Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 260 z 461 (záznamy 1296 až 1300 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • ivík
    2011-03-21 20:27:49
    90.176.202.181
    Dobrý den, máme 9 týdenní fenku šarpeje. Včera jsme byli na očkování a pan doktor nám řekl, že má vchlípení víček a je nutná operace. Z očiček jí teče, prý to ale není zatím nutné řešit, operuje se to prý až když přestane růst hlava. Chtěla jsem se ale ujistit, zda je to opravdu tak, abychom něco nezanedbali a oči se jí nenávratně nepoškodili. Zdá se mi divné tak dlouho čekat. Prosím Vás také o informativní cenu (samozřejmě přibližnou) tohoto zákroku. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    vchlípení víček, tzv. entropium je geneticky podmíněné onemocnění, u šarpejů velmi časté. Informace o tom, že operovat je lépe až když přestane růst hlava je naprosto správná. Růst hlavy vyvolává korekce, nebo naopak entropium zvětšuje. Pokud by vyvolával korekce mohlo by se stát, že operace přispěje k opačnému stavu, tzv. ektropiu - vychlípení víčka, anebo se ukáže operativní zásah nedostatečný a bude se muset opakovat. To jsou však teoretické vývody. V praxi vždy musí rozhodnout veterinární lékař na základě celkového posouzení stavu a vyhodnocení klinických příznaků. Doporučuji vám: Nepřijímejte rady od nikoho, kdo pacienta nevyšetřoval. Na cenu zákroku se musíte zeptat na pracovišti, které bude operaci provádět. Ceny jsou smluvní a mohou se lišit i řádově. Závisí na způsobu anestezie, použité metody, materiálu, atp.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Štafová
    2011-03-20 20:37:07
    77.48.155.221
    Dobrý den, naše kočka se přestala čistit, takže má mastnou srst a lupy. Když ji okoupeme tak vypadá za chvilku stejně. Co jí může být, že se nečistí? Děkuji moc za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    ztráta péče o sebe může u kočky signalizovat problém a to jak fyzický, tak i psychický. Proto doporučuji navštívit vet.lékaře a podrobit kočku podrobnému klinickému, popřípadě jinému potřebnému vyšetření.
  • Blanka
    2011-03-20 18:50:30
    84.21.97.35
    Dobrý den, máme doma dvouletou perskou kočičku a nevíme, jak ji máme vykrmit. Váží 2.3kg, oproti našemu kocourkovi, který má přes pět kilo je to rozdíl. Ostatní koťátka z jejího vrhu jsou také malá, ale mají alespoň ke třem kilům. Krmíme superprémiovým krmivem, dáváme pouze kvalitní výrobky. Nedávno jsme jí koupili pastu pro anorektické kočky, trošku se jí chuť spravila, ale pořád to není ono. Chová se normálně, jí málo, ale často. Prosím poraďte mi, co udělat pro to, aby zesílela a přibrala. V naší rodině je to jediný člen, který má tento problém :) Mockrát Vám děkuji a přeji hezkou neděli Blanka Kolářová

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    v prvé řadě by bylo potřeba vyloučit nějaké onemocnění. V úvahu jich připadá celá řada. Od onemocnění zubů, přes parazitární onemocnění až po nějaké onemocnění parenchymatózních orgánů. To za předpokladu, že je vaše kočička opravdu vyhublá. Z prostého konstatování hmotnosti se tak rozhodnout nedá. Z dotazu ani není jasně patrné, zda kočička nepřijímá potravu, anebo zda nepřibírá na váze. Jaká je kvalita stolice a spousta dalších doplňujících dotazů by bylo potřeba zodpovědět. Doporučuji vám obrátit se na veterinárního lékaře, nejlépe na pracovišti, které se hlouběji zabývá interními nemocemi koček, který vyloučí, či potvrdí důvody proč je stav vaší kočičky takový jak popisujete. Vlastní řešení problému pak může následovat.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Kovářová
    2011-03-20 17:16:24
    77.48.155.221
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak a čím se dá nejlépe léčit ušní svrab u koček a čím vydesinfikovat byt, aby se nemohl vrátit? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    doporučuji přípravek s obsahem selamectinu, který dostanete u vašeho veterinárního lékaře. Byt doporučuji opakovaně vysát hlavně tam, kde se postižené zvíře zdržuje nejčastěji. Pelíšek je nutno vyvařit.
  • Monika
    2011-03-19 23:28:39
    81.25.21.1
    Dobrý den. Vlastním 13 letého hřebce ČMB. V posledních 2 měsících se léčil se zánětem spěnkového kloubu. Už je v pořádku, chodí pouze v kroku v lehkém tahu (brička), ale v posledních 2 týdnech má problémy s průchodností střev. Odčerven byl 7.1.2011, každý den chodí min. 7 hodin, ve stáji je na vazáku, ne v boxe, ale přesto jeho trus divně zapáchá, jakoby byl starý, a kůň má problém vykonat potřebu. Chtěla bych se zeptat, jak lze tento problém řešit? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Monika

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Existuje vzdálená možnost souvislosti zažívacích problémů s déle trvající medikamentózní léčbou zánětu spěnkového kloubu.

    Příčin příznaků zácpy či změny konzistence výkalů může nicméně být celá řada. Od druhu krmiva a způsobu krmení, přes pitný režim, možné problémy s chrupem, parazity, jaterní onemocnění či morfologické změny. Jediným doporučením je pečlivé klinické vyšetření praktickým veterinárním lékařem s kompletní anamnézou. Pro případné upřesnění lze předpokládat i doporučení doplňkového laboratorního vyšetření.

    MVDr. K. Daniel

 
Komora veterinárních lékařů České republiky