Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 270 z 461 (záznamy 1346 až 1350 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Monika
    2011-02-04 21:58:11
    81.25.21.1
    A lze alespoň pokusit se to nějak léčit? Popřípadě jak? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Monika

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Ano. Léčba doporučená na základě výsledku podrobného klinického vyšetření by nejspíše zahrnovala kombinaci chirurgického ošetření (evakuace nekrotické tkáně, výplach abscesu) s medikamentózním (podávání ATB delší dobu). Prognóza i výsledek je závislý na pokročilosti změn a které struktury přesně jsou procesem zasaženy.

    MVDr. K. Daniel
  • Simona Schönigerová
    2011-02-04 21:21:54
    88.102.9.162
    Dobrý den, uvažujeme o koupi štěňátka plemene Kavalír King Charles Spaniel a doslechli jsme se, že toto plemeno často trpí srdeční vadou. Bohužel jsme se nikde na stránkách klubu či chov. stanic, nedočetli jakou, a zda se dá diagnostikovat již u štěňat, případně jakými metodami. Mohli by jste nám prosím sdělit, zda jsou u tohoto plemene doporučována nějaká vyšetření? Děkuji, s pozdravem Simona Sch.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    pro klid vaší duše doporučuji preventivní vyšetření echkardiologické cca ve věku 6-8 měsíců stáří štěněte. Potom při opakovaných návštěvách veterináře cca 1x ročně požádat o klinické zhodnocení srdeční činnosti.
  • Monika
    2011-02-04 14:46:25
    81.25.21.1
    Dobrý den. Vlastním 13-ti letého hřebce, ČMB. Je kován na předek. Před 3 týdny, při čištění kopyt, vykopl pravou přední nohu a přitom si šlápl na levou. Těsně nad korunkou se mu vytvořila boule, jež se "vyvaluje" nad vnitřní stranou kopytní stěny, skoro až přes korunku dolů. Boule je velká asi 10x5cm. V bouli se zároveň udělal otvor (pravděpodobně v místě nejbližšího styku s pravým kopytem), z kterého začal průběžně vytékat hnis a krev. Boule nehřeje, a podle hmatu je někdy měkká a někdy tvrdší. Od začátku vzniku jsme na jejím povrchu ostříhali rousy, a pravidelně ji mažeme mastí Ichtivet 20%. Žádné zmenšení boule není nijak znatelné, nejspíš proto, že při chůzi o ní občas škrtne pravým kopytem. Doposud ho boule v pohybu nijak neomezovala, však od soboty (29.1.), začal na levou nohu výrazně kulhat. Jelikož v našem okolí není žádný veterinář, zabývající se koňmi, obracím se tedy na Vás s otázkou, zda lze nějak tuto bouli svépomocně léčit či odstranit? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Monika

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Popsané poškození účinně léčit svépomocí nejspíš není možné. Je pravděpodobné, že se jedná o hematom, který se později změnil na absces. Prognóza závisí na stupni poškození tkání; a to ať již původním zhmožděním nebo následným nástupem hnisavě destruktivních procesů.

    MVDr. K. Daniel
  • Jitka
    2011-02-03 14:26:34
    188.64.201.5
    Dobrý den, mám fenku pinč malý (ratlík) a má 9 a půl roku, poslední její cyklus měla 10.10.10 a teď má nějaký výtok a páchne psinou jako vždy když má mít její cyklus, zdá se mě to nějak brzy a taky mě znepokojuje pod ní, kde sedí najdu malou loužičku. Je to spíš světlé barvy než s krví. Byla včera na sono a nic se ji nezjistilo. Nevím tedy jak si vysvětlit tyto změny. Chtěla bych se zeptat, může fena mít taky přechod jako u žen? Moc děkuji za odpověď. Jitka.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Fena pinče v 9 letech není zdaleka ještě stará, aby u ní docházelo ke slábnutí příznaků hárání, které lze někdy pozorovat u velmi starých fen. Výtoky z pohlavních cest jsou příznakem mnoha onemocnění, hnisavá náplň dělohy (vyloučená sonografickým vyšetřením) je jen jedním z nich. Obraťte se znovu na svého veterinárního lékaře, aby provedl kompletní vyšetření močopohlavního ústrojí a odhalil pravou příčinu výtoků. Pokud by bylo podezření, že se jedná o poruchu cyklu, pak stojí za zvážení provedení preventivní ovariohysterectomie.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Monika
    2011-02-02 21:35:17
    81.25.21.1
    Dobrý den. Vlastním 13-ti letého hřebce ČMB. Dříve několik let pracoval v lese, nyní je půl roku využíván k rekreačnímu ježdění a lehkému tahu. Na pravé přední noze v oblasti spěnkového kloubu mu pravděpodobně díky velké a dlouhodobé zátěži z předchozích let vznikl velký otok (zřejmě tohoto kloubu), jež byl viditelný už při koupi od předchozího majitele. Právě on ho využíval k těžkým pracím v lese a zároveň zanedbával pravidelnou korekci kopyt a správné kování. Samotný otok je tvrdý, nehřeje, nezvětšuje se ani nezmenšuje. Spěnkový kloub se při chůzi prošlapuje, však díky velikosti otoku, je to málo znatelné. Kůň si na nohu dost ulevoval i na stání a při chůzi na ní kulhal. Začali jsme mu pravidelně podávat Alavis MSM, který mu výrazně pomohl, ale otok se nezmenšil. Má pravidelnou korekci kopyt a je kován pouze na předek. Po několika dnech přestal na nohu kulhat, bez problémů kluše i cválá, však při stání si na nohu stále ulevuje. Důsledkem toho se mu levé kopyto nadměrně roztahuje a stává se plochým. Ráda bych se Vás zeptala, zda lze nějak docílit toho, aby se otok zmenšil či úplně zmizel nebo aby si na tu nohu přestal tak ulevovat. Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Monika

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    V popsaném případě je k odpovědi na otázku nutné klinické vyšetření distální části pravé přední končetiny, které určí charakter změny, která je na první pohled označena jako "otok", stupeň vratných či nevratných změn na kloubu, kloubním pouzdru, šlachových pochvách apod. a stupeň statických i dynamických změn (abnormality v postoji či při pohybu). Je velmi pravděpodobné, že klinické vyšetření bude vyžadovat i rentgenový snímek této části končetiny. Bez těchto vyšetření není možné určit přesnou diagnózu, pokročilost a případnou vratnost či nevratnost zmiňovaného postižení.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky