Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Ostatní zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 2 z 3 (záznamy 6 až 10 z celkových 14)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Jitka Sejtková
    2012-12-13 13:17:14
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím potřebovali bychom nějakého veterináře, který má nějaké zkušenosti s průjmem u srnčí zvěře. Chováme doma - /s povolením/ srnčí zvěř a začaly nám na podzim někteří průjmovat, tak to už 4 měsíce léčíme, ale výsledek je žalostný. 3 kusy už jsou pryč a ještě jedna srna má ten průjem, o tu by jsme neradi přišli, jsme už na konci psychických sil. Veterináři se tu střídají, ale je vidět, že se o srnčí zvěři moc neví. Kdyby se našel někdo, kdo už něco podobného léčil, tak by jsme byli rádi. Děkuji Sejtková

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Příčin průjmového onemocnění u srnčí zvěře může být celá řada, od dietetických přes bakteriální až po parazitární. Opatření či léčba závisí od pokud možno přesné diagnostiky. K laboratornímu vyšetření se nejčastěji zasílá vzorek trusu od průjmujícího kusu srnčí zvěře.

    Z hlediska diagnostiky lze doporučit jako referenční laboratoř Státní veterinární ústav v Jihlavě.

    Komora veterinárních lékařů bohužel nevede seznam odborných veterinárních lékařů či specialistů v oboru farmového odchovu lovné zvěře. V tomto smyslu by nejspíš bylo lze obrátit se o doporučení například na oblastní kancelář ČMMJ.

    MVDr. K. Daniel
  • Jiří Pala
    2012-08-14 17:11:34
    127.0.0.1

    Dobrý den přeji. Potřeboval bych vědět jak si veterinární správa konkrétně představuje "vyhledávání a utracení divoce žijících včelstev a rojů neznámého původu". Dále proč se užívá výraz "divoce žijící", když včelu nejde ochočit, všechny včely i ty co jsou údajně "chované" včelaři, jsou divoké, to byste ji, teda tu včelu museli napřed domestikovat. Doporučil bych používat výraz "volně žijící". Předem děkuji za vyčerpávající odpověď. Jiří


    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    jak si co představuje Státní veterinární správa nevím. Obávám se, že si pletete Státní veterinární správu ČR a Komoru veterinárních lékařů ČR. Zde jste na webu komory. Komora sdružuje veterinární lékaře, kteří vykonávají praktickou veterinární činnost, zjednodušeně "vyšetřují a léčí zvířata". SVS ČR je ústřední orgán státní správy, zjednodušeně "zařizuje, nařizuje a úřaduje". Jejich web je www.svscr.cz.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Monika Stiskalová
    2012-05-15 19:11:03
    127.0.0.1

    Dobrý den, moc vás prosím o radu. Naše fretečka (7 let) má již asi měsíc oteklou vulvu, i když je kastrovaná. Dnes jsme byli na vyšetření u nás na klinice. Výsledky krve byly prý v normálu, jen trošku zvýšené jaterní testy. Při ultrazvuku jí objevili blízko ledvin, říkali že nejspíš je to nadledvinka, skoro 1 cm velkou cystu. Moc si nevědí rady, budou konzultovat stav fretky s Brnem. Bavili jsme se o operaci, ale nechci jí v jejím pokročilém věku už trápit. Není možná jiná léčba? Prášky a tak? Taky prý operace jsou velmi rizikové a cysta je blízko i aorty. Můžu pomoci naší Zuzance i nějak já? Vitamíny nebo něco takového? Vypadá, že jí nic nebolí. Ale nebude jí to bolet? Mohli byste mi prosím napsat i jak to bude probíhat dál? Moc vám děkuji za informace.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    I kastrovaná fretka může mít některé zevní příznaky říje, protože jí zůstává stimulace hormony hypofýzy, které mohou stimulovat nadledvinky ke zbytnění a případně k produkci pohlavních hormonů. Operace k odstranění nadledvinek by mohla být riskantní nejen k jejich lokalitě, ale i k věku fretky a případnému nedostatku nadledvinkových hormonů. Určitým elegantním řešením se jeví aplikace hormonálního implantátu, který by mohl potlačit tvorbu hypofyzárního pohlavní hormony stimulujícího hormonu. Toto je výsostná endokrinologická činnost, takže dořešte se svým lékařem pečlivou diagnostiku a myslím, že tímto způsobem problém vyřešíte.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • jitka
    2011-08-01 20:13:34
    89.235.9.3
    Fretka je odstavena od matky krmená hovězím masem naškrabaným a tatra mlíko ředěný 1:1, pak rozmočenýma granulema pro fretky a teď 10 hodin uvařeným kuřecím a pořád řidší stolice zadeček nemá zarudlí a chutná ji a je spokojená vadí ta stolice.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    může se jednat i o infekční onemocnění projevující se průjmem, proto doporučuji navštívit veterinárního lékaře.
  • Palounková Věra
    2011-02-24 08:38:18
    94.199.40.135
    Může absolvent VŠV provádět vyšetření na trichiny divočáků pro spotřebu střelce?

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den.

    Ačkoliv dotaz je jednoduchý, odpověď jednoduchá není. Obávám se, že názor můj nemusí konvenovat každému. Zkusím vysvětlit: Vyšetřit vzorek může každý. Jiná věc je zda je takové vyšetření k něčemu relevantní. Zde je odpověď jasná: Není. Můj názor je, že vyšetření je diagnostický úkon a ten jako takový může provádět osoba odborně způsobilá - komorou licencovaný veterinární lékař. Takže odpověď zní: Ano. Jiné stanovisko asi dostanete od krajské veterinární správy. Ta Vás upozorní kdo může prohlédnout zvěřinu po zastřelení. Jiné je to u zvěřiny pro potřebu střelce a jiné pokud by se například myslivci dohodli, že divočáka zkonzumují společně v místní hospodě. K metodice prohlídky je dána i metodika vyšetření na trichinelózu a mám dojem, že v současnosti není přípustná tzv. kompresní metoda ( kterou by vyšetření nejspíš prováděl místní veterinář), ale musí být vzorek vyšetřen tzv. metodou trávicí (kterou provádí zpravidla laboratoře na jatkách). Takže odpověď na Vaši otázku se bude lišit podle účelu dotazu. Zní to cynicky, ale je rozdíl jestli chcete odpověď, abyste postupoval správně podle předpisů, anebo chcete odpověď abyste případně neonemocněl svalovčitstí.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky