Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 196 z 461 (záznamy 976 až 980 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • bara
    2012-02-23 08:28:53
    127.0.0.1
    Dobrý den, chystám se nechat vykastrovat svou fenu a chci se zeptat jestli se vždy musí dělat předoperační vyšetření (odběry krve, RTG..) Můj veterinář mi řekl že zvláště u mladých psů (mé feně je 1rok) to standartně neprovádějí. Je to tak správně nebo mám na vyšetření trvat? A kolik to stojí? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    každé pracoviště může mít trochu jiný systém. Žádný obecně závazný předpis nestanoví kdy a jaké předoperační vyšetření se má provést. V naší veterinární nemocnici standardně klientům doporučujeme, aby se feny před kastrací základnímu předoperačnímu vyšetření (klinické, hematologické a biochemické) podrobily, jsou-li starší pěti let, i když nevykazují žádné příznaky onemocnění. Samozřejmě, pokud majitel chce, velmi rádi a ochotně provedeme vyšetření i u feny mladší. Je to jistě lepší, jistější. Chce-li mít klient větší jistotu, provedeme i další prohloubenější vyšetření, která mohou odhalit např. některé vrozené srdeční vady. Ale také to něco stojí. Konkrétní částku Vám sdělí veterinární lékař na pracovišti, kde bude cena kastrována. Ceny jsou smluvní.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Turček
    2012-02-22 17:48:47
    127.0.0.1
    Dobrý den chci se vás zeptat jaké jsou prognózy uzdravení fenky když veterinář jí zjistil veliký zánět pochvy nebo píše diagnóza Vaginitis udělali sono a cytologii a tam přišli nato že tam má v pochvě velký množství zánětlivých buněk a dostala Betadine supp.vag.14 a bereme antibiotika Synulox 250mg je to chovná fena měla před 4měsici 1 štěňátka máme se bát nejhoršího kastrace a nebo nemusíme a dá se zánět pochvy léčit dobře bez obav děkujem

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Zánět pochvy je jedno z méně závažných onemocnění pohlavních orgánů. S postupem kolegů se zcela ztotožňuji, pokud se onemocnění důkladně doléčí a fenka bude bez klinického i cytologického nálezu, není důvod se obávat o její další plodnost . Důrazně vám připomínám , že nedoléčený zánět má velký potenciál vyvolat zánět dělohy nebo ohrozit štěňat v následujícím vrhu, takže doporučuji absolvovat všechny domluvené kontroly až do úplného vyléčení.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Eva Betlachová
    2012-02-21 20:35:29
    127.0.0.1
    Dobrý den, máme 8 letého jorkšírka. Kvůli tomu, že skočil z křesla, se mu přetrhaly vazy v koleně na zadní noze. Je tu možnost operace, ale vzhledem k jeho věku a k tomu, že má špatné srdíčko nám řekli, že operaci nemusí přežít. Jaká je při jeho věku a zdravotním stavu šance na to, že se operace podaří? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    jaká je šance, že se operace podaří? To závisí na mnoha okolnostech a takovou otázku musíte položit tomu, kdo má operaci provést. Problém věku nemusí být nijak zásadní, 8 let není zas až tak moc. Nevím co Vám kdo řekl, ale jsou-li případná onemocnění srdce známa a dostatečně do hloubky diagnostikována, dá se opatrným vedením anestezie s dobrým monitoringem pacienta v celkové anestezii, riziko velmi snížit, byť zcela eliminovat veškerá rizika nelze nikdy.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Hana Divácká
    2012-02-21 12:16:42
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na tzv. pravidelné (1/2 roční) odčervování psů žijících venku (na dvoře). Je to vhodná metoda nebo myslíte, že je to zbytečné? V jednom článku jsem se dočetla, že bych měla nechat trus svého psa každý měsíc vyšetřit veterinářem a podle toho potom podat odčervovací tabletu. Myslíte, že je to opravdu nutné? Žádné známky začervení u svého psa nepozoruji, i když vlastně ani pořádně nevím, jaké příznaky by to měly být. Jen chci, aby byl můj pes zdraví a v dobré kondici. Jak bych měla ohledně odčervování správně postupovat? Druhý dotaz mám ohledně péče o chrup. Když se na tuto problematiku podívám po internetu, je mi především nabízena spousta "komerčních" preparátů za nehorázné ceny. Proto bych se chtěla zeptat, jaký je Váš názor na tzv. dentální tyčinky (nejznámější jsou asi ty s profilem do kříže). Myslíte, že to jako prevence stačí? Nebo je nejlepší klasické čištění zubů? Popř. jak často bych ho měla provádět? Nebo je vhodné obě tyto varianty kombinovat? Velice děkuji za odpověď. S pozdravem, Divácká

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    obecně se považuje asi 65% psí populace za začervenou (přenos z matky na štěně, prostředí, styk s jinými psy a zvířaty apod.) Proto se doporučuje odčervovat psa cca 4-6x ročně podle způsobu odchovu, podle míry zlozvyků pojídat vše možné venku atd. Odčervovací preparáty jsou již na takové úrovni, že mají zcela zanedbatelné vedlejší účinky. Proto opakované koprologické vyšetření není v prevenci zcela nutné.

    Co se týká hygieny dutiny ústní, záleží na plemeni a na vrozené predispozici k tvorbě zubního kamene. Nejlevnějším způsobem, jak zmírnit jeho tvorbu je pravidelné mechanické čištění chrupu. Existují i preparáty obsahující enzymy zabraňující tvorbě zubního plaku, tyto Vám mohu rovněž doporučit.
  • Lenka
    2012-02-21 04:34:47
    127.0.0.1
    Krásný den, mám na Vás dotaz. Máme roční Yorkšírku (ne čistokrevnou, je na půl s Čivavou) a asi před půl rokem začala kulhat a zvedat zadní levou nožičku. Koupila jsem jí ve Zverimexu léky na obnovu svalstva a kloubů Alvis M2M a granule s výživou Eukanuba. Asi před měsícem se to začalo zlepšovat, doma už chodila normálně, ale jakmile jsme šli ven, tak nožičku hned zvedla a nepoložila jí. Před týdnem jsem z kuchyně slyšela, že v obýváku začala kňourat, tak jsem běžela do obýváku a už nožičku měla zvednutou a od té doby už i doma zase nedošlápne na nožičku. Zlomenou jí nemá, ale určitě jí bolí, protože, když jí chci pohladit přímo přes stehýnko, tak mě nenechá a začne se strašně klepat. Jsem zoufalá, protože jí mám moc ráda, ale po pravdě nemám moc peněz na rentgen a různé léky. Děkuji moc za odpověď. Lenka Hartigová Hradec Králové

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    a vše nejlepší k svátku. Začnu od konce a hned jedním příslovím: "Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci". Ale toto přísloví na Váš případ nesedí, protože Alavis zas tak levný nebývá. Nicméně: Zkoušet naslepo podávat nemocnému zvířeti nějaké preparáty bývá standardně nejméně vhodná, ale za to spolehlivě nejdražší cesta k vyřešení problému. Vaše fenka potřebuje vyšetřit a teprve na základě vyšetření je možné doporučit další postup, včetně případné léčby. Pokud je někdo ochoten bez předchozího, alespoň klinického vyšetření, jen na základě Vámi popisovaných příznaků schopen doporučit léčbu, tak je v lepším případě snaživý amatér, který asi nemá příliš zkušeností, v horším případě lump. Bohužel, jinou radu, než navštívit veterinárního lékaře, Vám s čistým svědomím dát nemohu.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky