Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 247 z 461 (záznamy 1231 až 1235 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Eva
    2011-05-08 23:19:40
    89.100.210.16
    Dobrý večer. Několik let žiju v Irsku a pořídila jsem si králíka. Plánujeme návrat do ČR a tak mě zajímá , co vše potřebuju na převoz? Je nutný i pas? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,doporučuji podívat se na www.svs.cr.cz, kde najdete podrobné informace o převozu zvířat. Pas pro králíka nepotřebujete.
  • Darina
    2011-05-05 05:32:17
    222.153.42.141
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na moje morčátko. Je to mladě, sameček zhruba 2 měsíce starý. Včera jsem si všimla, že na konci močení, mu vytéká hustá bílá tekutina, vypadalo to nejdřív jak vajíčko, pak se to ale proměnilo v hustou hmotu a v té moči rozpustilo a zbyla z toho bíle zabarvená moč. Je to normální o co se asi tam může jednat? Morčátko jsem si koupila na Novém Zélandu, kde i žiji a bohužel v takové části, kde je pro mě velice těžké dostat se k veterináři, abych se poradila a nechala morčátko prohlédnout. Jinak to vypadá, že je to velice vitální, šťastný chlapík. Další věc, co mě zajímá, našla jsem seznam toho, co všechno by měl jíst, aby měl dostatek vitaminu C, ale jemu z toho nic nechutná. Nejí skoro vůbec ovoce, jedině co trochu ohlodá je jablko. Ze zeleniny tak mrkev, nebo okurku, ale to jen trochu. Jinak nic. Dávám mu granule pro hlodavce, ty teda jí. Po čem se ale může utlouct je tráva a to jakákoliv. Ráda bych věděla, jestli je vitamin C v tomto obsažený dostačující. Napadlo mě, že bych mu objednala kapky s vitamínem C a dala do pití. Je to pro morče vhodné? Děkuji předem velice za zodpovězení mých dotazů. Darina

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    moč je u morčat, tak jako u ostatních hlodavců zásaditá. Bývá čirá, ale může být i přirozeně zakalená do bíla až žluta. Zásadité pH a vysoký obsah krystalů, především vápenatých solí je na rozdíl od psů a koček normální. S vitamínem C může být u morčete problém. Morčata, stejně jako primáti si nesyntetizují vitamín C a veškerou potřebu musí dostat z krmiva. Hypovitaminóza C se projevuje pohybovými potížemi, oteklými klouby, nechutenstvím a později i krváceninami na sliznicích. Specializovaná krmení pro morčata obsahují zpravidla vit. C dost. Je možné ho přidávat i do vody, cca 300 mg /l, anebo lze podat i normální celaskon přímo do tlamičky, cca 5 g na 10 dg hmotnosti morčete. Ke krmení zkuste např. hlávkový salát. Ještě jsem neviděl morče, kterému by nechutnal. A také musí hlodat. Nepokládám za vhodné nechávat hlodání jen na nějakých vitaminózních tyčinkách, anebo na tvrdém pečivu. Morče tím dostává mnohem víc koncetrovaného krmiva než potřebuje a velmi rychle ztuční. Obezita je možná největším problémem morčat chovaných jako mazlíčci v zajetí.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Neubauerová
    2011-05-02 23:08:42
    213.220.215.22
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co dělat když jsem našla želvu s háčkem v puse (zřejmě místo ryby nějaký rybář vylovil želvu a nechal ji tam). Nevím jestli ji odnést k veterináři nebo do nějakého útulku nebo zoo. Také co s ní dále bude. Želvu doma mít nemohu a na místo kde jsem ji nalezla, ji vracet také nechci. Bude si veterinář něco účtovat nebo jako nález zraněného divokého zvířete nebudu nic platit? Je nějaký předpis o podobné situaci jak se zachovat a jednat? Děkuji Neubauerová

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,
    doporučuji zanést želvu k veterinárnímu lékaři k odbornému ošetření, ten vám také může poradit s umístěním zvířete do útulku. Ceny za veterinární úkony jsou u nás zcela smluvní.....
  • Lenka
    2011-05-02 23:03:11
    82.202.78.68
    Dobrý den pane doktore,prosím o radu. Mám čtyřletého pejska (kříženec arg. doga a rotva.) už přes půl roku má na čumáku červený veliký flek jakoby nějaká vyrážka (ne pupínky spíše slitý flek), za čas se mu to sloupne jako uschne strup, ale pod tím to má zase červené, pořád se to opakuje, chodíme na veterinu pořád nám dávali nějaké mastičky či kožní krémy, ale nic nepomáhá. Teď nám bylo řečeno, že nevědí co by to mohlo být a navrhli nám že pejska uspí vemou vzorek z čumáku a pak se uvidí. Moc se my nechce ho nechávat uspat - bojím se toho, všude se píše o tom, nechávat pejska uspat v nejnut. případě, co si o tom všem myslíte. Předem děkuji za odpověď - Vaňková Lenka.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Skutečný obraz problému se z Vašeho popisu udělat nedá a nejde jen o laickost popisu. Vyšetření pacienta prostě nejde ničím nahradit a tak zas jen obecněji: Pokud je jakákoliv léze na kůži (Vy píšete na čumáku) v dosahu jazyka, lokální léčiva (mastičky, vodičky, atp.) jsou velmi málo použitelné. „Vzorek z čumáku“ je také moc široký pojem. Je-li problém na kůži, mohlo by se jednat o seškrab, avšak vzhledem k avizovanému uspání, spíš o biopsii kůže. To je specializované vyšetření a velmi záleží kromě zpracování vzorku na laboratoři, respektive, dermatohistopatologovi, který vzorek posuzuje. Čumák, zejména nosní houba je velmi citlivé místo a často opravdu nelze vzorek odebrat v lokální anestezii. Nevím kde se všude píše o uspávání pejsků, jisté však je, že se dnes se dá už velmi eliminovat nebezpečí při uspávání psů. Stejně jako u člověka. Máte-li obavu, nebojte se na to téma promluvit s veterinárním lékařem na pracovišti kam chodíte. Zeptejte se na podrobnosti a nebojte se opakovaně ptát na věci které Vám nejsou zcela jasné.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Laura
    2011-05-02 18:37:06
    77.95.40.64
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda vadí když dávám skoro dvouleté fence jorkšíra granule royal canin junior? Ráno nechce jíst ty pro dospělé adult a tak ji dávám ráno ty junior pro jorkšíry a večer ji dávám royal canin pro jorkšíry pro dospělé... liší se od sebe hodně ve složení tyto granule? Mohlo by ji to způsobit nějaké zažívací potíže? Děkuji za odpověď.. L.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    granule pro štěňata mají jiné složení, více chutnají. Doporučuji však pouze ochucení granulí, které podáváte správně pro její věk.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky