Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 244 z 461 (záznamy 1216 až 1220 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Marie Polanská
    2011-06-05 21:17:49
    90.178.131.127
    Dobrý večer, mám boloňského psíka a je mu rok a 9 měsíců. Nikdy s ním nebyly problémy ohledně toho kdy chtěl ven. Poslední týden nám někdy neříká, že chce ven a označkuje například postel. Má problémy s játrama. Není to způsobeno tím? A také pořád utočí na psy. Mě je potom trapné jak se chová. Děkuji Polanská

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    může se jednat i o psychický problém, problém pohlavního dospívání nebo je tato změna v chování způsobena vnitřním onemocněním, které vzpomínáte v dotazu. Doporučuji opět navštívit vašeho ošetřujícího veterináře a poradit o tomto problému.
  • Valinková
    2011-05-30 16:53:44
    78.102.161.35
    Dobrý den, cca před dvěma měsíci nám začal náš desetiměsíční kastrovaný králíček sípat - najednou, z ničeho nic, bylo to slyšet přes dva pokoje, ale dělal to jen občas. Šli jsme na veterinu, kde mu diagnostikovali zánět horních cest dýchacích, dostal injekčně ATB a kapky do očí (nevím, raději nebudu psát název, aby se to nebralo jako reklama... účinná látka tuším gentamicini sulfas) na proplach nosíku skrz očíčka 3x denně. Druhý den další injekce a ATB v tabletách. Brali jsme je týden, poté kontrola - lepší se to, ale ATB další týden, kapky stačí jen čtyři dny. Za další týden kontrola, zánět už je mnohem lepší, ale pořád tam něco slyší, ať dobereme ATB (cca tři dny) a dál už nic. Dnes je to přesně týden, kdy jsme ATB dobrali s tím, že už před třemi dny se to králíčkovi znovu vrátilo a po dnech slyším, jak se mu to zhoršuje. Chtěla jsem se zeptat, je možné, že jsme to minule nedoléčili, nebo by to mohlo začít nanovo? Ušáčkovi je jinak v pořádku, baští, pije i bobkuje a běhá normálně, jen to sípání... mnohdy mě to v noci probudí. Nekýchá, cca dvakrát denně nanejvýš, výtok z nosíku minimální, čirý, nevím ale, jestli to je normální, u očiček mívá "ospalky", ale viditelný výtok také chybí. Ten sípot je slyšet jen někdy, většinou po větší námaze, při strachu, při jídle apod., někdy i při obyčejném ležení... Nevíte, co by to mohlo být? Vím, bez prohlídky se to těžko určuje, ale kdyby jste mi alespoň nastínil, co by mu mohlo být... Děkuji, s pozdravem Adéla Valinková

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Uvažujete správně: Bez prohlídky a dalších potřebných vyšetření se nedá žádná diagnóza potvrdit. Zánět dýchacích cest již byl diagnostikován, nyní by bylo zapotřebí pokusit se nalézt příčinu zánětu. Klinicky, případně i laboratorně je dobré vyloučit virová onemocnění, z popisovaných příznaků bych se zaměřil na bakteriální vyšetření. Nejčastější infekční příčinou onemocnění dýchacího aparátu je dnes u králíků pasteurelóza. Pro odběr vzorku na bakteriologické vyšetření je dobré vědět, že spolu s původcem ( Pasterella multocida) bývá při dlouhodobém zánětu přítomno i velké množství jiných baktérií ( Staphylococcus sp., Streptococcuss sp,.), které rutinní laboratorní vyšetření zachytí mnohem snáz. Ideální místo odběru je slzný kanálek. Na podrobnostech se dohodněte se svým veterinárním lékařem.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Linda Krejbernová
    2011-05-29 10:24:52
    109.235.2.225
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s hluchotou u bílých koček, zda je pravda, že jsou hluché, zda je to vrozené či geneticky dané. Jak se zjistí, že je kočka hluchá, co potřebujeme za zařízení a zda jsou v ČR nějaké kliniky kde to dělají. Děkuju.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    ano hluchota u bílých koček má genetický základ. Vybavení pro měření akustických potenciálů má klinika Jaggy v Brně a Praze.
  • Andrea Pokorná
    2011-05-28 23:26:55
    84.21.97.35
    Dobrý den, bohužel jste měl, pane doktore, pravdu. Naše kočička zemřela. Teď jsem se chtěla zeptat, za jak dlouho je bezpečné si pořídit nové koťátko? Četla jsem,že koronaviry přetrvávají v prostředí až dva měsíce. Od předchozích majitelů naší kočičky máme slíbeného kocourka, ale bojíme se a chceme ho přivést do zdravého prostředí. Je rozumné si pořizovat ke kocourkovi dalšího kocourka? Navíc se bojím představy, že náš kocourek může být nositelem koronaviru. Prosím poraďte mi. Moc Vás zdravím a děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    koronaviry dokáží opravdu přežívat v prostředí až 2 měsíce, ale s FIP je to mnohem složitější. FIP je sice způsobeno koronavirem (většina současných vědeckých prací toto bere jako fakt), nejedná se však o klasické sdělné onemocnění. Koronaviry se u koček, zejména ve střevech, nacházejí běžně a zpravidla ani nevyvolávají žádné onemocnění, anebo vyvolávají nepříliš závažný průjem. Z toto se dá vyvodit, že FIP nevzniká pouze na základě infekce kočičím koronavirem. Zřejmě se jedná o koronavirus nějak ovlivněný, pravděpodobně zmutovaný a takový se z těla nakaženého zvířete ani nevylučuje. K nakažení dochází přenosem přes placentu. Kotě se s ním narodí. Standardní metody dosud nedokáží sérologicky odlišit protilátky, které si organizmus vytváří proti koronaviru. V tom je velká nedostatečnost vakcinace proti kočičí koronaviróze a v možnostech exaktní diagnostiky. Asi ani tentokrát Vás nepotěším. Jakákoliv opatření, které uděláte (desinfekce, posečkání několik měsíců, atp.), Vám nezaručí, že kocourek neonemocní. Na druhou stranu, i kdyby byl kocourek nositelem koronaviru (to se zjistit dá), neznamená to, že je druhému kocourkovi z hlediska přenosu FIP nebezpečný.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • A Blažek
    2011-05-27 11:44:44
    88.102.254.211
    Dobrý den. Prosím o vysvětlení následujícího problému. Naše, přibližně roční kočka, je po kastraci. Byly jí odstraněny vaječníky. Před tímto zákrokem byla velmi přítulná a držela se domu. Po zákroku se však domu drží jen z důvodů krmení, jinak je v nedohlednu. Od zákroku uplynuly tři měsíce. Dá se předpokládat, že se její povaha vrátí do dřívějšího stavu? Mnohokráte děkuji za odpověď. A Blažek.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vycházím z toho, že kočka je normálně vykastrovaná, a že už nemrouská. Důvodem k toulkám by pak mohla být její dospělost a povaha tuláka. Zdaleka neplatí u kastrovaných koček to, co u kocourů, kteří se po kastraci většinou přestanou toulat a drží se více doma. U kočky prakticky nedochází po kastraci ke změně chování, takže předpokládám, že jak se ochladí, začne se opět zdržovat více doma.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky