Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 208 z 461 (záznamy 1036 až 1040 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Kateřina
    2011-12-25 22:40:16
    127.0.0.1
    Dobrý den.Mám desetiměsíční maltézačku a začala mít problém s okem. Jakoby jí nějaká blanka překrývala část oka. Objevuje se jí to nepravidelně a vždycky si to packou jakoby drbe. Už se jí to občas objevuje i u druhého očička. Nevím jak moc je to vážné a zda je nutná návštěva přímo u odborníka nebo stačí na klasické veterině. Děkuji za vaši odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    může se jednat i o částečně překrytá tzv. "třetí" víčka, která mohou při některých onemocněních zakrývat část bulbu. Doporučuji proto co nejdříve navštívit Vašeho vet. lékaře.
  • Marika Novotná
    2011-12-25 07:48:51
    127.0.0.1
    Dobrý den, koupili jsme 6ti týdenní štěňátko jorka s asi 7mm fontanelou, je šance že se ještě zacelí? Do jaké velikosti je fontanela bezproblémová nebo by se dala akceptovat? Mockrát děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    7 mm je docela dost. Zda se zacelí, anebo ne, nedokážu předpovědět. Záleží na tom, jak se vyvíjí. Pokud hlava štěněte roste a při tom se fontanela zmenšuje, je šance. Pokud se s růstem lebky nezmenšuje, je pravděpodobné, že bude přetrvávat. Bezproblémová fontanela není. Obecně se dá říct, že čím větší, tím větší i pravděpodobnost následků. V každém případě byste však v rámci dobrých chovatelských mravů měla nechat štěně až dospěje, vykastrovat. Onemocnění je dědičné.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Michaela
    2011-12-20 21:45:50
    127.0.0.1
    Dobrý den, máme doma samičku (5 měsíců) a králíka (3 roky), každý má svou klec. V poslední době se nám stává, že když je pustíme ven spolu proběhnout, tak králík si samičky nevšímá a vše je v pořádku. Ale samička na králíka neustále nadrženě naskakuje a nedávno nám začala naskakovat i na ruce nebo nohy a kouše nám oblečení. Je to normální když toto dělá i samice? Jak jí toho zbavit, pomohla by kastrace? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    trochu jsem se musel nad Vaším dotazem, respektive konstatováním v něm, že "vše je v pořádku", zamyslet. Zda je "vše v pořádku", nevím. Skoro si myslím, že u Vašeho králíka asi ne. Ale chování samičky rozhodně není nenormální a nesignalizuje žádnou poruchu. U králic je provokovaná říje a přítomnost Vašeho králíka zcela fyziologicky popisované chování stimuluje. Kastrace by pravděpodobně pomohla. U králice téměř určitě, u králíka nejspíš také.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • ROMANA
    2011-12-20 19:44:13
    127.0.0.1
    Dobrý den, máme doma chameleóna a při svlékání mu stará kůže zůstala na helmě a v oblasti páteře kde se mu teď odlupuje až do živé tkáně. Co máme dělat? Jinak se mu daří velice dobře. Děkuji Romana

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    špatné, či příliš časté svlékání bývá u chameleónů jedním z nejčastějších příznaků nějakého onemocnění. Takže už to samo o sobě je důvod navštívit veterinárního lékaře. Špatné svlékání může být také způsobeno nevhodnými podmínkami v teráriu, např. nízkou vlhkostí vzduchu, a stává se dost často, že se kůže na helmě připálí od žárovky. Drobná poranění můžete ošetřit běžnými desinfekčními prostředky, ale větší, či hlubší ragády by měl určitě ošetřit veterinární lékař.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Michaela
    2011-12-18 20:19:25
    127.0.0.1
    Dobrý den, koupila jsem papouška žaka od člověka, který veřejně užívá titul MVDr. a chová papoušky žako a agapornise. Když jsem chtěla potvrzení, že je papoušek, kterého kupuji zdráv, sdělil, mi že je veterinář a že by poznal, kdyby byl papoušek nemocný. Papouška jsem koupila a po měsíci ode dne koupě papoušek zemřel. Pitva prokázala, že byl nakažen virem PBFDV. Doma jsem už jednoho papouška měla a hned jsem je nechala na sebe zvykat, bohužel se od nově koupeného papouška nakazil a zemřel o dva měsíce později. Zjistila jsem, že prodávající má opět inzerát na prodej papoušků. Chtěla bych, aby nedělal ostudu ostatním veterinářům a hlavně, aby někdo jiný neprožil to, co jsme zažili my při trápení s nemocnými papoušky. Koho mám oslovit, aby mu byla provedena kontrola prostředí v jakém chov provozuje a zda není šiřitelem smrtelného nakažení ptáků? Děkuji předem za odpověď.

    Odpovídající: Nepřidělen

    Kontrolu chovatelských zařízení je oprávněna provádět místně příslušná Krajská veterinární správa, odbor welfare a ochrany zvířat.

    Komora veterinárních lékařů nemá v tomto ohledu žádnou pravomoc a prošetřuje podezření na pochybení veterinárních lékařů pouze v souvislosti s jejich výkonem veterinární léčebné a preventivní činnosti, což není tento případ. Navíc ani není zřejmé, zda je onen veterinární lékař členem KVL.

    Tazatelce proto doporučuji obrátit se na místně příslušnou KVS, které může ohlásit svoje podezření na nevyhovující podmínky chovu a toto podezření pak KVS prošetří.

    Vzhledem k tomu, že papoušek uhynul krátce po nákupu, má tazatelka dále možnost řešit věc přímo s prodejcem prostřednictvím standardního reklamačního řízení.

    Do budoucna doporučuji kupovat ptáky pouze s písemným zdravotním osvědčením od veterinárního lékaře – člena KVL, neboť pouze členové KVL jsou oprávněni vykonávat veterinární léčebnou a preventivní činnost. Velmi doporučitelná je i písemná kupní smlouva s prodejcem. Ihned po nákupu je vhodné obrátit se na svého praktického veterinárního lékaře, který zkontroluje dodanou dokumentaci i ptáky, a eventuálně může doporučit některá vyšetření doplnit nebo zopakovat.

    MVDr. Veronika Grymová
 
Komora veterinárních lékařů České republiky