Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 194 z 461 (záznamy 966 až 970 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Eliška
    2012-03-03 15:56:39
    127.0.0.1
    Dobrý den, dá se léčit alopecie barevných mutantů a jak, jedná se o nemoc, poruchu nebo vrozenou vadu? Moc děkuji za odpověď. Eliška s Lízinkou

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    Alopecie barevných mutantů je onemocnění spadající do kategorie poruch růstu srsti, která se vyskytuje u vyšlechtěných barevných mutací jako je například modrý nebo hnědý dobrman, výmarský ohař apod.

    Tito barevní mutanti mají nerovnoměrně rozmístěný pigment a tvoří se jim makromelatomy zodpovědné za lomivost chlupů. U některých jedinců se chlupy lámou různě nad úrovní kůže, u některých vůbec nevyrůstají z chlupových folikulů. Výsledkem je pak prořídlá srst, línání a tvorba komedomů. Příčina onemocnění spadá z největší pravděpodobností do geneticky podmíněných vad.
  • Jitka
    2012-03-03 14:55:44
    127.0.0.1
    Dobrý den, zemřel mi kocourek 8 měsíční, tři dny zvracel žlutý hleny a pak i krev.Máme podezření na otravu, chtěla bych jen vědět, jaký druh jedu zaviní zvracení krve. Průjem neměl. Poslední den měl velké bolesti. Děkuji za odpověď. Jitka.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    otravy u koček jsou mnohem vzácnější než si lidé představují. Kočka totiž jen tak něco nesežere. Pominu-li otravu kuchyňskou solí, tak prakticky by připadaly v úvahu otravy léky a pokojovými rostlinami. Zvracení krve by například mohl u kocourka vyvolat ibuprofen, nebo kyselina acetylsalicylová, či paracetamol. Samozřejmě krvácení do žaludku a střev vyvolávají i kumarinové preparáty, které se používají jako rodenticidy, či warfarin, který bývá často používán jako lék u lidí s ischemickou chorobou srdeční a mnoho dalších. Některé kočky v domácnosti občas okusují pokojové rostliny a např. filodendron, amarylis, dieffenbachie, hyacint a další jsou toxické a mohou vyvolat po pozření za určitých okolností, mimo jiné, i krvavé zvracení.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Hana Hynčicová
    2012-03-01 09:44:56
    127.0.0.1
    Dobrý den, včera jsem byla s naší Joršírkou (2,7kg) je narozená 12.11.2007 na pravidelném ročním přeočkování - dostala vakcínu (dle očkovacího průkazu) EURICAN DHPPI2-LR a proti vzteklině EURICAN DHPPl2-LR. Tyto vakcíny pan doktor očkuje již od roku 2008. Mohli by jste mě napsat, proti čemu je očkovaná? Dle reakcí lidí na dotazech je vidět, že tato látka není nejlepší. Všude doporučují NOBIVAC, DURAMUNE, BIOCAN. Můžu se zeptat na Váš názor? Pes je po zdravotní stránce v naprostém pořádku, ale mám strach, abych něco nezanedbala očkováním. V den očkování má tzv. klidový režim, jako dítě po očkování. Děkuji předem. Hana Hynčicová Zlín

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    vakcína Eurican patří mezi standardně používané preparáty firmy Merial. Je aplikována v celé Evropě. Není o nic horší nebo lepší než Vámi uvedené přípravky. Nemusíte se tudíž bát o zdraví a úroveň imunity Vaší fenky.
  • Gregor
    2012-02-29 12:55:39
    127.0.0.1
    Dobrý den. Mám dotaz. Klonují se v ČR psy. A za jakých podmínek. A jaká by byla cena. Včera jsem přišel o svého mazlíčka.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    opravdu nevím o tom, že by se někde prakticky klonovali psi. Ani v ČR, ani nikde jinde ve světě. A je-li Váš mazlíček již po smrti, nelze jej naklonovat ani teoreticky.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Daniela Krátká
    2012-02-28 12:30:30
    127.0.0.1

    Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o informaci... Máme ovečku plemene VF, každý rok nám tato ovečka nadělila 3 jehňátka o které se vždy pečlivě starala. Bohužel v loni, po narození jehňat nám ulehla a ještě dostala zánět do půlky vemene, která i po okamžité léčbě není funkční. Jelikož měla antibiotika, jehňátka odmítala od ní pít, tak jsem dělala náhradní matku a s náhražkovým mlékem se mě podařilo jehňátka zdárně odchovat. Letos nás naše ovečka opět obdařila 3 jehňátkama, jedno ale zůstalo částečně v obalech, tudíž se udusilo. Už to je ale zarážející, jelikož ovce byla vždy velmi pečlivá, ale dalo by se to pochopit, že jehně se mohlo narodit i mrtvé. Co nás ale trápí je, že zbylá dvě jehňata byla veselá, krásně sála a druhý den ráno jsme je našli uhynulá. Naprosto bez zjevného důvodu a každé leželo na jiném místě a určitě je nezalehla. Jsme bezradní a nevíme co dál, máme nechat ovci vyšetřit ? ale na co, i když ovce jede jen na půl vemene a já musím jehňata dokrmovat neradi by jsme o ni přišli. Ještě bych Vás chtěla poprosit o radu, jelikož nemá jehňátka... jak ji mám správně zasušit, aby nedostala zánět i do té zdravé poloviny vemene. Budeme rádi za jakoukoli Vaši radu, či nápad co dál. Děkujeme Krátká


    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Snížená životaschopnost jehňat může být způsobena celou řadou příčin od případného podchlazení přes poporodní infekce až po nedostatek specifických minerálních látek či vitamínů. V tomto smyslu nelze vyslovit doporučení bez patologickoanatomického, případně laboratorního, vyšetření uhynulých jehňat.

    Produkce mléka je řízena neurohumorálně, tedy nervovým a hormonálním mechanismem. Pokud došlo ke ztrátě jehňat je možné: předložit ovci cizí jehně k adopci nebo ovci zaprahnout. Zaprahnutí znamená ukončení produkce mléka. Toho je možné dosáhnout izolací ovce z dosavadního prostředí, na které je zvyklá, a omezením krmné dávky, především jádra. K zamezení vzniku zánětu je možná aplikace antibiotik veterinárním lékařem, ať již celkově, nebo lokálně do mléčné žlázy.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky