Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 228 z 461 (záznamy 1136 až 1140 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Anna
    2011-08-29 17:12:32
    78.156.41.68
    Dobrý den, připravuji článek o ne zrovna probíraném tématu - závadnosti hraček pro psy. Chtěla jsem se proto zeptat, jestli se Veterinární komora nějakým způsobem problematikou hraček pro psy a jejich případnou závadností (např. obsahem ftalátů) zabývá? Mnoho informací jsem opravdu nenašla. Mohli byste mi případně poradit, kam konkrétně se obrátit? S díky a pozdravem Anna

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den Anno,

    Váš dotaz určitě není určen do této poradny. Přečtete-li si zadání, jistě to uznáte. Ale nechci Vás tak stroze odbýt. Téma „závadnosti hraček pro zvířata“ není opravdu frekventované a mně je Vás docela líto, když o něm máte psát. KVL ČR se hračkami pro psy obecně nezabývá, tak jako se ČLK nezabývá obecně hračkami pro děti. Předmětem zájmu veterinárního lékaře jsou v případě škodlivosti pro toho konkrétního pacienta. Je zcela na zodpovědnosti majitele, jaké hračky poskytne svému zvířeti. Zodpovědný majitel věc minimálně konzultuje s veterinárním lékařem. Rád bych věřil, že to tak zůstane a nevznikne na základě Vašeho článku nějaký úřad, který by za naše daně rozhodoval o tom, které hračky se prodávat mohou a které ne. O konkrétních věcech, například ftalátech, které se používají jako změkčovadla plastových hraček se můžeme bavit. Není to však na krátkou klipovitou odpověď.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • olga dekojová
    2011-08-28 01:44:57
    212.80.67.214
    Mám dvě kočky Radgollka se narodila 7.3.2010 a Exotka 1.5.2010 jsou zdravé a vykastrované. Bohužel línají tak strašně, že poslední 2 měsíce jsou na zahrádce (prostor 15x6m). Každý den s nimi jsem cca 2 až 3 hodiny a hraji si s nimi, prostě jim dělám ráda společnost. Vyčesávám je tak 2 až 3x týdně, bohužel stále hrozně línají. Línají od ledna 2011. Kupuji krmení na doporučení, už třetí druh. Nevím si s tím rady. Koncem záři půjdou zase do domečku, vyčlenila jsem jim jednu místnost a ta bude prostě pro kočky a mou "maličkost". Co mi doporučujete. Zatím každý veterinář řekl, že je to normální. Možná, že jsem jen netrpělivá a vše přestane, ale nějak tomu přestávám věřit. Děkuji předem za odpověď. Olga

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    za patologické línaní se obecně považuje stav, kdy po vyčesání zůstávají na těle ohraničená alopetická (lysá) místa. Pokud tomu tak není, doporučuji vyzkoušet po poradě s oborníky jiné podpůrné prostředky nebo změnu krmení, provést dermatologické vyšetření apod.
  • Vlada
    2011-08-27 19:00:21
    90.179.109.198

    Dobrý den jdu na vás s prosbou chci se zeptat jak chodím venčit chodit chovatelka kolii a ptala se jestli očkuji proti herpesu nikdy sem to neslyšel a tak se chci zeptat co to je že ona ty kolie musí očkovat proti herpesu že už ji 2 vrhy štěňat přišli pryč na herpes tak očkuje můžete mě poradit je to nakažlivé nebo není herpes bojím se aby to moje fenky nechytnuli poradíte mě jak postupovat. A nebo mam očkovat proti herpesu. Popřípadě poradit co a jak aby bylo vše v pořádku. a taky neměl problémy potom a nebo to není nakažlivé pro moje fenky když kolikrát venčíme i ty kolie s náma Děkuji Hocký


    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Původcem onemocnění je Herpesvirus canis. Psi se mohou nakazit mezi sebou běžným stykem, ale u dospělých psů herpesvirus nevyvolává běžně žádné klinické příznaky. Ojediněle snad nějaký mírný zánět, vždy je však možné, že se na něm minimálně spolupodílí nějaké jiné infekční agens. Heroesviróza u psů je problém zejména chovatelský a jsou ji připisovány porody mrtvých štěňat, případně nízká životaschopnost narozených štěňat a častý úhyn po narození. Herpesviru je také připisována neschopnost zabřeznutí fen, případně potraty již zabřezlých. Prakticky je herpesviróza problém chovatelských stanic. Pokud zrovna nezvažujete připuštění Vašich fen, herpesvirózu nijak neřešte a problémem se netrapte. Zvažujete-li připuštění, navštivte Vašeho veterinárního lékaře a domluvte se na vyšetření a případně opatřeních, včetně možného očkování.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Štefková Andrea
    2011-08-27 11:22:44
    81.91.221.70
    Dobrý den, prosím vás tímto o radu. U 7 letého labradora mi diagnostikovali cukrovku a také řekli, že náklady na léčbu inzulínem budou 155 Kč na den, to je 4 800 Kč za měsíc plus další věci, papírky na moč apod. Je opravdu toto možné?? Pejska mooc milujem, zatím je sice unaven, hodně pije a močí, ale rozloučit s ním by bylo velice přetěžké. Máme malé dítko, hypotéku. Ze startu léčení peníze máme, ale co za půl roku? Prosím napište jestli je to opravdu takto drahé a zda neexistuje na to jiný lék. Pejskovi byli udělané testy z krve a moči. Má 35 kg, obezní v žádném případě není a nikdy nebyl, jeho matka-fenka, tímto údajně trpěla, ale to mi řekli jak jsme měli pejska asi už rok. I kdyby ho měla jen 1 den tak by jsme ho nedali. Máme ho mooc rádi a je to náš nejlepší kamarád na světě, naše srdíčko. Na závěr chci uvést, že glukóza v moči je 13,54mmol/l. Jsem z Ostravy a to mi řekli ve Vítkovicích na obvodu. Už tam nejdu nikdy. Děkuji vám předem srdečně. Každá rada je mi drahá.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    léčba diabetu u velkých plemen psů je nákladná a to hlavně z důvodu existence pouze jediného preparátu -" psího" inzulínu na našem trhu. Bohužel se v současné době nedoporučuje používat inzulín určený pro člověka. Co se týká konkrétní ceny za léčbu ( ta je v naší republice smluvní) zkuste navštívit jiné veterinární pracoviště.
  • Hana Krtičková
    2011-08-26 19:03:02
    109.80.182.186
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možná efektivní léčba bolesti u křečka zlatého. Jsem chovatelka těchto křečků a vždy, když byl nějaký problém (většinou onkolog. onem.) mi bylo řečeno, že mi můžou být dána analgetika, ale účinek pravděpodobně nebude..Vždy jsem dostala nějakou tekutinu v inj. stříkačce a měla podat "párkrát za den kapku". Je samozřejmě jasné, že při takovém dávkování "od oka" je tlumení bolesti velmi problematické a zřejmě jen pro uklidnění majitele. Opravdu doposud u těchto malých zvířat nebylo zjištěno účinné analgetikum s jasně daným dávkováním v závislosti na váze či věku? Pokud ano, byla bych moc vděčná za informace či popř. tip na odbornou literaturu. Nic jsem bohužel nenašla.. Moc děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    příliš nerozumím termínu "efektivní léčba bolesti". Co tím máte na mysli? Bolest, jako pocit je velmi subjektivní. Subjektivně je vnímán v medicíně humánní a ještě mnohem více - pravděpodobně - i v medicíně veterinární. Zpravidla se vychází z poznatků humánní medicíny, kde pacient může lékaři nějak svoji bolest popsat. Odvozuje se, že pro analogické diagnózy bude analogická bolestivost. To však neplatí vždy. Je samozřejmě možné zkoumat projevy bolestivosti i exaktněji. To je také součástí diagnostické práce veterinárního lékaře a snaha je i zjistit případnou bolestivost v laboratorních podmínkách. Např. pro stanovení účinnosti léčiv. Medikamentózně lze tlumit bolestivost dnes velmi účinně. I u hlodavců. Bohužel průvodním jevem bývá i značné tlumení jiných funkcí organismu. O specializovaném prostředku, registrovaném pro křečky, opravdu nevím.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky