bc. Sandra Šebánková
    2012-06-05 16:01:49
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je potřeba k vydání lékařské zprávy o zdravotním stavu mého psa písemná žádost? Požádala jsem veterináře o vydání lékařské zprávy, a ten mi oznámil, že je potřeba si podat žádost. Předem děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    vztah mezi klientem a veterinárním lékařem je zásadně smluvní. Vydání lékařské zprávy je standardním úkonem a nevím o tom, že by nějaký předpis požadoval žádat zprávu písemně. Na druhou stranu nevím o ničem co by bránilo veterinárnímu lékaři požadovat "objednávku" čehokoliv písemně. Na našem pracovišti postupujeme tak, že vyžádá-li si klient lékařskou zprávu, vypracujeme ji jakmile to provoz nemocnice dovolí (nevystavujeme ji na počkání, či o pohotovosti) a zpoplatňujeme ji. Je-li potřeba - např. při referování pacienta na jiné pracoviště - informujeme takové pracoviště přímo, anebo, chce-li klient navštívit jiné pracoviště, napíšeme stručnou informaci o dosavadní diagnostice a případné léčbě.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Anča
    2012-06-04 20:58:03
    127.0.0.1
    Dobrý den, moje dvouletá kobylka fríse si v loňském roce koncem jara vydrbala hřívu na cca 10cm. krku, kdy jí přibližně po měsíci začal dorůstat nový ježek. kobylka byla začátkem jara loňského roku zbavená veškerých kožních parazitů. Letos jsme proces zbavování parazitů opakovali, ovšem kobylka se začíná opět drbat. Prosím Vás o radu, jaké by mohly být příčiny svědění ve hřívě a jak tomu preventivně předcházet. Pomohly by nějaké bylinné olejíčky vtírané do hřívy, či nějaká probiotika? Předem děkuji za radu.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Doporučuji prohlédnutí a vyšetření svědivých míst ve hřívě veterinárním lékařem. Na základě klinického vyšetření a případně laboratorního vyšetření seškrabu či vzorku kůže může být určena příčina, a tedy způsob efektivní léčby.

    Ošetření rostlinnými oleji nebo probiotiky nebude mít trvalý účinek, jedná-li se o příčinu parazitární, plísňovou, alergického původu, apod.

    MVDr. K. Daniel
  • Jana
    2012-06-04 19:22:09
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám velkou prosbu aby jsem se zbavila alespoň trochu pocitu viny. Měla jsem 5letého králíka. Zdravý, čilý, jedl očkován pravidelně.Z ničeho nic přestal jíst a pít, apaticky nereagovala na nic. Jak říkám najednou. Než jsem se dostala na veterinu během 10 hodin zemřel. Netuším co se stalo špatně... neustále o tom přemýšlím a nevím co se stalo takhle najednou. Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    je pravda, že se mohou králíci dožít až deseti let. Občas se objeví i údaje vyššího věku, ale já sám jsem se s takovým králíkem nikdy nesetkal a naopak se často setkávám s případy, kdy králíčci opouštějí tento svět spíš dřív. A zejména ti, kteří dostávají v domácnostech "to nejlepší", spoustu minerálních doplňků a vitaminózních tyčinek, atp. Bud´ jak bud´, pětiletý zakrslý králík není žádný junior. Co se stalo samozřejmě nevím. Jsem veterinář, ne jasnovidec. Odpověď´ by mohla dát asi pitva. Ale i v případě, že už je na pitvu pozdě, netrapte se! Životní perioda králíka je prostě jiná. Je dobré si to uvědomit už v době, kdy si králíčka pořizujete. A pokud zemřel králíček krátce po objevení prvních příznaků, tak měl vlastně štěstí, které potká málokoho z nás. A Vy si ho můžete uchovat v paměti právě takového zdravého a čilého, jak býval vždycky.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky