Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 266 z 461 (záznamy 1326 až 1330 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Jarmila Kysilková
    2011-02-14 20:35:23
    90.178.228.78
    Dobrý den, mám dva samce králíka, jeden bude kastrován teď v roce, druhému je teprve 6 týdnů, chci se zeptat, zda lze vykastrovat králičího samce před nebo těsně po začátku puberty, když bude mít sestoupená varlata a dostatečnou váhu?

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Teoreticky je to jedno, ale faktem je, že zvláště samci se výrazně liší ve vzrůstu, pokud se kastrují před pubertou a nebo až po dosažení pohlavní a tělesné dospělosti. Je zde i technický problém, protože varlata před pubertou jsou malá a vzhledem k širokému tříselnému kanálu jsou spíše vtažená do břicha, takže operace je mírně náročnější. Osobně bych doporučil nechat samce dospět a kastraci provést až v po prvním roce.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Irinkovová
    2011-02-14 14:30:56
    95.80.215.162
    Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, zda má majitel psa nárok na vydání rentgenu, který zaplatil. Jedná se o případ, kdy na veterinární klinice v Teplicích provedli rentgenové vyšetření nožičky štěněte, diagnostikovali vývojovou vadu a doporučili ihned veterináře, který by provedl chirurgický zákrok. Protože přístup veterináře nevzbuzoval důvěru, chtěla majitelka štěňátka problém konzultovat a nechat posoudit ještě u jiného veterináře. Odmítli však vydat rentgenový snímek (stál 2.000,- Kč včetně onoho kontaktu na veterináře, který byl doporučen provést zákrok k odstranění vady za pouhých 35 tis. Kč), jakož ho předat i v jiné podobě např. naskenovaný, zaslat e-mailem. Zdá se mi, že postup kliniky je nemorální, protože to znamená vystavit štěně zbytečně dalším útrapám při pořízení nového rentgenového snímku jinde a znovu za něj zaplatit.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    co se týká vydávání RTG snímků majiteli - ve veterinární medicíně postupujeme dle pravidel humánní medicíny tak, že rentgenogram je považován za "originální dílo" lékaře, které provedl na přání majitele a zůstává v jeho držení. Ale dle platných předpisů vám musí ošetřující veterinární lékař poskytnou veškerou zdravotní dokumentaci k léčbě vašeho psa. Součástí této dokumentace je i kopie (digitální foto, Dicom nebo Jpg formáty) rentgenogramu. Ceny za ošetření jsou ve veterinární medicíně pouze smluvní, proto k jejich výši se nemohu vyjadřovat.
  • Radka K.
    2011-02-14 14:09:28
    193.86.121.128
    Dobrý den, náš skoro 15letý velšík se občas doma počůrá. Někdy vydrží i 8-9 hodin, někdy zkrátka ne. Evidentně se snaží moč udržet, ale někdy to zkrátka nejde a tak stojí na všech 4 nožkách a teče to z něho. Do pelíšku se nepočůrá. Máme ho v bytě, má teplý pelíšek u topení. Nezlobíme se na něj, ale ráda bych věděla, jestli jde tento stav ovlivnit nějakými léky. Asi před 4 lety byl vykastrovaný, měl maličký podezřelý útvar na jednom varleti. Histologie nebyla provedena. Jinak je myslím jeho stav přiměřený věku, skoro nevidí a neslyší, ale pohybově je ještě docela čipera, 4-5km víkendovou vycházku na vodítku, pak odpočinek v hospůdce a 4-5km zpět zvládne docela dobře. Z návštěvy veta je hooodně stresovaný, tak se ptám, jestli je v této oblasti ještě možno něco podniknout, než s ním půjdu v vetovi. Díky za radu.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    někdy se stav ovlivnit léky dá, někdy bohužel ne. Záleží na tom, co stav způsobuje. Bez klinického a laboratorního vyšetření se dá případným nasazením některých účinných léčiv udělat víc škody než užitku. Abyste stres u veterináře minimalizovala, domluvte si návštěvu předem a pokud možno tak, aby maximum potřebných vyšetření bylo možné udělat naráz.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Radek Halama
    2011-02-12 17:31:06
    217.196.213.173
    Dobrý den. Mám dotaz týkající se mého psa. Od mládí má problémy s pravou přední nohou, respektive tlapou. Byli jsme na rentgenu u pana doktora Nečase a na něm se nezjistilo nic. V té době měl kostru v pořádku a diagnóza byla, špatné šlachy na přední pravé tlapce. V té době jsme to neměli řešit, protože by šlachy pooperativně mohli prasknout. Vyšetření jsme podstoupily do jednoho roku pejska. Nyní jsou mu ne celé tři roky a kulhá víc a víc. Na trávě to ještě jde, ale na chodníku pajdá. V případě kdy mu silněji promasírujeme prsty tak ho to bolí. Tvoří se mu také boule nad prsty (zápěstí). Myslíte, že to může být vlivem stálého kulhání a dá se tohle řešit bez operativně. Děkuji za radu. (můžete tenhle dotaz přeposlat panu doktorovi Nečasovi)

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    bohužel bez klinického, RTG a jiných vyšetření nemohu na tomto místě spekulovat o možnostech léčby vašeho psa. Dotazy z tohoto webu nepřeposíláme. Nevím kterého Dr. Nečase máte na mysli, já osobně znám asi tři.
  • Bazi
    2011-02-11 20:44:20
    85.71.82.29
    Dobrý den, moc Vás prosím o radu: máme 1,5 roku starého kocoura Ragdoll, je asi 4 měsíce vykastrovaný. Nyní nám asi měsíc, den co den kálí na stejné místo v kuchyni. Žádné nové zvířátko doma nemáme, nic se u nás nezměnilo. S ostatními zvířátky se snáší velmi dobře. Záchodek mu čistím 2x denně. Už si opravdu nevím rady. Moc děkuji Baslerová

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Vámi popisovaný problém spadá do oblasti poruch chování a je u koček jedním z nejčastějších. Vyvolávacích příčin je - jako obvykle - víc a zdaleka ne vždy se podaří příčinu vůbec nalézt. Může jít o značkování dominantním jedincem, pravděpodobnější je však nějaká chyba na Vaší straně. Například čistění záchodu 2x denně. Myslíte, že je z toho kocour nadšený? Možná používáte nějaký prostředek, který kocoura odpuzuje, záchod může být na místě, který mu nevyhovuje, nebo mu nevyhovuje stelivo, atp. Zkuste se zamyslet kde je chyba. Dejte kocourovi minimálně jeden další záchod někam jinam a pokud nic nevymyslíte navštivte veterinárního lékaře, který se hlouběji zabývá poruchami chování a problém řešte s ním.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky