Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 2 z 86 (záznamy 6 až 10 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Miloslava Langrová
    2018-06-18 10:38:41
    109.81.181.194

    Dobrý den. Chci se zeptat, zda již existuje lék na FIP u koček. Doslechla jsem se, že někdo používá VetIMMUNEPI (polyprenyl immunostimulant), ale ten je pouze na podporu imunity, není to lék na FIP. Předem děkuji za odpověď. Langrová


    Odpovídající: MVDr.,Mgr. Kateřina Návojová Horáčková

    Vážená paní Langrová,

    VetImmune PI je skutečně jen imunostimulant, nejedná se o léčbu FIP jako takovou. V současné době bohužel neexistuje lék, který by FIP zcela vyléčil. V USA proběhla v posledních dvou letech první studie zkoumající novou možnost léčby (jde o inhibitor 3C-like proteázy) se slibnými výsledky přímo u koček postižených vlhkou formou FIP, zatím je ale na optimismus příliš brzy, protože se jednalo jen o pilotní studii na malém počtu koček a potenciální lék zatím nebyl uveden do praxe ani tam.

    S pozdravem

    MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková

  • Irena
    2018-04-05 08:13:25
    213.192.60.91

    Dobrý den, mám prosbu. Máme doma perského kocourka - 3 roky. Kolem pusinky se mu začly dělat takové černé strupy, ale teď se u to dělá více. Má to kolem očí, nosánku a pořád si to drbe. Co s tím mohu dělat? Moc děkuji za odpověď. Ptáčková


    Odpovídající: MVDr.,Mgr. Kateřina Návojová Horáčková

    Dobrý den,
    s problémem je zapotřebí navštívit Vašeho veterinárního lékaře, který určí příčinu a dle toho i léčbu.

    S pozdravem

    MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková

  • Jana Lyckova
    2018-02-13 15:19:14
    217.196.220.161

    Dobrý den, kočka 8 let ani po týdenních návštěvách veteriny nežere, diagnostikován zapal plic, ale ten je už vyléčen antibiotiky. (Byla na rtg, sonu, infuzích, vyšetření krve - vše negativní) To vše minuly týden. Teď má už jen rýmu, chodí, ale 4 dny nežere. Jak mám do ní dostat aspoň nějaké jídlo? Zkoušela jsem ji dávat snad už vše. Děkuji


    Odpovídající: MVDr.,Mgr. Kateřina Návojová Horáčková

    Vážená paní Lycková,

    pokud jsem Váš text správně pochopila, kočka zatím ještě doléčená není (přítomnost "rýmy" pro mne není stav, kdy bych považovala kočku za vyléčenou) a k tomu již minimálně 4 dny nežere. Ptáte se na příjem krmiva - pokud kočka sama nechce žrát, lze jí krmivo "zchutnit" například ohřátím na cca 36°C, nabízet různé varianty (kapsičky, paštiky, granule, syrové maso - je to hodně o preferencích dané kočky), pokud ani toto nepomůže a kočka stále nechce přijímat krmivo, je pak nezbytný zásah veterinárního lékaře. Prakticky je v případech úplného nechutenství první volbou zavedení krmné sondy, v případech sníženého příjmu krmiva pak podání léků, které navozují zvýšení chuti k jídlu. V každém případě ale musí stav posoudit veterinární lékař, který také rozhodne, která varianta je pro danou kočku v danou chvíli optimální. Násilné dokrmování přes stříkačku přímo do tlamy kočky vhodné není, často může problém ještě zhoršit, protože kočka začne kontakt s majitelem odmítat a hrozí i riziko vdechnutí takto násilně podávaného krmiva.

    Pokud stav trvá již 4 dny, je nutné jej řešit ihned, dlouhé hladovění u koček je pro ně rizikové.

    S pozdravem

    MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková

  • Blanka Kolářová
    2016-09-20 17:59:10
    84.21.97.35
    Dobrý den, mám prosbu a dotaz. Léta krmíme naše perské kočičky krmivem Royal Canin Exigent Savour. Dokud bylo vyráběné výhradně ve Francii nebyl jediný problém. Již podruhé po několika letech se nám stalo, že po požití stejného krmiva, ale se šarží vyrobenou v Polsku jsme skončili s kočičkami se střevní infekcí na veterině. Kolik mě to stálo snad ani nebudu uvádět. Podala jsem podnět na zemědělskou a potravinářskou inspekci, kde už problém řeší, ale přislíbili mi pouze vyzkoušet složení krmiva. Prosím kam bych se měla obrátit s prosbou o rozbor krmiva. Zdálo se mi, že po otevření byl uvnitř jakýsi bílý povlak na balení. Je mi z toho docela smutno a ptám se jak dlouho necháme severními sousedy trávit sebe i zvířátka. Omlouvám se, jestli z ní můj dotaz rozčíleně, ale opravdu rozčílená jsem. Děkuji za odpověď a pomoc, zdraví Blanka Kolářová

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den paní Kolářová,

    Výroba krmiva v Polsku je poslední dobou velmi kontroverzní téma. Firma Royal Canin by měla garantovat kvalitu svého krmiva ať se již vyrábí v Polsku nebo ve Francii. Pokud se Vám nezdá kvalita krmiva a nebo se po jejím zkrmení objevily nějaké zdravotní potíže, je třeba krmivo reklamovat u svého dodavatele. Kvalitu krmiva může dále ovlivňovat uskladnění, které je špatně hlídané zejména u internetových e-shopů. 

    Pokud tedy nejste spokojená s kvalitou krmiva, je třeba tento problém řešit s dodavatelem a krajní možností je obrátit se na Českou obchodní inspekci.

    S pozdravem

    MVDr. Zlata Hošková

  • Taťána Fürstová
    2016-09-12 16:50:50
    85.70.76.82
    Dobrý den, naše kočka je březí a asi za měsíc bude rodit. Je možné ji vykastrovat a zároveň odebrat březí dělohu? a kolik by to asi stálo. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    Vámi popisovaný zákrok se někdy nazývá Poorova operace a jedná se o odstranění  březí dělohy včetně vaječníků a plodů. Zákrok lze provést v kterémkoli stadiu gravidity a z obecného pohledu je někdy vhodnější než čekat na porod, provádět eutanazii narozených koťat a následnou kastraci. Cena je vyšší než při kastraci, většinou na úrovni operace zánětu dělohy , závisí na standardu pracoviště a použité anestezii, většinou kolem  5 000 Kč.

    MVDr. Lubomír Hošek

 
Komora veterinárních lékařů České republiky