Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie
Zobrazuji stranu 18 z 220 (záznamy 86 až 90 z celkových 1100)
Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,
účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.
Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.
Děkujeme za pochopení
- Prem Kontra2015-02-06 15:42:25127.0.0.1Dobrý den, máme doma měsíční štěňata. Matka pravděpodobně štýrský brakýř, otec maltéz. Máme jich 8 a dvěma z nich se v kožíšku udělaly strupy, na kterých roste srst. Pomocí dětského olejíčku s azulénem strupy slezly dolů, ale kůže pod strupy zase vykazuje nerovnosti (s náběhem na strupy). Jak postupovat dál? Děkuji za odpověď Věra Prem Kontra
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekDobrý den,
klinické příznaky, které popisujete mohou způsobit např. parazité – demodex nebo také autoimunitní onemocnění, ale to bývá klinicky patrné zejména v obličejové oblasti a tato štěňata mají i celkové příznaky – letargii, málo jí, aj. Ve Francii je také popisováno několik případů u novorozených a mladých štěňat tzv. juvenilní pyodermie novorozených štěňat. Onemocnění se může projevovat strupy a šupinami zejména na zádech a obvykle samo vymizí, ale je to opisováno opravdu u velmi malých štěňat. Může se jednat také o určitou formu poruchy keratinizace – tvorby kůže, kdy je vytvářeno větší množství šupin a krust a současně jsou tito jedinci náchylnější k sekundární infekci. Každopádně povrchovou desinfekcí můžete napomoci strupy odstranit a léze vysušit. Další diagnostiku je potřeba zvážit s vaším ošetřujícím lékaře, po podrobném vyšetření, doplněné prozatím alespoň seškrabem a cytologickým otiskem, a případně zvážit jako poslední krok v diagnostice biopsii.
Hezký zbytek dne
MVDr. Zlatka Hošková - Řehořková2015-02-06 12:43:02127.0.0.1Vážený pane doktore, známí dali vykastrovat psa (kříženec velkého plemene) v 8 měsících věku. Jednalo se nejspíše o kastraci preventivní, aby neohrozil jejich děti. Jde o jejich rozhodnutí, ale protože pracuji jako endokrinolog a mám zkušenosti s hypogonádními dospívajícími chlapci, které sleduji i v dospělosti, ráda bych se zeptala, zda jde o běžný postup a jakým způsobem psovi pomoci, aby udržel svalovou hmotu, distribuci tuku a nevyvinula se u něj demineralizace skeletu v pozdějším věku. Děkuji za odpověď. Pavla Řehořková
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená paní doktorko Řehořková,
souhlasím s vámi, také provádím raději kastrace až po pubertě ( pes asi 7.-9. měsíc) a ještě raději až po dosažení plné tělesné dospělosti ( velký pes až 24 měsíců). Většinou používáme vaši argumentaci, možná až velmi mechanicky převzatou z humánní medicíny. Jednoznačně se nedoporučuje kastrace fen před 3. měsícem (inkontinence), v dalších případech se opisuje vámi uváděný problém. Z vlastní praxe mohu potvrdit, že s výjimkou nedosažení dostatečného samčího habitu se nesetkáváme v pozdějším věku se změnami na skeletu, které by prokazatelně souvisely s předčasnou kastrací. Změnu by jste samozřejmě mohla navodit podáváním anabolik, ale tento postup bych silně nedoporučil.
MVDr. Lubomír Hošek - šárka2015-02-02 09:39:58127.0.0.1Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na můj případ. Před 5ti lety jsem si koupila štěně saluki od začínající chovatelky bez chov. zkušeností. Štěňata se narodila na konci listopadu.Celý vrh byl na první pohled silně podchlazený studeným odchovem v nevyhřívané garáži a podvýživou byla vychrtlejší než chrt. U mé fenky byla podvýživou zřetelná i deformace hrudního koše. Rozmočené granule ze supermarketu jim očividně dostatečnou výživu nezaručila, a tak se téměř u celého vrhu brzy objevila demodikóza. Bohužel chovatelka rozvíjející stav nikterak neléčila, takže se u posledních štěňat, která se nepodařilo za v času umístit do nových rodin rozvinul demodex do podoby dětských neštovic na holém bezsrstém tělíčku. V tomto stavu jsem si přivezla i svou tehdy 4měs. fenku. Začala jsem mladé podávat kvalitní granule a ještě přidávala vitamíny a minerální látky pro psy. S panem veterinářem jsme nasadili ATB a léky proti demodexu a za pár měsíců osrstila a vyrostla z ní krásný fena. Nyní zvažuji odchovat na ní štěňata, ale setkávám se s neporozuměním chovatelů, kteří by raději mou fenu viděli vykastrovanou. Já se však domnívám, že u mé feny, jejíž rodiče pocházejí z velmi významných chovů a jsou šampioni se nejedná o dědičnou dispozici k onemocnění, ale k zanedbání péče ze strany chovatelky. Můžete mi na to prosím říci svůj názor? Snažila jsem se nic nezatajit, ani neskreslit. Děkuji
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekDobrý den,
bohužel musím souhlasit s názorem ostatních chovatelů a chovat na této feně nedoporučuji, právě z důvodu možného rozvinutí generalizované demodikózy (po celém těle) i u vašeho vrhu. Demodex je přenosný z matky na štěňata a pokud dojde ke snížení imunity ať již možnou terapií glukokortikoidy, podvýživou nebo i vrozenou imunodeficiencí (nedostatečná obranyschopnost) může dojít i k celotělovému rozšíření. V zahraničí dokonce existuje domluva, kdy nesmí být léčené zvíře s generalizovanou demodikózou, pokud majitelé nepodepíší souhlas s kastrací. Tohoto parazita se nikdy nezbavíte úplně a je velmi pravděpodobné, že štěňata jej od feny chytnou a bude jen záležet na dalších faktorech, do jaké formy se u nich rozvine. Navíc také z gynekologického hlediska není nejvhodnější použít pětiletou fenu jako prvorodičku, porod může být pro štěňata i fenu komplikovaný.
S pozdravem
MVDr. Zlatka Hošková - Emilie Kopečková2015-01-27 20:31:44127.0.0.1Dobrý den, prosím, je stanovena nejnižší hmotnost feny pro její nakrytí? Nebo je to na chovatelských klubech v jejich chovatelských řádech? Děkuji
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená slečno Kopečková,
jedinou zákonnou úpravou je v tomto směru Zákon na ochranu zvířat proti týrání 242/1992 Sb. a jedna jeho prováděcí vyhláška – č. 21/2013 Sb. O stanovení podmínek při chovu psů a koček , která stanoví pouze nejnižší věk při krytí – fena do 50 cm od 14. měsíce, nad 50 cm od 17. měsíce věku. V tomto věku by fena měla být pohlavně i fyzicky dospělá, tj. dle mne, že by měla mít minimálně hmotnost na spodní hranici, která je ve standartu pro to které plemeno. U obřích plemen bych doporučoval krytí až po 24. měsíci věku.
MVDr. Lubomír Hošek - Dana2015-01-27 10:57:21127.0.0.1Dobrý den, mám 20 měsíční fenku kokršpaněla (bez průkazu). Při chůzi má zadní nožičky spíš "jako do X" a občas se jí zadní nožičky "předbíhají" - Nemá tělíčko v rovině ale zadní nožky trochu bokem. Ale jen chvíli, pak se zastaví a jde rovně. Úraz neměla, bolesti také nemá, je to spíš artista, stále skáče a často chodí po zadních. Krmím kvalitní granule, občas sýr. Takhle zvláštně občas chodila už jako štěně.
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená slečno Nachmanová,
Kokři jsou velmi aktivní psi a pokud by vaše fenka měla zásadní problém, určitě by se již projevil. Někteří kokři mají velmi pěkný a kadencovaný krok, někteří mohou být i mimochodníci (obě končetiny 1 strany jdou naráz dopředu) a zvláště při volném klusu mají velmi ledabylý až šontavý krok, který je ale velmi úsporný a pes je z něho schopen bleskově startovat. Na svoje obavy upozorněte vašeho lékaře při nejbližší preventivní prohlídce, ať definitivně potvrdí, zda má nebo nemá Vaše fenka nějaký problém.
MVDr. Lubomír Hošek