Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 224 z 461 (záznamy 1116 až 1120 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Petr Vaněk
    2011-09-21 10:21:23
    178.20.139.179
    Dobrý den, chtěl bych Vás touto cestou poprosit o konzultaci jistého případu, neboť v současné době si nevím rady. Tři dny po normálním otelení mi lehla kráva plemene jersey. Podle mého veterináře nešlo o klasické zlehnutí, ale o co šlo mi neřekl. Kravička dostala 3 kapačky a pak něco na posílení srdce a preventivně nějaké antibiotika. Pak jsem do ní dostával nějaké speciální nálevy na podporu trávení. Po kapačkách jsem se snažil krávičku postavit za pomoci motýlového zvedáku, ovšem bez úspěchu. Vzdal jsem to s tím, že když bude chtít, tak vstane sama. Zdravotní stav kravičky se zlepšil začala normálně žrát seno a pomalu jsme i oddojovali mléko pro telátko. Denně jsme ji po 2 hodinách převalovali a pak mazali nohy pro prokrvení. Po několika dnech ležení ovšem došlo k tomu, že jedna zadní noha krávě ztuhla a otekla. Mazali jsme ji speciálním mastí s kafrem. Všimli jme si, že i po vemeni jsou něco jako modřiny a tak jsme se snažili i vemeno mazat olejem. Pak však došlo k něčemu nečekanému a to k tomu, že kravičce se začaly odlupovat místa s modřinami a pak popraskala zadní noha. Práskance byly tak hluboké, že je to až nemožné. Z ran se jí řinul bílý hnis a tak jsme si sehnali od nějakého chovatele dezinfekci betadin a mast ichtivet 20 %. Denně jsme jí nohu 2 x převazovali, mazali a dezinfikovali. Pak došlo k tomu, že se velká část ztvrdlé tkáně(kůže) oddělila od končetiny. Pokračovali jsme dál. Dnes už tomu bude měsíc, co kráva leží. Rána sice ještě někde zahnisává a to hlavně pod ztvrdlou kůží, co se chce oddělit, ale jinak to vypadá pěkně růžově. Co mě však znepokojuje je bulka z vnitřní strany nohy, která mi připadá jako shluk svalstva a pak dírka do nohy o průměru cca 1 cm. Připadá mi to, jako utržený malý svazek svalu, ale nevím. Chtěl bych Vás poprosit o radu, zda jste se někdy s takovým případem setkali, jak jste postupovali při léčbě a zda léčba Ichtivetem a betadinem je dostatečná. Nevím co se stalo, ale nerad bych o ni přišel neboť má teprve 5 let a nějak mé rodině přirostla k srdci. Věřím, že mi dobře poradíte. Předem moc děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Vaněk Petr

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Postižení tohoto typu je bohužel prognosticky nepříznivé. Pro ošetření jednotlivých povrchových nebo hlubších ran či proleženin na končetinách lze použít celou řadu prostředků včetně zmíněných. Nicméně jestli použít mast typu Ichtyvetu, lokální či celkovou antibiotickou léčbu, či jen opakovanou dezinfekci nelze posoudit bez klinického vyšetření těchto lezí.

    Pokud kráva nemůže či nechce sama vstávat dobu delší než několik dní - ať již je vlastní příčina "ulehnutí" jakákoliv - naděje na návrat do původního stavu bývá minimální.

    MVDr. K. Daniel
  • Pavla G.
    2011-09-21 08:32:05
    91.195.106.31
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jednu věc ohledně očkování psů. Na trhu jsou očkovací látky s různou dobou zaručující imunitu proti vzteklině. Je nějaké speciální pravidlo podle kterého se látky s delší dobou imunity, tedy nad 1 rok, očkují? Bylo mi řečeno, že pokud se látka s dobou imunity např. 3 roky naočkuje spolu s dalšími vakcínami (psinka, parvoviróza, leptospiróza, apod...) ztrácí tím platnost na 3 roky a musí se po roce přeočkovat. Což by znamenalo, že by se musela vzteklina očkovat zvlášť než ostatní nemoce, aby měla platnost ty 3 roky. Je to skutečně tak? Předem děkuji za odpověď. Pavl Gašpárková, Praha

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    ačkoliv se nyní v odborných kruzích o očkování zase velmi diskutuje, v zásadě platí, že způsob, četnost a ostatní náležitosti použití té které vakcíny stanovuje výrobce vakcíny a toto stanovení po schválení registračním úřadem ( lékovou agenturou v dané zemi) je jediným právně daným dokumentem. Veterinární lékař může použít vakcínu i jinak, ba dokonce v rozporu s takovým doporučením, musí si to však obhájit a přebírá tím za výrobce do značné míry odpovědnost za případné nežádoucí účinky vakcíny, nebo jiné problémy v důsledku použití vakcíny tzv. off label. V současné době nevím o kombinovaných vakcínách, které by dle návodu umožňovaly jednoduše používat ve tříletých intervalech. A i u vzteklinových vakcín není doporučení použít vakcínu jen jednou za tři roky, nebo v jiných intervalech, úplně jednoznačné, respektive jsou dány určité podmínky takového použití. Pokud výrobce v tzv. SPC neuvádí přímo, že je možné vakcínu použít v kombinaci, anebo samostatně, je správné očkovat pro delší interval vakcínou zvlášť.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Roman Tomeček
    2011-09-20 13:27:15
    80.251.247.138
    Dobrý den, mám doma 7. měsíčního chameleona jemenského a už mi 14dní nic nežere. Nemá prostě zájem o jakoukoli potravu. Můžete mi prosím Vás poradit? Předem děkuji za odpověď!!

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    mohu pouze poradit návštěvu veterinárního lékaře, který se rutinně zabývá problematikou těchto zvířat. Ten po klinickém a jiném vyšetření, zhodnocení způsobu odchovu a skladby potravy může stanovit diagnózu a pomoci vám.
  • Monika
    2011-09-19 15:27:43
    93.153.126.206
    Dobrý den, je možné podat psovi krátkodobě (na přečkání noci) při akutním průjmu humánní preparát Reasec (diphenoxylat 2,5mg + atropinsulfát 0,025mg) a pokud ano, v jaké dávce na 45kg? Četla jsem o podání loperamidu (Imodium), jenže mám Bílého švýcarského ovčáka a nemám gen. test MDR 1, tak u toho mám strach mu ho podat. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    možné je bohužel ledacos, ale podávání Reasecu psovi rozhodně nedoporučuji. Setkal jsem se po podání i s fatálními následky. Mimochodem, Reasec není volně dostupný preparát a i pro humánní podání je vázán na lékařský předpis. V tomto smyslu je jeho případné použití u psa nejen nebezpečné, ale i nezákonné.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Zuzana
    2011-09-18 16:17:03
    89.235.19.212
    Dobrý den, mám 7 valacha. V 5-ti letech diagnostikován špánek na PZ. MVDr. Žertem s tímto problémem jsem si ho pořídila a můj veterinář doporučil kování (vnější ramena zadních podkov o 5mm vyšší) čímž má v kloubu vzniknout prostor, tak aby se mohl kloub volně pohybovat. Ke zlepšení skutečně došlo už po prvním okování, ale poslední dobou se setkávám s názory, že by mu bylo líp na boso. Chtěla bych se teda zeptat co mám dělat? Po roce kování už přece muselo dojít k určité deformaci celé končetiny a nevím jestli je rozumné s tím teď přestat? Předem děkuji za Váš názor. Zuzana Bazíková

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Korektivní podkování je běžným řešením zmíněného ortopedického problému. Konformace končetiny se samozřejmě v průběhu času vyvíjí a mění, i když u dospělého koně již pomaleji a některé změny jsou zcela nevratné. Na otázku, jestli by koni "nebylo po čase lépe naboso", samozřejmě neexistuje jednoznačná odpověď. Podrobné klinické vyšetření kloubu a končetiny může napovědět, jestli má nyní smysl takovou možnost "vyzkoušet". Nicméně odpovědí samotnou je stav a funkčnost končetiny po pár dnech bez ortopedické podkovy.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky